Jak promować grupę na Facebooku, by rozrastała się regularnie - Urszula Marketing

Urszula Marketing

21 lipca 2016

Jak promować grupę na Facebooku, by rozrastała się regularnie

Nigdy nie sądziłam, że grupy na Facebooku staną się tak silnym miejscem dla małego biznesu oraz dla blogerów!

Wcześniej uważało się je za miejsca-śmietniczki: idealne do wrzucania linków blogowych, tworzenia spam-party oraz promowania jakichkolwiek produktów (a czasami nawet do umawiania się na szybki sex – bowiem i takie propozycje otrzymałam w grupach!).

Kiedy w końcu ludzie zrozumieli, że dzięki grupom mogą tworzyć społeczności skupione wokół określonego tematu, nawiązywać bezcenne kontakty zawodowe, jak i te prywatne (ale nie mówię tu o sex-randce!), a nawet budować swoją pozycję eksperta, własną markę i promować się … to proszę Państwa, nastąpił przełom na skale światową na Facebooku!

Więcej o powodach, dla których warto założyć grupę pisałam w moim wcześniejszym poście. Teraz natomiast skupię się na tym, jak i gdzie promować istniejącą już grupę na Facebooku, by inni dowiedzieli się o jej istnieniu.

kropki
Zacznijmy jednak od tego, co warto dodać w grupie już na początku jej istnienia, by funkcjonowała ona, jak najlepiej i by przyciągała, jak najwięcej osób. Poniższe punkty napisałam na podstawie własnego doświadczenia.

STWÓRZ W GRUPIE NASTĘPUJĄCE RZECZY:

Post powitalny

Na początku wysyłałam taki post do każdej osoby dołączanej do grupy (w wiadomości prywatnej do niej), ale kiedy grupa zaczęła coraz bardziej rozrastać się i o dołączenie do niej prosiło czasami nawet 30-50 osób dziennie, przestałam to robić. Zamiast tego, wstawiłam w grupie specjalny post powitalny, gdzie oprócz standardowego „Witaj w grupie!” piszę też skrótowo o obowiązującym w niej regulaminie i wstawiam link do pełnej jego wersji. Podpięłam ten post na górze strony, by każdy go od razu widział.

Zasady i regulamin obowiązujący w grupie

To pomoże ci utrzymać w niej porządek. Stwórz oddzielny dokument w Plikach grupy, gdzie umieścisz odpowiednie zasady panujące w niej, które w przyszłości oczywiście możesz regulować lub zmienić. Nie jest to najprzyjemniejsza część przy prowadzeniu takiej społeczności na Facebooku, ale gwarantuję ci spokój ducha, ułatwienie funkcjonowania grupy oraz żadnego spam-party. Zawsze przy dodaniu nowej osoby do grupy, odeślij ją do tego regulaminu.

Listę członków grupy

To bardzo pomocna lista nie tylko dla ciebie, ale i dla wszystkich osób zapisanych do grupy. Pozwala odnaleźć interesujące innych profile w celu m. in. zawierania współpracy, inspiracji, tworzenia grup mastermind, itp. Stwórz w Plikach oddzielny dokument, który każdy członek grupy może edytować.

kropki

jak-promowac-grupe-na-facebooku-by-rozrastala-sie-regularnie

JAK PROMOWAĆ GRUPĘ NA FACEBOOKU, BY ROZRASTAŁA SIĘ REGULARNIE

Pomyśl o promowaniu twojej grupy w taki sposób, w jaki promujesz np. swoją listę marketingową, albo profile w mediach społecznościowych.

1. Wstaw link do grupy:

 • w swoim newsletterze,
 • na stronie z podziękowaniem za zapis na taką listę,
 • na stronie biznesowej/na blogu,
 • pod każdym postem blogowym.

2. Napisz na temat grupy:

 • na fanpage’u twojej działalności,
 • na Twitterze,
 • wstaw baner grupy w formie zdjęcia na Pinterest lub Instagram.

3. Wspomnij na temat grupy u innych osób

 • w postach gościnnych dla innych blogów,
 • przy przeprowadzanych z tobą wywiadach,
 • w podcastach
 • na webinarach.

