Stwórz biznes plan dla sklepu rękodzieła

Urszula Marketing

25 kwietnia 2015

Stwórz biznes plan dla sklepu rękodzieła

Słowa ‘”biznes plan” kojarzą Ci się z pewnością z grubą, kilkudziesięciostronicową księgą, w której bardzo szczegółowo opisany jest każdy punkt przyszłej działalności rękodzielniczej, by następnie została zatwierdzona przez bank, administrację, czy inną instytucję. Ale, ale… Zanim poprosisz odpowiednie instytucje o pożyczkę czy pomoc finansową, możesz stworzyć swój własny, praktyczny, a przede wszystkim – krótki plan biznesowy. To JEST MOŻLIWE!

Biznes plan jest obowiązkowy dla każdego sklepu handmade, nie musi jednak przypominać książki kucharskiej.

Dlaczego każda kreatywna firma potrzebuje planu na przyszłość?

Nie, żebym dokładała ci dodatkowej pracy, ale plan to podstawa wykreowania i odpowiedniego rozwoju każdej działalności (zarówno blogowej, o której pisałam tutaj, jak i biznesowej).

Biznes plan pomoże Ci:

 • stworzyć działalność, będącą biznesem z prawdziwego zdarzenia;
 • przewidzieć ewentualne wydatki i powstrzymać cię od zbytniej rozrzutności pieniężnej;
 • ustalić plan finansowy;
 • przedstawić jasno obraz rozwoju biznesu;
 • wygenerować nowe pomysły i projekty;
 • odkryć i przeanalizować nowe możliwości ekspansji;
 • jasno zaprezentować drogę promocji działalności.

Każdy biznes, nieposiadający podobnej mapy, wskazującej kierunek jego ewolucji , straci swój potencjał rozwojowy lub może zostać silnie spowolniony.

kropkiBIZNES PLAN DLA SKLEPU KREATYWNEGO

Stwórz krótki, mieszczący się na jednej stronie biznes plan, uwzględniający w formie zwięzłych akapitów 10 poniższych punktów:

1. Opis Twojej działalności zawarty w jednym zdaniu.

Chodzi o krótką wizję biznesu, jego motto. Odpowiedz sobie na pytania: Dlaczego postanowiłam założyć moją działalność? Komu chcę pomóc? Jak chciałabym, by inni postrzegali mój biznes? Jaka jest moja misja jako kreatywnego przedsiębiorcy i tego, co tworzę?

2. Kto będzie kupował Twoje produkty (rynek docelowy)?

Zastanów się nad Twoim „idealnym klientem”; określ jego płeć, wiek, status, zainteresowania, życie zawodowe i osobiste itp. Im bardziej opis będzie szczegółowy, tym łatwiej osiągniesz rynek docelowy.

3. Jakie potrzeby/problemy zaspokoi Twój produkt?

Czy tworzone przez Ciebie produkty odpowiedzą na pytania i problemy „idealnego klienta”? Przykład: mój „idealny klient” szuka rozwiązań związanych z założeniem bloga i rozwojem blogowym, a e-kurs, dotyczący blogowania, mu je dostarcza.

4. Opis Twoich produktów rękodzieła (zaspokajających potrzeby rynkowe).

Osoby odwiedzające sklep i zainteresowane tym, co sprzedajesz, pragną dowiedzieć się jak najwięcej o produkcie. Z drugiej strony opis pozwoli przekazać potencjalnym klientom informację o tym, jak bardzo Twoje produkty są wyjątkowe w porównaniu z innymi, podobnymi i dlaczego warto je kupić.

5. Kto jeszcze tworzy podobne produkty rękodzieła i dlaczego Twoje są lepsze od konkurencji?

Podpatruj, co tworzy konkurencja i osoby prowadzące podobną działalność. Jeśli nie kreujesz unikalnego produktu, który szturmem mógłby wejść na rynek (np. biżuteria), zastanów się, w jaki sposób możesz rozwinąć swoją markę, by stała się inna od całej reszty – włóż w nią przede wszystkim swoją osobowość, pasje i charakter.

6. Ile będzie Cię kosztowało stworzenie jednego z produktów? Za ile go sprzedasz? Ile zarobisz na sprzedaży?

Opracuj plan kosztów, poniesionych przy zakupie materiałów do wytwarzania produktów, czas spędzony nad ich kreacją i włożony wysiłek. Dzięki temu będziesz wiedziała, za ile sprzedasz produkt i ile fatycznie na tym zarobisz (odliczając koszty materiałów). Ten punkt pozwoli Ci zweryfikować, czy warto kontynuować określoną działalność i czy nie będzie ona zbyt kosztowna na przestrzeni czasu.

7. W jaki sposób zamierzasz promować własne produkty?

Czy myślisz o odłożeniu pieniędzy na płatną promocję, czy nastawiasz się raczej na tę darmową? A może bierzesz pod uwagę obie opcje? Wypisz media społecznościowe (Facebook, Pinterest, Twitter…) oraz inne formy reklamy Twojej działalności w Internecie i poza nim (jeśli tworzysz rękodzieło – mogą to być np. jarmarki, zloty craftowe, spotkania, itp.).

