7 kroków do przejścia z etatu na własną działalność - Urszula Marketing

Urszula Marketing

27 lipca 2017

7 kroków do przejścia z etatu na własną działalność

Myślisz o przejściu z etatu na własną działalność, ale zupełnie nie wiesz od czego zacząć? Ten post jest dla Ciebie.

Pozwól, że przedstawię Ci krótką historię mojej drogi w tym kierunku.

Czy pamiętasz ten francuski film „Smak Życia”, gdzie student z Paryża jechał na roczną wymianę do Barcelony? A może pozostała Ci w pamięci również osoba Pani od Erasmusa? Rzucała ona studentowi listą tysiąca dokumentów do złożenia, żeby mógł on ubiegać się o ten wyjazd.

Do czego zmierzam? Jeszcze do niedawna pracowałam na uniwersytecie, jako właśnie … Pani od Erasmusa. Od 8.00 do 17.00, przez dziewięć lat, przewracałam papiery. Nie czułam się tam „na swoim miejscu”, miałam dosyć powtarzania ciągle tych samych nudnych zadań i mimo awansu, moje propozycje i projekty nie otrzymywały aprobacji kręgów dyrektorskich i rektorskich.

Pragnęłam zmian i podświadomie (a później już świadomie) dążyłam do nich. Blogowanie, sprzedaż moich wyrobów rękodzieła oraz ilustracji na Etsy, następnie zainteresowanie marketingiem i mediami społecznościowymi, aż w końcu TA DECYZJA: chcę rzucić bezpowrotnie pracę na etacie! Te kolejne kroki, które podejmowałam, pozwoliły mi dotrzeć do miejsca, w którym dziś jestem.

Nie przeczytasz w tym artykule opowieści o sukcesie, który zdarzył się z dnia na dzień. Przejście z etatu na własną działalność zajęło mi ponad 5 lat (!!). Psst, nie wierz w nagłe sukcesy! Zawsze bowiem kryje się za nimi kilka lat ciężkiej pracy.

Odchodziłam z administracji stopniowo, zmniejszając ilość godzin pracy w biurze na rzecz przyszłego biznesu. Nie wyobrażałam sobie rzucenia etatu bez planu, bez oszczędności i mianując mego męża jedynym żywicielem w naszym domu. Ryzyko byłoby zbyt duże dla mojej czteroosobowej rodziny.

Czy popełniłam błędy? I to ile! Ale otrzymałam kilka dobrych batów i mnóstwo nauki. Dziś zrobiłabym to z pewnością lepiej, ale nie szybciej. Poniższe kroki przechodzenia z etatu na własną działalność pochodzą w większości z mojego doświadczenia, ale uzupełniłam je również innymi, które z pewnością podjęłabym te kilka miesięcy temu.

I jeszcze jedno:

Własny biznes nie jest dla każdego i to jest całkowicie ok! Click To Tweet

Ale przejdźmy do konkretów, bo mój wstęp robi się przydługi.

Jak przejść z etatu na własną działalność bez sprzedania duszy diabłu, czyli …

7 kroków do przejścia z etatu na własną działalność

Uwaga, ten post jest znacząco długi, ale starałam się zawrzeć w nim wszystko, co najważniejsze w przechodzeniu „na swoje”. Jestem świadoma, że każdy z nas buduje biznes w inny sposób. Mogłabym tu także dorzucić kilka dodatkowych etapów, ale chciałam podzielić się tym, co według mnie najważniejsze.

Ok, lecimy!

Zacznij przygotowania już 12-18 miesięcy wcześniej.

Sporządź roczny plan życia

Zacznij kilka miesięcy wcześniej. Nie rzucaj wszystkiego z dnia na dzień, a nawet z miesiąca na miesiąc! Potem bowiem mogą Cię czekać niemiłe niespodzianki (np. szybkie zamknięcie firmy).

Czym jest roczny plan życia? Brzmi trochę dziwnie, ale to plan, dzięki któremu sprawdzisz, czy masz wystarczającą motywację, odpowiednie umiejętności oraz cele życiowe związane z zakładaniem biznesu.

