Stwórz biznes plan dla bloga (+ PDF do ściągnięcia) - Urszula Marketing

Urszula Marketing

11 września 2018

Stwórz biznes plan dla bloga (+ PDF do ściągnięcia)

Z pewnością zastanawiasz się po co Ci biznes plan dla bloga? Czy to kolejna rzecz-do-zrobienia na blogu, która zabierze Ci cenny czas?

Stop! Powiem Ci już na wstępie:

Biznes plan dla bloga jest tak samo niezbędny, jak biznes plan dla jakiejkolwiek działalności biznesowej – bez niego błądzisz po omacku. Click To Tweet

Oczywiście, że niektórzy ludzie zakładają firmy bez planu, ale przedsiębiorstwa te zazwyczaj znajdą się później w statystykach 80% firm, które splajtowały w pierwszych dwóch latach istnienia. Podobnie jest z blogiem – jeśli myślisz na poważnie o blogowaniu, a nawet, o stworzeniu z niego biznesu pełną parą lub zarabianiu poprzez blogowanie, biznes plan jest tu obowiązkowy.

Niech poniższa lista nie przeraża Cię jednak – znajdujące się w niej punkty są łatwiejsze do wykonania niż myślisz, a poza tym, nie musisz wykonać jej za jednym zamachem. Jestem pewna, że wypełnienie tej listy sprawi Ci sporo przyjemności!

Możesz ściągnąć również biznes plan w formie pdf.

Opt-in

kropki

Co przyniesie Ci stworzenie blogowego biznes planu?

 • wykreujesz blog z prawdziwego zdarzenia
 • będziesz mogła przewidzieć ewentualne wydatki oraz ustalić plan finansowy
 • przedstawisz jasno obraz rozwoju bloga
 • wygenerujesz nowe pomysły i projekty
 • zrozumiale zaprezentujesz fazy promocji bloga

kropki

BIZNES PLAN DLA BLOGA

kreska

1.0 OGÓLNY OPIS BLOGA

1.1 Opis bloga

Pomyśl o tym, w jaki sposób chciałabyś, by Twój blog był przedstawiany. Stwórz jego krótki, ale zapadający w pamięć, opis. Zadaj sobie następujące pytania:

 • Dlaczego chcę pisać/piszę blog?
 • Jakie są moje plany na przyszłość (za 6 miesięcy, za rok, za 2 lata)?
 • Jak pragnę, by inni postrzegali mój blog?

1.2 Misja bloga

Twoja misja blogowa powinna wyróżniać Cię od innych autorów piszący o podobnej tematyce. Przedstaw w niej to, dlaczego zdecydowałaś się na założenie twego miejsca w sieci. Zadaj sobie następujące pytania i odpowiedz na nie:

 • Jakie mam zobowiązania wobec moich czytelników?
 • Jaką „kulturę” i styl reprezentuje mój blog?
 • Jak uda mi się w praktyce wypełniać moją misję wobec czytelników – i to każdego dnia?

1.3 Idealny czytelnik

Dla kogo piszesz blog? Aby znaleźć idealnego czytelnika, musisz sporządzić jego szczegółową charakterystykę. Spróbuj zdefiniować daną osobę. Pomyśl o jej wieku, płci, wykształceniu, pasjach, o tym, jak spędza wolny czas, czy ma męża i dzieci lub jest singlem, co lubi robić w weekendy, itp.

1.4 Atmosfera bloga

Zdefiniuj, jaki charakter będzie miał Twój blog, jakie wywoła emocje u odwiedzającego go czytelnika.

 • Jakim językiem będziesz pisać posty blogowe?
 • Jakiego typu zdjęcia będziesz pokazywać?
 • W jaki sposób chcesz przedstawić swoją osobę, jako człowieka z krwi i kości na blogu?

kreska

2.0 BLOG I JEGO MARKA

2.1 Cele

Spisz 5 do 8 głównych celów (które doprowadzą blog do sukcesu), jakie pragniesz osiągnąć w blogowaniu za 6 miesięcy, za rok i za 2 lata. Jakie będą etapy twego działania w kierunku realizacji tych zamierzeń?

Przykłady celów blogowych na 6 miesięcy:

 • Zwiększenie statystyk odwiedzin bloga o 20% w ciągu sześciu miesięcy,
 • Stworzenie cyklu tematycznego publikowanego raz w tygodniu, w określonym dniu,
 • Napisanie darmowego pdf z listą narzędzi, które wykorzystuję w mojej działalności i rozbudowanie dzięki dokumentowi listy mailingowej.

