Sprawdź, czy osiągniesz sukces we własnym biznesie - Urszula Marketing

Urszula Marketing

1 marca 2017

Sprawdź, czy osiągniesz sukces we własnym biznesie

post gościnny: Agnieszka z Odeela


Masz własny biznes? Rozważasz otwarcie własnej firmy? A czy jesteś pewna, że się do tego nadajesz?

Skuteczne prowadzenie biznesu to połączeniu talentu i lat pracy nad pewnymi umiejętnościami. Jest kilka cech, które są charakterystyczne dla przedsiębiorców skazanych na sukces. Jeśli zastanawiasz się, jaka z Ciebie businesswoman, ten tekst pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Cecha 1. Umiejętne podejmowania decyzji

Wbrew często spotykanemu poglądowi, podejmowanie decyzji nie jest wydarzeniem jednorazowym, a procesem. Dodatkowo, robienie tego umiejętnie nie sprowadza się do wybrania tej lepszej opcji.

Dobre podejmowanie decyzji to dobre zarządzanie wyborami oraz analiza: zarówno poszczególnych opcji, jak i całej sytuacji. Oczywiście, że czasem przydaje się zwykła, kobieca intuicja. Warto jednak podeprzeć się danymi i zastanowić się, co przyniesie ze sobą każda decyzja. Dokonując wyboru, staraj się od niego zdystansować i wizualizować jak wyglądałaby przyszłość w każdym z rozważanych scenariuszy.

Cecha 2. Odpowiednia motywacja do działania

To nie żadna tajemnica, że pieniądze nie są dostateczną motywacją do prowadzenia biznesu. Oczywiście, na pewno są przyjemnym wynagrodzeniem wysiłków, ale to, co te wysiłki zasila, musi mieć źródło gdzieś indziej.

Powód i cel istnienia Twojego biznesu jest kluczowy dla jego przetrwania. Dlaczego założyłaś lub chcesz założyć swoją firmę? Czy motywuje Cię kontynuacja jakiejś rodzinnej tradycji? Czy chcesz zmienić na lepsze coś, co nie podoba Ci się na danym rynku? Nie ma znaczenia, jaki jest Twój osobisty “napęd”, dopóki chroni on Ciebie przed popadnięciem w rutynę, a Twój biznes przed transformacją w zło konieczne.

Cecha 3. Brak strachu przed porażką

Ludzie Microsoftu, projektanci Apple’a, zespół Google’a i wielu innych – to przykłady firm, które nie zniechęciły się porażką. Na początku drogi ich założyciele bez wahania podnosili po każdym upadku. Nawet teraz, jako technologiczni giganci, wprowadzają oni na rynek produkty, które od czasu do czasu okazują kompletną porażką. Czy sprawia to, że pakują oni walizki i zamykają działalność? Wręcz przeciwnie.

Nieważne, jak bardzo porażki Cię bolą; wszystkie z nich zamień na lekcje, z których wyciągniesz coś pożytecznego. Pamiętaj, że sukces nie jest linią prostą od punktu A do punktu B, a raczej plątaniną kresek i spirali.

Cecha 4. Kreatywność i myślenie innowacyjne

To w sumie banalne stwierdzenie, że aby wybić się na rynku, trzeba myśleć kreatywnie i w innowacyjny sposób. Nie zmienia to jednak faktu, że umiejętność postrzegania rzeczywistości pod kątem tego, co można zrobić lepiej, inaczej, ciekawiej, jest cechą niezbędną do osiągnięcia sukcesu.

Kreatywność jest podstawą innowacji, a innowacje pomagają wygrać i utrzymać klientów. Nie musisz zmieniać wiele, nie musisz po raz drugi wymyślać koła. Najważniejsze, aby odejść od utartych schematów i w swoim myśleniu myśleć nieszablonowo. Niezależnie czy wprowadzasz na rynek nowy produkt, czy przygotowujesz się do rekrutowania kluczowej osoby od konkurenta.

Cecha 5. Dobra organizacja

Prowadzenie firmy to nie praca od ósmej do szesnastej, i wszyscy dobrze o tym wiemy. A gdy dodatkowo dochodzą do tego zobowiązania rodzinne lub towarzyskie, opieka nad dziećmi i domem, nagle doba okazuje się za krótka.

Jeśli posiadasz tę cenną umiejętność dobrej organizacji czasu i zadań, możesz się określić jako “dobry materiał na przedsiębiorcę”. Dobry przedsiębiorca bowiem wie, jak ustalić priorytety, co musi być zrobione najpierw, a co może poczekać. Dobry przedsiębiorca żongluje czasem i potrafi znaleźć dodatkowe minuty tam, gdzie wydaje się to niemożliwe. Wszystko dlatego, że własna firma to ogrom zadań i spraw, którymi trzeba się zająć. Wiele z tych spraw to typowe zadania administracyjne, które zaniedbane, potrafią mocno użądlić po czasie.  Bez dobrej organizacji pracy daleko nie zajdziesz.

Cecha 6. Umiejętność komunikacji

W biznesie nie unikniesz komunikacji z ludźmi. Prowadzenie działalności to nieodłączone rozmowy z klientami, dostawcami, partnerami, pracownikami… Dlatego właśnie cechą niezbędną dla każdej businesswoman jest umiejętność rozmawiania. Jeśli nie jest to Twoja mocna strona, to popracuj nad jasnym wyrażaniem swoich myśli, asertywnością wypowiedzi, umiejętnością przekazywania swoich pomysłów oraz uwag w sposób przyjazny dla drugiej osoby. Negocjacje opierają na komunikacji, a prowadząc własną firmę, na pewno będziesz musiała bardzo często negocjować.