Pomogą Ci w tym odpowiedzi na poniższe pytania (nie musisz odpowiadać na nie wszystkie, ale postaraj się przeanalizować większość z nich):

 • Dlaczego chcę założyć własną działalność?
 • Czy na pewno nadaję się do prowadzenia własnej działalności (czy mam odpowiednie nastawienie)?
 • Czy mam wystarczającą ilość energii do tego, by prowadzić firmę?
 • Czy posiadam odwagę i wiarę we własne możliwości?
 • Czy posiadam wsparcie najbliższych w tym projekcie?
 • Ile muszę odłożyć pieniędzy na bok, by utrzymać się przez minimum rok czasu bez wypłaty?
 • Co wiem na temat mojego rynku docelowego?
 • Czy jest zapotrzebowanie na moje produkty i/lub usługi?
 • Czym mój produkt będzie wyróżniać się od tych konkurencyjnych?
 • W jaki sposób będę promować mój biznes?

Stwórz plan finansowy

1. Zacznij od wyliczenia miesięcznego budżetu domowego; zawrzyj w nim WSZYSTKIE wydatki.

Staraj się przewidywać wcześniej każdy zakup i wydatek. Budżet domowy pozwoli Ci planować przyszłość, zapanować nad pieniędzmi, sprawdzić to, w jaki sposób możesz zacząć je oszczędzać. To również pierwszy krok i nauka zarządzania późniejszym budżetem firmowym.

Tworzenie budżetu nie musi być trudne i nie wymaga tworzenia skomplikowanych tabelek Excel (można oczywiście ich używać, albo korzystać z różnego rodzaju aplikacji istniejących do spisywania budżetu domowego – nie jest to jednak obowiązkowe).

 • Spisz Twoich zarobków netto.
 • Wypunktuj wszystkie stałe i powtarzające się wydatki (czynsz i opłaty mieszkaniowe, transport, ubezpieczenia, jedzenie, itp.) + podsumuj je (wiesz teraz ile pieniędzy musisz odłożyć co miesiąc na bok, by opłacić te regularne wydatki).
 • Wypunktuj inne nieregularne i ponoszone sporadycznie wydatki (np. zakup ubrań, podręczników szkolnych, wakacje, szkolenia, itp.) + podsumuj je.
 • Od zarobków (punkt 1) odejmij wszystkie wydatki (punkt 2 i 3), a otrzymasz sumę oszczędności na koniec miesiąca.

2. Ustal określoną sumę pieniędzy, która odkładana co miesiąc pozwoli Ci utrzymać się finansowo w biznesie przez 12 pierwszych miesięcy.

Zazwyczaj pierwszy rok we własnej firmie wiąże się z niskimi zarobkami, a nawet z ich brakiem. Dobrze jest więc zabezpieczyć się wcześniej finansowo.

3. Eliminuj niepotrzebne wydatki. Przejrzyj budżet domowy

Czego można pozbyć się w wydatkach, a co zmniejszyć? Przykłady: zmniejszenie abonamentu telefonicznego, sprzedaż jednego z samochodów, zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie na kilkanaście miesięcy wydatków związanych z rozrywką, przyjemnościami (posiłki w restauracji, wakacje, kino, kawa z przyjaciółmi, itp.).

Znajdź najlepszy model biznesowy

Kolejnym krokiem przy kreowaniu biznesu będzie stworzenie jego modelu biznesowego. Musisz tu przeanalizować, czy Twoja idea jest warta świeczki oraz, czy przyniesie ona pieniądze (w końcu budujemy biznes, by zarabiać dzięki niemu pieniądze).

1. Sprawdź, czy idea Twojego biznesu jest odpowiednia.

Odpowiedz na następujące pytania:

 • KTO jest moim rynkiem docelowym (określ idealnego klienta)?
 • JAKIEGO rodzaju chcę prowadzić biznes?
 • GDZIE pragnę sprzedawać moje produkty i/lub usługi?
 • KIEDY chcę, żeby firma zaczęła przynosić zyski (określ dokładną datę)?
 • DLACZEGO ktoś chciałby kupować właśnie ode mnie (a nie np. od konkurencji)?
 • JAK będę promować moją działalność i budować obecność na rynku?

