Posty, które budzą największe zaangażowanie na Facebooku - Urszula Marketing

Urszula Marketing

16 listopada 2017

Posty, które budzą największe zaangażowanie na Facebooku

Facebook potwornie obcina zasięgi! Czy warto jeszcze budować zaangażowanie na Facebooku? Czy opłaca się prowadzić profil biznesowy na tej platformie?

Zasięgi na Facebooku są bardzo słabe (jedynie 2-3% fanów widzi to, co publikujesz na fanpage’u – to tak, jakby w sali wypełnionej setką ludzi jedynie 2-3 osoby zauważały Cię). Dodatkowo, ostatnie testy prowadzone przez tę platformę pokazały nam, że Facebook dąży do całkowitego wyeliminowania postów organicznych (bezpłatnych) z osi czasu naszych fanów. Zobaczą oni jedynie posty znajomych, rodziny i te sponsorowane. What??

Czy opłaca się więc dalej rozwijać obecność firmy lub bloga na tej platformie? Czy oznacza to koniec Facebooka?

Z pewnością nie jest to koniec Facebooka i jestem pewna, że będzie on trzymał się coraz lepiej. Dlaczego? Oto kilka potwierdzonych faktów:

 1. FB jest nadal Numerem 1 –jest ona nadal przewodnikiem stada wśród mediów społecznościowych i z pewnością szybko ta pozycja nie zmieni się (przynajmniej nie w 2018 roku). Tam znajdziesz wszystkich swoich potencjalnych klientów (bez względu na branżę) oraz wszystkie największe firmy (+ te średnie i małe).
 2. Tam inwestuje się największe pieniądze w rozwój biznesu – to na Facebooku inwestuje się najwięcej pieniędzy w reklamy. To tam (a nie na Instagramie, Snapchacie, czy Twitterze) firmy wkładają największe pieniądze. Dzieje się tak, bo … patrz punkt 1.
 3. Na Facebooku biznes i blog rozwija się najszybciej – patrz punkt 1 i 2.

Dlatego warto nadal posiadać fanpage’a jako AKTYWNE portfolio swojej działalności, publikować tam najwyższej jakości treści i tworzyć zaangażowanie. Strona FB stanowi wizytówkę Twojej firmy lub bloga – nie zapomnij o tym!

O tym jak pisać na Facebooku, by przyciągać ludzi i pobudzać ich do działania, pisałam tutaj. Zaś o organizacji czasu w mediach społecznościowych – w tym poście.

Dziś skupimy się natomiast na postach organicznych, które tworzą zaangażowanie na fanpage’u.

Jak zwiększyć zasięgi?

To, co daje kopniaka w zwiększeniu zasięgu postów na FB, to przede wszystkim wielkość i jakość twojego zaangażowania na fanpage’u. Liczy się tu zarówno regularność, forma, jak i treść publikowanych wpisów. Wiele świetnych i praktycznych przykładów takich treści możesz znaleźć w moim bezpłatnym dokumencie “30 zabójczych ideach na posty – Facebook”.

Główny klucz do zwiększenia zasięgów

Głównym kluczem do zwiększenia zasięgu postów na Facebooku jest przede wszystkim pobudzanie uczuć. Nie publikuj suchych informacji – od tego jest dziennik telewizyjny! Śmiech, motywacja, inspiracja, zaskoczenie, zrozumienie, itp. – każdy Twój post powinien wywołać jedną (lub kilka) z tych emocji.

W postach na FB liczy się:

 • treść i przekazywana w niej WARTOŚĆ,
 • FORMA publikacji (dobrej jakości zdjęcie, video i tekst),
 • EMOCJE, jakie wywoła post w jego czytelniku.

Ale to, co jest ważne, to następująca kwestia:

Musisz wiedzieć, w jakim celu publikujesz posty.

Czy chcesz, żeby otrzymał on więcej:

 • Lajków (polubień postu)
 • Komentarzy
 • Udostępnień

Reguła jest prosta: im więcej jednego lub kilku z powyższych działań, tym więcej osób zobaczy twój post. Jeśli post nie ma żadnych polubień, czy komentarzy Facebook uważa, że nie jest on interesujący dla publiki i nie wstawi go do nich na osi czasu, a wówczas dotarcie do twojej publiki staje się znikome.