Cecha 7. Myślenie o sprzedaży

Zgoda, że może zabrzmieć to sprzecznie z drugim punktem, ale każdy przedsiębiorca powinien myśleć o sprzedaży swoich produktów. Dobrze, jeśli do prowadzenia firmy motywuje Cię “wyższy cel”, ale nie uciekniesz przed rzeczami takimi, jak wyniki sprzedaży.

Myśl o tym, jak sprzedać swój produkt lub usługę, jak dotrzeć do szerszego grona klientów. Sprzedażowa smykałka jest niezbędna do tego, by osiągnąć sukces. Pamiętaj, że efektywna firma to firma, która sprzedaje.

Dlatego też analizuj swój rynek, dokształcaj się, badaj nowe trendy marketingowe (słyszałaś już o growth hackingu?). Z czasem wszystkie nowe mechanizmy sprzedaży przestaną być Ci obce, a zaczną wydawać się zupełnie naturalne.

Im więcej z powyższych cech posiadasz, tym większe Twoje szanse na sukces.

Przyjrzyj się uważnie jakie są Twoje silne a jakie słabe strony i postaraj się wzmocnić obszary wymagające poprawy. Wtedy sukces Twojego przedsięwzięcia będzie bliższy niż się spodziewasz.

Informacja o autorze:

Agnieszka jest częścią zespołu Odeela. Oprogramowanie online Odeela wspomaga całościowe zarządzanie małą i średnią firmą – od obszarów sprzedaży i marketingu, po finanse i logistykę. Odeela dostarcza przedsiębiorcom nie tylko użyteczne oprogramowanie, ale i przydatną do prowadzenia firmy wiedzę.

, , ,

 • Zoe

  Trochę coachingowy tekst, to prawda warto wierzyć w siebie ale jeśli będziemy próbowali sprzedawać mrożonki na biegunie, to chyba nic z tego. Pan Adam, z poprzedniego komentarza ma rację. Jak mamy super pomysł na biznes, to ok ale jak przyjmie to rynek? Czy miejsce na nasz pomysł jest odpowiednie, czy znajdą się odbiorcy na nasz potencjalny produkt lub usługę? Warto to najpierw sprawdzić, dzięki badaniom rynkowym. Robią to najlepsi specjaliści – statystycy, analitycy zajmujący się gospodarką i socjologowie. Poprzez panel badanie-opinii można uzyskać rzetelną wiedzę o potencjalnych konsumentach i odbiorcach. Polecam przyszłym i chcącym się rozwijać biznesmenom.

 • Adam Żyr

  Artykuł bardzo konkretny. Jednak czy nie jest najwazniejszym zrozumieć potrzeby swoich klientów. Dawanie klientom to czego oczekują to klucz do sukcesu. Osobiście by zbadać oczekiwania moich klientów poprosiłem o pomoc profesjonalistów. Skorzystałem z panelu badawczego Badanie Opinii. Dzięki nim otrzymałem kompleksowe i rzetelne raporty, takie jakich oczekiwałem. Teraz wiem, co należy poprawić i nie muszę działać po omacku.

 • Uwielbiam konkretne artykuły. Po tym dzisiejszym upewniłam się, że jestem na dobrej drodze. Czuję, że tu powinnam być 🙂 Fajnie, że jesteś Ula! <3

 • Hehe, po co czytać opasłe książki po 400 stron, które swoją drogą kosztują krocie, jak wszystko jest tu pięknie i jasno napisane;D Bardzo dobre wylistowanie najważniejszych rzeczy, dobry art;)

 • Brak strachu przed porażką może okazać się najważniejszy. Kiedy się nie boimy to łatwiej się nam działa.Jesteśmy zdania, że w biznesie należy postępować według hasła – Nie bój się bać i rób!

 • Po punkcie drugim dodałbym jeszcze osobno DETERMINACJA. Podobne słowo jak motywacja, ale jednak oznacza coś innego. Mam na myśli taką cechę, która jest bardzo mało spotykana u osób pracujących na etacie. To coś co pcha nas do przodu – każe nam pracować nawet jeśli czasami nam się nie chce – dążenie do wcześniej zaplanowanego celu.

  • o właśnie, zgadzam się w 100% 🙂

  • Dzisiaj motywacja to rzeczywiście dla mnie zbyt mało. Determinacja – tak bym określiła swoje dzisiejsze zadania. Dzięki

 • Weronika | Kobieta Managerem

  Ciekawy artykuł. Wiele ostatnio rozmyślam w tym temacie. Mam takie poczucie, że do prowadzenia własnej firmy trzeba być odpowiednio dojrzałym i naturalnie nie mam tu na myśli wieku.

 • Bardzo ciekawy artykuł, dał mi sporo do myślenia…

 • Chyba należałoby wytłuścić i pogrubić stwierdzenie,zenie jest to praca od do, a z całą pewnością nie na 8 godzin. Niby to oczywiste, ale często osoby rozpoczynające działalność nie biorą tego pod uwagę.
  I jeszcze kolejna ważna sprawa – należy byc przygotowanym na opóźnienia w płatnościach, a także na sytuacje,kiedy klient zwyczajnie nie płaci.