2. Przemyśl porządnie i dogłębnie nazwę przyszłej firmy

To niełatwy orzech do zgryzienia. Pamiętam sama ile czasu i nerwów zajęło mi znalezienie najlepszej według mnie nazwy dla mojej działalności. Chciałam żeby nazwa przyciągała uwagę, ale też była łatwa do zapamiętania. Z drugiej strony nazwa biznesu powinna być idealna w dniu dzisiejszym, jak również powinna sprawdzać się w przyszłości, przy ewentualnej zmianie strategii biznesowej.

3. Znajdź najlepszy model prawny dla przyszłego przedsiębiorstwa

Nie będę rozpisywać się na ten temat, bowiem nie jestem odpowiednią do tego osobą (poza tym, moją firmę założyłam we Francji). Radzę Ci po prostu spotkać się z prawnikiem, który przedstawi wszystkie możliwe formy biznesowe w Twoim kraju oraz doradzi w wyborze tej odpowiedniej.

Znajdź idealny rynek docelowy

Wchodzenie na rynek z zawiązanymi oczami nie stanowi zbyt dobrej strategii biznesowej. Dlatego warto zastanowić się nad tym, do kogo chcesz zwrócić się z Twoim biznesem, czyli kim jest Twój idealny klient, ale również gdzie znajduje się określony rynek docelowy (lokalizacja), w jakiej branży będzie obracał się klient oraz, czy będzie posiadał budżet na zakup Twoich produktów.

Dobrze dobrany rynek docelowy klientów firmy pozwala efektywniej rozwijać biznes, tworzyć idealnie dopasowane produkty oraz odpowiednio zarządzać budżetem.

Jak znaleźć najlepszy rynek docelowy?

 • określ swego idealnego klienta (płeć, przedział wiekowy, miejsce zamieszkania, wykształcenie, zainteresowania, itp. – im bardziej szczegółowo, tym lepiej!),
 • zbadaj rynek, by poznać BARDZO blisko funkcjonowanie klienta oraz jego potrzeby,
 • przestudiuj konkurencję, ich działania oraz produkty,
 • testuj swój rynek poprzez ankiety, email marketing, grupy internetowe, reklamy.

Stwórz biznesplan

Już przy samym czytaniu słów “biznesplan” wielu osobom stają włosy dęba i następuje nagłe przyspieszenie pracy serca. Ale biznesplan nie musi być czymś skomplikowanym. To dokument stanowiący Twoją mapę biznesową, wyznaczający określoną drogę do osiągnięcia celu i określający jego budżet.

Ludzie często spędzają więcej czasu na planowaniu wakacji niż na planowaniu własnej działalności. Click To Tweet

Co powinien zawierać biznesplan:

 1. Okładka
 2. Spis Treści
 3. Streszczenie przedsięwzięcia
 4. Charakterystyka przedsiębiorstwa
 5. Analiza rynku i konkurencji
 6. Charakterystyka produktu
 7. Marketing
 8. Plan realizacji
 9. Ekipa zarządzająca
 10. Plan finansowy

Przygotuj stronę biznesową i zacznij działać

Zanim jeszcze Twoja firma zacznie oficjalnie istnieć, możesz zacząć już budować swoją obecność online poprzez blogowanie, video (w tym również webinary i live’y), czy publikacje w mediach społecznościowych.

Nie zapomnij oczywiście o budowaniu w tym czasie jednego z najważniejszych filarów Twojej przyszłej działalności, a mianowicie listy mailingowej (poprzez zapisy na webinary, newsletter, wyzwania, darmowe produkty, itp.).

Nie musisz czekać na otrzymanie NIPu, żeby zacząć budować Twój biznes!

Ucz się marketingu!

Czy słyszałaś o zasadzie 80:20 związanej z marketingiem? Mówi ona, że firmy, czy blogi, które osiągnęły sukces spędzają tak naprawdę jedynie 20% czasu i energii na pracę biznesową – resztę, czyli pozostałe 80% stanowi praca nad reklamą i promocja.

Rozwijaj się i dokształcaj REGULARNIE w dziedzinie marketingu online!

Internet to dziś najważniejszy rynek dla każdej działalności – tu trzeba być, regularnie udzielać się, nawiązywać relacje z ludźmi i dzięki temu budować zaufanie z potencjalnym klientem.<

Takie platformy jak Facebook, Instagram, YouTube, Linkedin, Pinterest, Twitter stanowią idealne to tego narzędzia. Nie musisz być na nich wszystkich, ale wybierz te, na których znajduje się już Twój klient. Ten post pomoże Ci w tym.

