Reklama w internecie – od czego zacząć marketing online, jako biznes? - Urszula Marketing

Urszula Marketing

14 marca 2018

Reklama w internecie – od czego zacząć marketing online, jako biznes?

Każdemu zdarzają się chwile zwątpienia.

Kiedy kilka tygodniu temu, siorbałam wieczorem herbatkę z miodem i cytryną, czułam, że przeziębienie zaczyna zatykać mi drogi oddechowe. Ogarnęły mnie wtedy ciężkie myśli (stan fizyczny wpływa u mnie często na stan psychiczny). Wpadłam w tunel przygnębienia i czarnych idei.

W głowie pojawiły mi się takie zdania, jak …

Nie jestem odpowiednią osobą do dawania rad marketingowych!

Za kogo ja się uważam? W końcu nie znam wszystkiego, a mądrzę się co do biznesu online.

Czy ja w ogóle jestem dobra w tym, co robię??

Skąd takie myśli, zapytasz? Ktoś zagadnął mnie po prostu o Google AdWords, a ja … nie wiedziałam co dokładnie odpowiedzieć.

Zdałam sobie wówczas sprawę, że nie wszystko ogarniam w świecie online (co jest – uwaga – całkowicie normalnym stanem rzeczy!). Wiele zagadnień nadal stanowi dla mnie nieodkryte obszary, na które obawiam się stąpnąć, by nie wpaść w ruchome piaski niewiedzy. Nie wystraszyło mnie to na tyle, na ile mogłoby się wydawać. Po prostu dopiłam herbatkę, wyłączyłam komputer z mocnym postanowieniem sprawdzenia tematów związanych z Google AdWords następnego dnia.

Tak też zrobiłam. Wstałam rano i zaczęłam szukać informacji w tej kategorii marketingowej.

Wiem, iż nie jestem Alfą i Omegą marketingu online (szczerze, nikt nimi nie jest) i jeśli sama czasami gubię się w tym świecie to, co mają powiedzieć małe początkujące biznesy? Tematów związanych z promocją i reklamą w sieci istnieją bowiem tysiące. O czego więc zacząć?

Nie napiszę, że wpadłam przypadkiem na tego e-booka, bo byłoby to wierutnym kłamstwem. Gdyby jednak stało się to tego dnia, kiedy szukałam podstawowych zagadnień związanych z reklamami w Google, to zaoszczędziłabym sporo czasu!

AdBook 2018 (bardzo podoba mi się jego nazwa!) przedstawia w przekroju, i w bardzo przystępny sposób to, jak funkcjonuje marketing internetowy – głównie porusza on tematy reklamy w sieci (reklama Google, Lightbox, reklamy na YouTube, reklamy w Gmail, Google Hotel Ads, Google Merchant Center, reklamy na Facebooku i inne), remarketingu, optymalizacji kampanii reklamowych, czy tego, jak stworzyć odpowiednie strategie marketingu online.

Od czego zaczynamy więc budowanie obecności firmy w internecie?

Reklama w internecie

Oto, w przekroju, kilka moich ulubionych pozycji z bezpłatnego e-booka Verseo (można go ściągnąć TUTAJ, żeby przeczytać bardziej szczegółowo na każdy z poniższych punktów):

1. Reklama Google AdWords

Znamy ją chyba wszyscy. To płatna reklama naszych produktów lub usług, która wyświetla się po wprowadzeniu przez szukającego określonego słowa kluczowego (jak na zdjęciu poniżej). Nie wyróżnia się zbytnio od wyników organicznych (oprócz tego, iż pokazuje się przy niej słowo „Reklama” i znajduje się w górnej części listy wyszukiwania).

Aby wykreować ją w najlepszy sposób z możliwych, potrzeba tu … oczywiście, odpowiednich i dopasowanych do oferty słów kluczowych. Reklama musi również wyróżniać się, jak i posiadać ściśle powiązaną z promowaną ofertą treść.

2. Reklama z listą produktów

Jeśli posiadacie własne produkty fizyczne, to taki typ reklamy jest tu naprawdę interesujący (kto, w końcu, nie porównuje cen określonego artykułu w Google poprzez Google Merchant Center, jak na zdjęciu poniżej?).

Taki typ reklamy ogromnie ułatwia klientom dotarcie do Twojego sklepu, przedstawia ofertę ze zdjęciem w świetny miejscu w Google (górna część listy) i pozwala na promowanie nawet kilkuset tysięcy produktów (!).

3. Reklama na YouTube

YouTube rozwija się niesamowicie szybko w ostatnich latach. Coraz więcej osób preferuje oglądanie video na YouTube od tradycyjnej telewizji. Dlatego potencjał reklamowy na tej platformie społecznościowej jest aktualnie ogromny i cieszy się wysokim zainteresowaniem wśród firm.

Reklamy wyświetlane na YouTube mogą mieć postać banerów wyświetlanych u dołu filmów, banerów reklamowych wyświetlanych np. obok listy filmów do obejrzenia oraz filmów reklamowych wyświetlanych przed emisją tego, co chcemy obejrzeć (lub w trakcie – „przerywnik reklamowy”).

Warto na poważnie zastanowić się nad tą formą reklamy.

4. Reklama na LinkedIn

Przyznam się, iż przy reklamach na Facebooku, Instagramie, Google Ads, czy na YouTube, nie myślałam zupełnie o możliwościach płatnej promocji jakie daje platforma LinkedIn! To serwis społecznościowy skupiony na kontaktach zawodowo-biznesowych. Podobnie, jak na Facebooku, firmy mogą tu tworzyć własne strony biznesowe, a pozostali użytkownicy indywidualne profile skupione na karierze zawodowej.

To, co jest tu wyjątkowo ciekawe, to możliwości kierowania reklam do użytkowników LinkedIn na podstawie parametrów takich jak: lokalizacja, nazwa firmy, branża firmy, wielkość firmy, stanowisko, obowiązki służbowe, czy lata doświadczenia, itp.

Bezpłatny AdBook 2018 zawiera więcej ciekawych pozycji wyjaśniających nieskomplikowanym językiem funkcjonowanie systemu kampanii reklamowych, czy budowanie odpowiednich strategii  dla marketingu online. Jak pisałam wyżej, skupia się on przede wszystkim na temacie reklam internetowych oraz ich wykorzystaniu na różnorodnych platformach online (głownie Google i media społecznościowe) – nie ma tutaj treści związanych z budowaniem obecności firmy, czy marki poprzez media społecznościowe, blogowanie lub inne darmowe kanały sieci internetowych.

Jeśli więc interesuje Cię to, jak wykorzystać w najlepszy sposób reklamy w internecie, by przedstawić szerokiej publice Twoje produkty i usługi, warto z pewnością zajrzeć do tego dokumentu.

Partnerem tego wpisu jest Agencja Interaktywna Verseo.

, , , , , ,

  • Słyszałem niedawno o tym, że młode pokolenia już nie odróżniają w wynikach wyszukiwań Google wyników sponsorowanych od tych naturalnych… reklama podprogowa wcielona w pełni w życie.

    • Reklamy w Google są teraz wizualnie identyczne, jak treści organiczne.

      • Przy każdym wyniku jest dopisane “Reklama” na zielono w ramce 🙂