Odradzam: nachalną promocję własnej grupy w innych grupach! To jest trochę, jak podkradanie publiki, co nie wydaje się być w porządku wobec właściciela takiej grupy.

kropki

, , , ,

 • świetne porady. Ja dzisiaj założyłem kolejną grupę, ale mam mało chętnych, tak czy inaczej zapraszam do mojej wcześniejszej o ekonomii 🙂

 • Dobry wpis, przydatny! Faktycznie nie warto na siłę dodawać każdego…

 • Anna Maria Gruca

  Super tekst :). U mnie sytuacja wyjątkowa. Grupa posłużyła do stworzenia wyzwania, które trwa około miesiąca. Potrzebuję szybkiej reklamy, żeby zachęcić nowe osoby do wspólnej zabawy. Dlatego udostępnianie w innych grupach u mnie się sprawdza. Zawsze pytam o pozwolenie nim udostępnię tak moją grupę. Jednak szukam kolejnych sposobów 😀

 • Arkadiusz Jankowski

  U mnie jest taki problem, że nie mam żadnych blogów ani stron na fb. Mam tylko profil na fb i założyłem grupę o gotowaniu z przyjaciółkami. Każdy z nas dodał swoich znajomych i wyszło 620 członków, ale są nieaktywni, nie wiem jak pobudzić grupę do życia i zwiększyć liczbę członków.

  • Arku, pierwsza i podstawowa rzecz: dodaliście do grupy osoby, które możliwe, iż w 3/4 nie są zupełnie zainteresowane tematyką tego miejsca. Odradzam całkowicie dodawanie ludzi do grup bez ich zgody.

 • Rady bardzo pomoce. Ale obecnie grup jest już tak wiele, że praktycznie każdy blog posiada przynajmniej jedną grupę, do tego firmy i osoby, które lubią Facebooka i nie potrzebują bloga a tylko grupy na FB. I jak to wszystko ogarnąć.

 • Dziękuję Urszula, właśnie tego szukałem. Twoj artykuł jako jeden z nielicznych w google pokazuje kilka konkretnych wskazówek 🙂
  Dzisiaj stworzę grupę na młodych przedsiębiorców i nie chcę jej promować w nachalny sposób. Chcę mieć pewność, że w grupie będą faktycznie tylko osoby zainteresowane tematem biznesu, podatków i inwestycji. Tematyka grupy będzie ściśle związana z moim blogiem.

  • O rany, dziękuję za ten komentarz. Wkrótce będę starała się również aktualizować temat grup FB. 🙂

 • Władek Ochojski

  No i super, powieszę sobie nad kompem 🙂 Dużo z tych punktów już robiłem ale wdrożę jeszcze na pewno gościnne posty na innych blogach bo ostatnio ruzyłem z własnym – człowiek się zmienia jednak 😉

 • Katarzyna Raczykowska

  W lipcu utworzyłam grupę dla seniorów (ja jeszcze nie seniorka, ale już niemłoda), obawiałam się bardzo jak to będzie, jak pozbieram seniorów (i to tylko z Katowic), co będę pisać, czy mi zaufają i będą chcieli dzielić się komentarzami, doprawdy było to dla mnie wyzwanie! Po dwóch m-cach letnich było już 150 osób, mieliśmy 3 spotkania w realu, seniorzy są już moimi znajomymi, sami między sobą się wspierają i poznają, a ja mam wielką frajdę! Tak mnie wciągnęła grupa, że fanpage leży odłogiem, (i nie mam do niego przekonania), na blogu mniej piszę i ciągle myślę, co ciekawego znaleźć dla “moich” grupowych seniorów. Wyrabiam sobie markę, jestem otwarta, szczera, przyznaję się do słabości. Po porostu zrobiła się z tej grupy świetna społeczność! Polecam, a Tobie Urszulo wielkie dzięki za wcześniejsze porady, bo za Twoją pomocą tak mi świetnie idzie. Grupa, wydaje mi się, jest dużo lepsza od fanpaga. Można też w łatwy sposób dołączać dokumenty w pdf-ach, robić wydarzenia w grupie, pisać notatki itd. Wciągające na maxa.

 • Sądzę, że sposoby na grupy są jeszcze inne i bardziej efektywne, ale nie mogę póki co odkryć o co chodzi. Często zauważam, jak tworzy się nowa grupa tematyczna i w ciągu kilku dni posiada przyrost AKTYWNYCH użytkowników do nawet kilku tysięcy. W tym wypadku nie ma mowy o kupowaniu użytkowników do zapełnienia grupy. Jakiś sposób promocji? Nie wiem, ale liczę, że się dowiem 😀

 • Dziękuję za bardzo wartościowy wpis 🙂

 • Krótka i zwięzła lista – lubię takie pigułki :). Dziękuję!

 • Przydatna lista 🙂 PS Jeszcze można dodać w stopce e-maila jak ma się e-maila pod blog.

 • Całkiem naturalnie większość z Twoich rad zastosowałam już wcześniej, ale fajnie, że spisałaś takie podsumowanie, bo nie jednej osobie się przyda 🙂 Tym bardziej, że grupy są tak genialne, że nie ucinane są w nich zasięgi, jak na fanpage’ach 🙂