Do planu marketingowego włącz również blogowanie oraz tworzenie listy mailingowej, o której pisałam wyżej.

Kilka punktów do wzięcia pod uwagę:

 • zidentyfikuj Twego idealnego klienta i stwórz listę słów kluczowych zanim zaczniesz jeszcze używać mediów społecznościowych oraz kreować kontent,
 • zaplanuj pięć sposobów na wciągnięcie ludzi do Twojej listy mailingowej,
 • pisz do listy regularnie (możesz to robić raz na tydzień, na dwa tygodnie, ale nie rzadziej niż raz na miesiąc),
 • używaj bloga do kreowania Twojego wizerunku jako eksperta w określonej dziedzinie.

Dużo tego jest, ale w końcu budujesz swój przyszły biznes. Spędź sporo czasu nad każdym z etapów, przeanalizuj je, poproś o pomoc profesjonalistów. Bądź cierpliwa jeśli chodzi o przechodzenie z etatu na swoją działalność – to opłaca się, zobaczysz sama!

Mam nadzieję, że ten artykuł wskaże Ci odpowiednią drogę, jeśli masz w planach rzucenie etatu dla własnej działalności lub myślisz o założeniu firmy.

Napisz mi w komentarzach o tych planach!

Powodzenia!

, , , , ,

 • Anna Kawecka

  Rany Ula, dawno nie czytałam tak pomocnego artykułu jak ten. Ostatnio dużo czytam, uczę się, doszkalam, ale on rozwiał wiele moich wątpliwości i dał zarys planu działania na najbliższy czas. Dziękuję Kochana 🙂

 • Bardzo dobry artykuł. Będę się tego trzymać.

 • Pingback: Jak rozwijać bloga pracując jednocześnie na etacie - Urszula Marketing()

 • W naszym kraju to raczej “7 kroków od bezrobocia lub umowy śmieciowej na etat”.

 • Dobrze przygotowany i merytoryczny artykuł. Podoba mi się Twoje podejście, ponieważ opiera się na planowaniu, a nie na zasadzie zrób i się nauczysz 😛

 • O matko! Gdybym miała to wszystko zrobić przed założeniem firmy – w życiu bym jej nie miała! Serio serio!

 • Proszę i ciesze się!

 • Joanna Lewandowska

  Super wpis, moja droga do pełni szczęścia dopiero się zaczyna. Zaraziłaś mnie pozytywną energią już dawno, opisany schemat to strzał w dziesiątkę w moim przypadku! Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Just Visage

  Świetny post:) Podoba mi się:)

 • Ula tyle mądrości i tyle motywacji. Serdecznie gratuluję…. Wygląda to dość skomplikowanie, pozytywne przejście przez tę listę…. Ale jeżeli bardzo się tego chce, to pewnie warto. Powolutku, krok po kroku. A nie co nagle to po diable. Pozdrawiam serdecznie Beata

  • Dzięki Beata! Mam nadzieje, że wpis przyda się wielu osobom. Mi samej ciężko było znaleźć prosto i zrozumiale napisany schemat tego, co robić przechodząc na własny biznes. Zazwyczaj pisane jest to w skomplikowany sposób z mnóstwem etapów.

 • Ozdoby Leszno

  Witam 🙂
  Super wpis, i już sobie go zachwałam, na dalsze działanie, mam taki zamiar w przyszłości przejść na własną działalność, ale tak jak piszesz na to potrzeba czasu…i waśnie takiego rozpisanego planu szukałam 🙂 Dziękuję 🙂

 • W biznesie online fajne jest to, że na początku można próbować łączyć pracę na etacie w własną firmę. Oczywiście będzie to ciężkie i czasochłonne, ale można już na tym etapie weryfikować swój pomysł. Rozwinięcie skrzydeł wymagać będzie jednak porzucenie etatu lub zlecanie komuś dużej ilości pracy.

  • Dokładnie tak, łączenie jednego z drugim jest bardzo wskazane. Z pewnością trzeba zrezygnować z lunchy z kolegami i wieczornego piwa z kolegami lub serialu w telewizji – ale jeśli chce się tego, to warto poświęcić trochę energii i czasu!