#1 – JAK ZWIĘKSZYĆ POLUBIENIA POSTU (KLIKNIĘCIE W JEDNĄ Z IKONEK REAKCJI POD POSTEM)

Lajkowanie postów na Facebooku jest o wiele szybsze i łatwiejsze niż pisanie komentarza lub udostępnianie takiego wpisu.

Reguła 1: przedstaw post, z którym ludzie będą identyfikować się – chodzi mi o post, z którym fani strony zaczną utożsamiać się i będą widzieć siebie w danej sytuacji.

Reguła 2: publikuj posty z przyciągającymi oko i/lub ciekawość obrazami – niby to banał, a jednak nadal sprawdza się! Ludzie lubią oryginalne lub zaskakujące informacjami grafiki, zdjęcia oraz video. Reagują na nie zazwyczaj natychmiast!

Reguła 3: przedstaw kulisy twojej działalności w lekki sposób – publika lubą zaglądać do prywatnego życia innych osób; nie musisz tu przedstawiać postu intymnego, ale chodzi bardziej o ukazanie twojej ludzkiej twarzy, przedstawienie ciebie, jako osoby z krwi i kości. Możesz opublikować to, jak tworzysz swoje produkty, gdzie pracujesz, co robisz w weekend, w wakacje, itp.

#2 – JAK ZWIĘKSZYĆ ILOŚĆ KOMENTARZY

Reguła 1: zadaj przyjemne i proste pytanie – im prostsze pytanie i krótsza odpowiedź, tym lepiej. Fanom często nie chcę się komentować jeśli ma to trwać dłużej niż parę sekund. Krótka i zwięzła odpowiedź dla jakiegoś ciekawego pytania z pewnością zachęci ich do napisania kilku słów, na ten temat (czasami nawet wystarczy jedno słowo).

Reguła 2: poproś o opinię na jakiś temat – ludzie uwielbiają przedstawiać swoje własne zdanie na dany temat, więc wykorzystaj to i zadaj pytanie prosząc o opinię publiki i nie musi to być nic skomplikowanego.

Reguła 3: wprowadź kontrowersyjny temat/pytanie – oczywiście uważaj, by nie przesadzić z tą kontrowersją!

#3 – JAK ZWIĘKSZYĆ ILOŚĆ UDOSTĘPNIEŃ

Reguła 1: rozwiązuj problemy w postach lub udostępniaj linki do takich artykułów – nikt nie kliknie w link, który nie interesuje go (czyli musi on być związany z przedstawianą przez ciebie na fanpage’u treścią, jak i z charakterem twojego biznesu, czy bloga), a po drugie: w link, który nie daje odpowiedzi na stawiane przez publikę pytania, nie rozwiązuje jakiś ich problemów (dlatego na przykład, jeśli wstawiasz link do posta blogowego, ten post musi być wartościowy, jeśli wstawiasz jakiś link do szkolenia, artykułu, czy produktu, który cię inspiruje, musi on również znaleźć zainteresowanie u twoich fanów).

Reguła 2: publikuj posty ze zdjęciami – co jest ważne przy udostępnieniach, to przede wszystkim ciekawe i dobrej jakości zdjęcia. Nie bój się też dodać w poście treści od siebie, by podkreślić dany obraz.

Reguła 3: porady – dobre rady i informacje na interesujące twoich fanów tematy są zawsze w cenie.

WAŻNE: USTAL JEDEN CEL DLA KAŻDEGO POSTU (czyli zdecyduj, czy chcesz, by zdjęcie miało więcej lajków, udostępnień, komentarzy, czy kliknięć).

Do wszelakich banerów i grafik polecam gorąco użycie programu Canva w jego bezpłatnej wersji.

TU ZNAJDZIESZ JESZCZE WIĘCEJ PRZYKŁADÓW POSTÓW BUDUJĄCYCH ZAANGAŻOWANIE NA FACEBOOKU!