8. Jakie są Twoje cele do osiągnięcia w roku bieżącym, za 2 lata, za 5 lat?

Wyznacz sobie określone cele i etapy działań – najlepiej rozpisz je w kalendarzu. Chodzi o to, jakie rezultaty pragniesz osiągnąć w Twoim biznesie (weź pod uwagę takie kwestie, jak: liczba klientów, rozwój marki, statystyki, a nawet przyszłe zarobki). To bardzo motywuje!

9. Kim jesteś i dlaczego uważasz się za odpowiednią osobę do tego biznesu?

Odpowiedz na następujące pytania: Dlaczego Ty, a nie ktoś inny? Co masz nietypowego, unikalnego do zaoferowania publice i przyszłym klientom, co wyróżnia Cię od reszty podobnych firm?

10. Ile pieniędzy potrzebujesz do zainwestowania w Twoją działalność? Jak je spożytkujesz?

Odwołując się do punktu 6 przeanalizuj swoją aktualną sytuację finansową i tę, która czeka Twój biznes w przyszłości. Jakie koszty poniesiesz podczas tworzenia produktów, w trakcie zakładaniu sklepu internetowego/stacjonarnego oraz promując swoją działalność (blog, media społecznościowe, reklama, itp.).

kropki

Jeśli przebrnęłaś przez te wszystkie punkty, to gratulacje- dobra robota! Właśnie stworzyłaś plan rozwoju dla twojej działalności kreatywnej, który będzie ci służył jeszcze przez wiele miesięcy, a nawet lat. Zajrzyj do niego od czasu, do czasu i zmodyfikuj – to normalnie, że nasze cele i perspektywy mogą ulec zmianie.

Co dodatkowo dodałabyś do takiego biznes planu?

, , , , ,

 • Otwierając własny sklep z rękodziełem (internetowy) musiałam zrobić biznesplan dla urzędu pracy. I trochę niedoceniłam jego możliwości, bo nawet nie znając się na tworzeniu biznesplanu i robiąc go bardzo “na czuja” – pomaga. Myślę, że osoby, które niekoniecznie widzą sens w tworzeniu jakiegokolwiek chociażby planu dla biznesu prędzej czy później odczują jego brak. Ja swój cały czas rozwijam, bo wiele się zmienia, jednak planowanie jest mega potrzebne, chociażby takie podstawowe 🙂

 • Trzeba dobrze przemyśleć, spisać i realizować. Nie wszystko może będzie się układać tak, jak założymy, ale jeśli chcemy coś zmienić i zacząć biznes, to trzeba działać. Trzeba się tylko przygotować na to, że biznes to nie jest kwestia miesiąca, ale min. 1-2 lata, zanim tak naprawdę się rozwinie. Dlatego warto przemyśleć zaplecze finansowe na ten czas.

 • by Lil

  Jak zwykle cenne porady 🙂 dziękuję, że mogę z nich skorzystać 🙂

 • manufakturaczarnybocian

  Założenia są dobre, analizy i opisy można i należy tworzyć tylko rzeczywistość może się okazać zupełnie inna i klient jednak się nie pojawi (przynajmniej w takiej ilości jakbyśmy tego oczekiwali) – i co wtedy? Zamknąć biznes czy nadal wierzyć i czekać?

 • Wszystko się zgadza, jednak samo opisywanie grupy docelowej jest dość ciężkie. Ludzie podchodzą do tego tematu patrząc przez pryzmat własnego “JA”. Ten punkt według mnie jest najważniejszy, więc rozpoczynając działalność, czy myśląc o niej dobrze jest te grupy docelowe przetestować. Jak to zrobić – pomysłów jest wiele, najlepiej jednak będzie zrobić to osobach obcych, z doświadczenia wiem, że znajomi powiedzą “Tak, kupiłbym” – ale nie kupią, powiedzą tak bo są znajomymi.

  Jedno jest pewne, czym bardziej dopracowany będzie biznes plan tym mniej rzeczy zaskoczy nas w przyszłości. Nie należy też się bać zmian o których Urszula wspomniała, gdyż te są konieczne. Nie urodziliśmy się z nadprzyrodzonymi mocami i nawet największy planner biznesu nie jest w stanie przewidzieć tego co będzie za 3 miesiące, dlatego modyfikacje w swoim planie należy wprowadzać tak często jak jest to potrzebne.

  Odnośnie samej promocji – tu również należy się zastanowić czy będzie to promocja płatna czy bezpłatna. Należy się zastanowić czy możemy uruchomić jakiś program partnerski czy może też wepniemy się do ciekawej sieci afiliacyjnej. Rozwiązań jest wiele, dlatego lepiej decyzję o rozpoczęciu działalności odłożyć na kilka tygodni aby wszystko dopracować, a później działać pełną parą.

  Początki – mogą być trudne. Dobrze więc będzie przed samym startem zrobić sobie tygodniowy urlop by nabrać dystansu, przemyśleć wszystko na spokojnie i zacząć działać. A kiedy zaczniemy, świat nas może zaskoczyć do tego stopnia, że o następny urlop będziemy się modlić – bo to zleceń będzie za dużo, bo to znowu nikt nas nie zastąpi itd.

 • Zrobione. Dzięki za motywację. Rozwinęłam jeszcze o kilka swoich zagadnień.
  Pozdrawiam i więcej takich wpisów.
  Ania