2.2 Marka blogowa

Marka mówi czytelnikom, czego mogą się oni od Ciebie spodziewać i czym różni się Twoja działalność od innych, konkurencyjnych blogów. Poprzez obrazy, styl pisania, kolory i, ogólnie, atmosferę panującą na stronie, oddziałujesz na zmysły i uczucia czytelnika, które zostają zapisane w jego pamięci.

Odpowiedz sobie na następujące pytania:

 • Jak chciałabyś, by Twój blog był postrzegany przez czytelników? Jak pragniesz, by czuli się oni na blogu?
 • Jaki jest Twój głos blogowy (czyli forma i styl w jakich piszesz posty)?
 • Z czym pragniesz, by czytelnicy kojarzyli Twój blog? Jakie chcesz wywoływać u nich emocje?

kreska

3.0 PRAKTYCZNY PRZEWODNIK

3.1 Kategorie blogowe

Rozwiń listę twoich głównych kategorii blogowych, stworzonych na podstawie tego, o czym lubisz i chcesz pisać na blogu. Oczywiście będą się one zmieniać w czasie i to jest, jak najbardziej w porządku!

Pamiętaj: kategorie powinny być bardzo jasne i zrozumiałe w przekazie (np. jeśli tworzysz tutoriale DIY, nazwij je DIY, a nie Tworzone z serca). W tym poście znajdziesz techniki na znalezienie najlepszych kategorii blogowych.

3.2 Planowanie i kalendarz wpisów

Aby przyciągać ludzi na blog i zachęcić do stania się jego regularnymi czytelnikami, systematyczność publikacji i planowanie postów są niezbędne. Notuj i planuj w czasie wszystkie przyszłe artykuły blogowe. Zastanów się ile razy w tygodniu mogłabyś je publikować i w, jakie dni (np. 3 razy w tygodniu: w poniedziałek, we środę i, w piątek), czy będziesz miała określone cykle na blogu związane z konkretnym tematem (np. poniedziałkowe inspiracje, wtorki techniczne, itp.) oraz jak daleko dasz radę wybiec w przyszłość, jeśli chodzi o planowanie.

Zadaj sobie następujące pytania:

 • Ile razy w tygodniu będę publikować posty?
 • W jakich dniach ukażą się one na blogu?
 • Jakie są moje pomysły na cykle tematyczne?

3.3 Posty gościnne

Czy przewidujesz publikację postów gościnnych innych autorów blogowych lub ekspertów, z podobnej do Twojej, dziedziny kreatywnej? Jeśli tak, to postaraj się stworzyć do tego modele wiadomości, które wyślesz tym osobom, jak i listę ewentualnych autorów. Pomyśl również o tym, w jakich dniach chciałabyś, by artykuły ukazywały się na Twoim blogu.

3.4 Zadania biznesowe do wykonania

Jeśli pragniesz, by Twój blog prowadzony był w sposób profesjonalny, musisz wziąć pod uwagę nie tylko publikowane na nim posty, ale również dodatkowe zadania marketingowe, networkingowe i organizacyjne.

Spisz podstawowe i regularne zadania, które musisz wypełnić każdego dnia, tygodnia i miesiąca na blogu. Ten dokument może Ci w tym pomóc (nie musisz oczywiście robić wszystkich jego punktów – wybierz te najistotniejsze dla Twego bloga).

kreska

4.0 RYNEK I STATYSTYKI

4.1 Znane blogi o podobnej tematyce

Zrób listę 8-10 blogów o podobnej tematyce do Twojej, cieszących się już dużą sławą w blogosferze – Twojej konkurencji. Znajdź 3-5 wspólnych tym blogom punktów, które przyczyniają się do ich popularności oraz 3-5 rzeczy, które zmieniłabyś w tych blogach na lepsze, gdybyś była ich autorką.

4.2 Przyszłe statystyki bloga

Jak widzisz, w cyfrach, przyszłe statystyki na Twoim blogu (za 6 miesięcy, za rok, za 2 lata). Możesz w tym celu użyć darmowego Google Analytics.

kreska

5.0 PROMOCJA

Media społecznościowe, to jedne z najlepszych i darmowych narzędzi do promocji bloga. Zacznij od użycia jednej z tych platform (znajdź tę najbardziej odpowiednią dla Ciebie) i skup się, na początku blogowania, wyłącznie na niej. Kiedy poczujesz się już pewnie, załóż konto na kolejnej platformie. Ucz się regularnie działania i używania tych platform (kursy, książki), czytaj o nich i eksperymentuj!