Enregistrer

Enregistrer

, , , ,

 • Zuzanna/Dietetyka smyka

  Super artykuł. Dziękuję

 • Ach, któż zrozumie Pana Fejsbuka 😉 dopiero zaczynam budować fanpage i zauważam, że ludzie nie są zbyt chętni rozdawać lajki na prawo i lewo. Też tak miałam, ale od kiedy mam swoją stronę, lajkuję o wiele częściej, bo wiem, że to ważne dla twórców, i wiem ile pracy za tym stoi. Dzięki za kolejne porady, będę wcielać w życie.

 • Ulu, dzięki za ten wpis <3

 • Monika Wysocka

  Cześć Ula, bardzo pomocny wpis, szczególnie dla początkujących, jak ja. Czasem tylko załamuje mnie to, że naprawdę wartościowe posty mają tragiczną liczbę reakcji, a jakieś pierdu pierdu (kotki i pieski) mają miliony. Szalony świat! Ale walczę dalej i się nie poddaję. 🙂

  • U mnie podobnie. Bzdet odbierany od razu i super. Coś mądrego – niekoniecznie. Ale już wiem dlaczego tak jest… Każdy social to inny kanał i inni ludzie. To, co się sprawdzi na Twitterze, nie będzie miało zainteresowania na instagramie. Nie treść jest tu problemem, ale dostosowanie jej do kanału (na insta są inni ludzie niz na Twitterze itd. Po 2-ludzie nie lubią wychodzić poza Facebook. Dlatego ja prawie w ogóle nie daję linków, tylko publikuję wewnątrz Facebooka. Generalnie – ludzie lubią kotki, bo to emocje. Nie zawsze mają czas na ekspercki wpis. Chcą emocji, zastrzyku czegoś fajnego. To w skrócie oje obserwacje, podparte moim doświadczeniem. Pozdrawiam

 • Optymalnie jest robić tak:
  – wrzucasz dobry post (jak jest zainteresowanie przez te 3-5% fanów), podsycasz promowaniem do reszty obecnych (nie nowych) fanów.
  Dzięki temu, Ci którzy polubili nasz fanpage rok temu( ale nigdy nic nie widzieli postów) – teraz zobaczą. Gdy klikną, jest szansa, że w przyszłości ponownie zobaczą kolejny post organiczny.

 • Marek Minimalista

  Dobre podsumowanie.

 • Design Your Interior

  BArdzo przydatne. Dzięki

 • Bardzo pomocny artykuł. Żałuję że moje zaangażowanie pojawiło się dopiero teraz kiedy tak ciężko się wypromować na fb. Obym nie obudziła się za późno 🙂

 • Z tym Facebookiem naprawdę dopiero raczkuje ale dzięki Twoim dobrym radom, naprawdę widzę więcej – dzięki za darmowe materiały

 • Szczerze mówiąc, to planowane zmiany na FB bardziej irytują mnie jako zwykłego użytkownika niż właściciela fanpejdża. Prosta sprawa: nie po to klikam”lubię to!”, żeby mi jakiś algorytm wybierał, co mam zobaczyć. Po to lubię czy obserwuję, żeby właśnie obserwować, wiedzieć co się na danym fanpejdżu dzieje. Jak coś mnie już nie interesuje, to cofam polubienie i z głowy. Z niepokojem śledzę te praktyki kontrolowania, co oglądamy. Niebezpiecznie zaczyna mi to przypominać programy informacyjne w tv…

  • Twoja wypowiedz i mi dała do myślenia. To temat na długą dyskusję. Podobno jednak FB powstrzymuje się (na razie) od wprowadzenia w życie tych praktyk całkowitego obcinania zasięgów. Zobaczymy jak to rozwinie się w przyszłości.

 • Dzięki za podpowiedź, Twoje rady jak zawsze są super!

  • Proszę Lucyna i ciesze się, że mogłam pomóc. 🙂

 • Cześć,
  Właśnie jestem na etapie budowania fanpage. Każda z Twoich porad jest świetna i będę je stosować.
  Pozdrawiam,
  Kasia

 • Smutne są te wieści o zasięgach, ale podrzucone rozwiązania super :).

  • Jeszcze nie jest to potwierdzone w praktyce i podobno FB odchodzi jednak od całkowitego obcięcia zasięgów organicznych. Zobaczymy w przyszłości … 🙂

  • Zgadza się. Rady świetne,bardzo przydatne ☺