Praca z markami jako bloger – jak proponować współpracę - Urszula Marketing

Urszula Marketing

5 lipca 2018

Praca z markami jako bloger – jak proponować współpracę

Jeśli jesteś blogerką i naprawdę marzy Ci się współpraca z markami, nie możesz siedzieć i czekać, aż któraś z firm cudem odnajdzie Twój blog wśród miliona innych podobnych miejsc w sieci. Musisz być proaktywna i zacząć działać.

Ale nie na łapu-capu i bez przygotowania, bo to widać i czuć z daleka!

Zanim co, zacznijmy od najważniejszego: firmy nie mają czasu na czytanie setek maili, które otrzymują każdego dnia. Dlatego pisz krótko, w sposób oryginalny i szybko przechodź do sedna sprawy.

Jak pisać maila do firmy proponując współpracę

Co powinna zawierać taka wiadomość?

 1. Przedstaw się i przedstaw swój blog

Dosłownie dwa, trzy zdania: Twoje imię i nazwisko oraz krótki opis bloga (kategorie bloga, dla kogo piszesz oraz po co piszesz). Nie zapomnij o nazwie bloga i linku do strony!

 1. Przedstaw osiągnięcia swojego bloga

Jeśli masz czym się pochwalić, zrób to! Przedstaw dotychczasowe osiągnięcia związane z blogiem (np. wyróżnienia w konkursach typu Blog Roku, publikacje w gazetach, występy w telewizji, współpracę z innymi markami). Jeśli jest tego sporo, wymień maksymalnie dwie najważniejsze nagrody lub dwa najważniejsze projekty.

 1. Uzasadnij, dlaczego uwielbiasz właśnie tę markę/ten produkt

Ale zrób to szczerze. Nie proponuj współpracy firmom, które nie wywołują w Tobie miłego dreszczyku na plecach! Napisz prawdziwie i z serca, dlaczego z daną marką pragniesz zrealizować ciekawy (a nawet długotrwały) projekt. Jaką wartość taka współpraca przyniesie PRZEDE WSZYSTKIM firmie, a następnie Tobie.

Zawsze należy podkreślać korzyści odbiorcy wynikające z nawiązania współpracy.

Pamiętaj: piszesz do marki, która nie zna ani Ciebie, ani Twojego bloga. Pokaż firmie, co pozytywnego otrzyma dzięki pracy z Tobą (np. dotrze ze swoim produktem lub przekazem do nowej grupy, zwiększy widoczność marki w blogosferze – aktualnie jednym z najsilniej rozwijających się miejsc w internecie).

 1. Określ formę współpracy

Bądź kreatywna! Dokładne zaprezentowanie pomysłu na współpracę przekona firmę o Twoim profesjonalnym podejściu do projektu.

Nie ograniczaj się jedynie do postu sponsorowanego i zdjęcia. Pomyśl nad kreatywnymi sposobami promocji danej marki (ciekawe wideo, wyzwania, cykl postów na blogu, lookbook z danym produktem, FB Live itp.).

 1. Wyślij marce media kit (ofertę reklamową)

Na końcu wiadomości zaproponuj wysłanie dokumentu zawierającego wszystkie informacje na temat bloga (łącznie ze statystykami, profilami w mediach społecznościowych, profilem czytelnika, osiągnięciami bloga, formami współpracy itp.).

Przykład propozycji współpracy, którą bloger może wysłać firmie (wiadomość i adresat są fikcyjni):

Dzień dobry/Szanowni Państwo (formułka do wyboru),

nazywam się Magdalena Kowalska i prowadzę blog XYZ.pl, na którym przedstawiam tematy związane z podróżami, modą i stylem życia. Pragnę inspirować kobiety po dwudziestce, które marzą o podróżach w eleganckim stylu, wzniesieniu swojego życia na wyższy poziom i rozwoju osobistym.

Mój blog został wyróżniony w prestiżowym „Share Week” Andrzeja Tucholskiego jako jeden z najchętniej polecanych blogów 2017 roku. Współpracowałam również z takimi markami jak X, Y, Z.

Państwa marka i produkty są mi bliskie od wielu lat. Uwielbiam ich praktyczność, prosty design oraz użyteczność. Mój idealny czytelnik z pewnością byłby nimi zachwycony!

