Stwórz regularny cykl postów - Facebook lub Instagram - Urszula Marketing

Urszula Marketing

11 grudnia 2018

Stwórz regularny cykl postów – Facebook lub Instagram

Niektórym pisanie postów w mediach społecznościowych wychodzi, jak za kliknięciem palców … pstryk, i pojawia się nowy super wartościowy post. Innym … no cóż, to już inna historia. No dobrze, opowiem ją w skrócie. Wygląda to tak: zastanawiasz się godzinami, co masz do diaska wstawić, by ludziom podobało się, tworzyło zaangażowanie i oczywiście,w co by kliknęli. Masz pustkę w głowie, zaglądasz więc do innych. Potem wstawiasz treści zainspirowane kimś, kto ma zupełnie odmienną publikę od Twojej, różniący się styl oraz tematykę i dziwisz się, iż u Ciebie nie ma to podobnego odzewu, co u tej osoby.

Zacznij może od czegoś naprawdę prostego w publikacjach na profilach społecznościowych i stwórz cykl postów!

Oto więcej na jego temat …

CO TO JEST CYKL POSTÓW I, JAK WYGLĄDA

Cykl postów to zbiór kilku, kilkunastu lub więcej postów, które w kolejnych tygodniach ukazują się na twoim profilu społecznościowym. Łączy je wspólna tematyka oraz wizualny aspekt.

FORMY

Możesz je zrobić w formie:

 • Porad
 • Listy np. przepisów, Top 10, itp.
 • Postów motywacyjnych
 • Inspiracji tematycznych
 • Krótkich wywiadów
 • Pytań
 • FB/IG Live’ów
 • Video

Posty te możesz publikować same (czyli publikujesz takie treści wyłącznie na Twoim profilu społecznościowym), albo możesz podłączyć do nich linki z Twoich artykułów blogowych powiązanych z danym tematem.W ten sposób każda publikacja na Facebooku lub Instagramie odsyła do osobnego tekstu na blogu.

Przykłady postów cyklicznych: Pani Swojego Czasu, Pixels Factory, Jestem Interaktywna Ola Gościniak, @urszulaphelep

KORZYŚCI

 • Przedstawiasz siebie, jako eksperta w jakiejś dziedzinie – poprzez cykl postów poradniczych pokazujesz tematykę, na której znasz się. A pisząc w jakiejś kategorii z Twojej dziedziny działalności, budujesz autorytet w oczach innych ludzi i stajesz się dla nich ekspertem. (bycie ekspertem nie oznacza wyłącznie tematów biznesowych lub marketingowych, ale i inne, w których czujesz, że masz doświadczenie i wiedze, np.: przepisy kulinarne, fotografia, moda, uroda, parenting, itp.)
 • Wyróżniasz swój profil unikalną treścią – w dobie udostępnianych tysięcy postów z pięknymi zdjęciami, ale nie dających żadnej wartości w treści (Instagram), czy samych linków do sklepu lub bloga (Facebook), Ty możesz pójść własną drogą. Pokazujesz, bowiem coś naprawdę wartościowego dla osób obserwujących Cię. Twoja strona zaś staje się tu inna od reszty podobnych jej miejsc.
 • Tworzysz długotrwałą i bliską relację ze swoim klientem/obserwującym– wiedząc, że co tydzień otrzyma kolejny post z danego cyklu publikacji, klient/czytelnik chce pozostać w stałym kontakcie i śledzić Twoje poczynania na stronie. To duża zachęta do polubienia Twojego profilu FB/IG i zaangażowania się w niego.
 • Wspomagasz pozycjonowanie sklepu/bloga/biznesu – im więcej wartościowych tekstów przekierowujących do Twojego sklepu czy bloga, tym większa jego wartość w ocenie Google’a.
 • Uzyskujesz wartościowe informacje od klientów/czytelników – dzieję się tak przede wszystkim przy postach z pytaniami, gdzie angażujesz ludzi do zostawiania odpowiedzi. Możesz tu zadawać pytania, które pozwolą ci na rozwijanie produktu, na dowiedzenie się, czego ludzie naprawdę potrzebują, z czym mają największe problemy. A to pozwala Ci na rozwój biznesu/bloga lub produktu.

 

JAK STWORZYĆ CYKL POSTÓW

ETAP 1.

Usiądź z długopisem i kartką papieru i zastanów się:

 • Jakiego typu posty przyniosłyby największą wartość Twoim klientom lub czytelnikom?
 • Jakiego typu posty wywołałyby u nich podjęcie natychmiastowego działania?
 • Jakie treści spowodowałyby u nich biznesowe/blogowe lub życiowe zmiany?

ETAP 2.

Wybierz jeden z tematów, który przyniesie dużą wartość Twoim czytelnikom.

(możesz zrobić ankietę na ten temat wśród osób obserwujących Twój profil, by dowiedzieć się, jakich informacji potrzebują lub chcą oni widzieć u Ciebie w danym temacie)

ETAP 3.

Spisz długą listę pomysłów na posty i wybierz te najlepsze. Spisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy, a następnie zrób selekcję.

ETAP 4.

Stwórz grafiki na każdy post z danego cyklu (za pomocą np. Canvy).

ETAP 5.

Zaprogramuj posty na określone dni i godziny.

ETAP 6.

Zaglądaj na profil IG lub FB po publikacji każdego z postów, by dyskutować lub odpowiadać na ewentualne pytania ludzi.

ZADANIE DO WYKONANIA

 1. Przygotuj cykl postów na Twojego fanpage’a i/lub na profil Instagram!
 2. Publikuj jeden post z takiego cyklu raz w tygodniu, w określonym dniu.
 3. Napisz nam koniecznie w komentarzach, o czym będzie ten cykl, w jakiej formie będziesz go robić i kiedy zaczynasz?
 4. Dodaj oczywiście link do Twojego profilu społecznościowego, gdzie pojawi się ten cykl postów!

, , ,

 • Od kilku miesięcy obiecywałam sobie stworzyć cykl postów i jakoś nigdy nie dochodziło to do skutku. W swoich planach na 2019 mam jednak dwa cykle i już od stycznia ruszam z nimi na swoim fanpage’u.

 • Kolejny bardzo przydatny wpis, oby tak dalej 🙂 pozdrawiam.

 • Ja kiedyś się wzięłam za robienie cyklu o podróżach po Europie. I był to dobry pomysł bo nie tylko dobrze czułam się w tym temacie, to nawet gdy brakowało mi pomysłów na normalne artykuły mogłam prędko napisać coś o wycieczkach.

  • I o to tez tu chodzi – zawsze znajdziesz idee na post. 🙂

 • Cześć,
  Może warto też przejrzeć Google Analitics. Być może to co nam wydaje się najciekawsze, wcale nie jest najciekawsze dla naszych czytelników. Tam dokładnie zobaczymy, co cieszy się największą popularnością.
  Pozdrawiam
  Kasia

  • Dokładnie! Samo tworzenie treści bez analizy, czy ta treść interesuje czytelników mija się z celem. Oczywiście można pisać tylko dla siebie, ale chyba nie zawsze o to chodzi!