5.1 Facebook – weź pod uwagę następujące kwestie: ilość tygodniowych publikacji, styl zamieszczanych zdjęć, wielkość zdjęć, przewidywalne statystyki (za 6 miesięcy, za rok, za 2 lata)

5.2 Instagram – jak wyżej

5.3 Pinterest – jak wyżej

5.4 Twitter – jak wyżej

5.5 You Tube – jak wyżej

5.6 Lista mailingowa – nie zapomnij o niej! Posiadanie listy czytelników i potencjalnych klientów, którzy w zamian za darmowy prezent (np. pdf, ebook, mini kurs, webinar, zniżkę na produkt, newsletter, itp.) dają Ci swój adres email, to najbardziej wartościowa rzecz, jaką możesz zrobić dla Twego biznesu blogowego. Więcej na ten temat znajdziesz w tym poście blogowym.

Do stworzenia takiej listy możesz użyć takich platform, jak Getresponse (sama go używam) lub MailChimp.

5.7 Posty gościnne u innych osób

Stwórz ewentualny plan postów, wywiadów, podcastów, porad eksperckich, itp. na blogach, u innych osób. Zrób listę miejsc, w których chciałabyś pojawić się w przyszłości (niech będą to blogi posiadające już większe statystyki i cieszące się popularnością), skontaktuj się w sposób taktowny z autorami tych stron lub blogów przedstawiając im swoją osobę i proponując wartościowy dla nich materiał do publikacji. Kiedy Twój post zostanie opublikowany na takim blogu, możesz zyskać część jego publiki!

kreska

6.0 BUDŻET

6.1 Początkowy budżet

Zrób listę wszystkich wydatków, jakich potrzebujesz do założenia bloga. Weź pod uwagę następujące zakupy i ich ceny: domena bloga, hosting, design logo (opcjonalnie), design bloga (opcjonalnie), wizytówki, szkolenia blogowe, nowy komputer, materiały biurowe do pracy (notes, kalendarz, długopisy, mazaki, itp.), aparat fotograficzny (opcjonalnie), itp.

6.2 Miesięczny budżet

Bazuj się na powyższej liście i stwórz podobną, ale w formie miesięcznego budżetu.

6.3 Zarobki z blogowania

Ustal, jakich form zarabiania z bloga przewidujesz używać (współprace z firmami, afiliacje, własne produkty, szkolenia, itp.?). Ustal cennik za posty sponsorowane, recenzje, czy za wystawianą reklamę na blogu lub innego typu współpracę. Pomyśl o zarabianiu na własnych produktach: ebook, kurs online, kurs email, książka, produkty fizyczne, usługi, itp.

kreska

7.0 DESIGN BLOGA

Wykreowanie odpowiedniego wyglądu bloga, gdzie każdy jego szczegół jest powiązany z drugim i tworzy jednolitą całość, doda Twojej marce wiarygodności i wzbudzi zaufanie czytelnika.

Przy wyglądzie bloga pomyśl o:

 • Zdjęciach w odpowiednim stylu i charakterze – odpowiadającym ogólnie charakterze bloga, jego tematyce oraz stylowi pisania
 • Czcionce
 • Kolorach
 • Dodatkach, banerach, tytułach postów – które muszą być jednolite i współgrać ze sobą

kreska

To dużo pracy, ale wierzę, że uda Ci się skończyć ten blogowy biznes plan i uformować odpowiednia drogę do rozwoju Twego bloga. Zobaczysz, że nie pożałujesz włożonej w ten plan pracy.

Aby ułatwić Ci pracę, stworzyłam ten biznes plan dla bloga również w formie pdf, gdzie dodałam pod opisami i pytaniami każdego z punktów, miejsca do uzupełnienia Twego planu. Wystarczy, iż podasz mi swoje imię i adres email, a otrzymasz ten dokument bezpośrednio do ściągnięcia na komputer.

Opt-in

kropki

, , , ,

 • Dziękuję za wpis, myślę że przyda się tych kilka porad, szczególnie na początkowym etapie – na którym właśnie jestem. Do bry plan to podstawa 🙂

 • Cześć,
  Super wpis, zapisuję go w ulubionych na wolne zimowe wieczory. Na pewno z niego skorzystam.
  Pozdrawiam,
  Kasia