Za kilka tygodni wybieram się w kilkudniową podróż do Maroka. Zamierzam odwiedzić wiele pięknych miejsc i opisać je na blogu (wraz ze zdjęciami i materiałami wideo). Moim marzeniem jest przedstawić Państwa markę na blogu oraz w mediach społecznościowych w ramach cyklu wpisów pt. „Marokańskie klimaty”. W każdym wpisie znalazłyby się linki odsyłające do Państwa produktów, wysokiej jakości zdjęcia oraz wideo. Żadnej konkurencyjnej marki.

Jeśli według Państwa taka współpraca między (nazwa marki) a blogiem XYZ.pl byłaby możliwa, chciałabym wysyłać Państwu kit medialny przedstawiający XYZ.pl. Dzięki dodatkowym materiałom dowiedzą się Państwo, kim jestem, oraz poznają szczegóły dotyczące mojego bloga.

Dziękuję Państwu za czas i rozpatrzenie mojej propozycji współpracy.

Z poważaniem,

Magdalena Kowalska

Dodatkowa uwaga: podczas rozmów z blogerami, którzy od lat prowadzą kampanie dla marek, dowiedziałam się, że gdy przestali wstawiać linki do swoich postów, wywiadów itp. oraz znacznie skrócili swoje wiadomości, otrzymywali więcej pozytywnych odpowiedzi (lub w ogóle odpowiedzi).

Oczywiście nigdy nie uda Ci się napisać perfekcyjnego e-maila; każda z firm jest inna i szuka czegoś odrębnego. Dlatego nie zrażaj się odmowami (brak odpowiedzi ze stron firm uważam za kompletny brak profesjonalizmu!).

Powodzenia!

, , , ,

 • Bardzo pomocny artykuł, właśnie jestem na etapie poszukiwań dopiero zaczynających marek, które chciałyby podjąć współpracę z naszą redakcją.

  • Ciesze się, że mogłam pomóc! 🙂

 • Dorota

  Czesc, A ja zastanawiam sie jak w profesjonalny sposob zaproponowac wspolprace blogerce jesli “jestem” rozwijajaca sie firma ktora jeszcze nie jest znana i potrzebuje rozglosu. ( Przepraszam za brak polskiej czcionki ).

 • Wielkie marki i tak reprezentuje jakaś agencja. Czy ktoś posiada listę takich agencji, gdzie warto wysłać swoją ofertę reklamową?

 • Cześć,
  Jak sądzisz od którego momentu warto walczyć o współpracę z markami? Od czego to zależy, stażu bloga, odsłon? Ciągle bije się z myślami, czy wysyłać maile o współpracy, jeśli mam mało odwiedzin i nie mam na koncie wygranych konkursów.
  Pozdrawiam,
  Kasia

  • Zależy to przede wszystkim od tego, czy masz na tyle dobre i przynoszące wartość treści, żeby przyciągać odpowiednich czytelników (nie tych przypadkowych). Marki, firmy stawiają na blogi, gdzie widzą szczere zaangażowanie i oddanych czytelników. Nie napiszę ci po jakim czasie możesz tu zacząć współpracę. Jedni bowiem piszą od miesięcy, ale zupełnie nie mają tego właśnie zaangażowania, a inni przyciągają ludzi już w pierwszych miesiącach od prowadzenia bloga. Odsłony i statystyki liczą się dla “hurtowych marek”, które proponują współpracę za małe pieniądze (lub za “prezent”) i wysyłają takie propozycje hurtem do blogerów. Możesz mieć statystyki poniżej 20 tys. odsłon miesięcznie, ale widząc jak angażujesz ludzi, nie tylko na blogu, ale i poza nim, i jak aktywnie i profesjonalnie działasz online (np. w mediach społecznościowych), możesz uzyskać ciekawe, poważne i dobrze płatne współprace. :))

   • Rozumiem. Ciekawe treści mam, ale nie działam w mediach społecznościowych bo ich po prostu nie lubię, a co za tym idzie nie mam za wielu czytelników. Cóż, muszę pracować nad popularnością.
    Pozdrawiam,
    Kasia

   • A co to obecnie oznacza dobrze płatna współpraca. Dlaczego nigdy nie padają kwoty?

    • Kwoty padają, wystarczy zajrzeć do Michała Szafrańskiego (Jak Oszczędzać Pieniądze) lub posłuchać Elizy Wydrych (Fashionelka)

 • Bardzo interesujący artykuł, przyznam, że czytałam go z dużym zaciekawieniem bardziej od drugiej strony, tj. z punktu widzenia firmy, która otrzymała lakoniczną propozycję. Zabrakło absolutnie każdego punktu z Twojej listy. Dziękuję Ula!

  • Bardzo cieszę się, że wpis podoba się również firmom! 🙂