Podstawy blogowania: Jak pisać świetne posty blogowe

Urszula Marketing

22 maja 2013

Podstawy blogowania: Jak pisać świetne posty blogowe

Treść artykułów, to główna podstawa bloga ! Możemy mieć najpiękniejszy design bloga, jeśli jednak artykuły są nudne i bezwartościowe, czytelnik nie wróci już do nas – i to zostało udowodnione w praktyce (również przeze mnie)!

Treść blogowa powinna być wysokiej jakości i to od pierwszego dnia blogowania. Osoby odwiedzające naszą stronę muszą wiedzieć, iż zawsze znajdą na niej przydatne i inspirujące artykuły. Lepiej jest pisać mniej i rzadziej, ale za to w wartościowy sposób, niż publikować codziennie po to tylko, by „zapchać wolne miejsce” na blogu.

Zapytacie jednak, jak pisać świetne treści blogowe? To nic skomplikowanego jeśli znamy podstawy takiego pisania – ale potrzeba wielu tygodni i miesięcy praktyki, by udoskonalić się w tej sztuce (ja nadal to robię!).

 1. Piszcie praktycznie

Kto z nas nie lubi czytać użytecznych porad z różnych dziedzin życia i sztuki? Są to najlepsze treści „magnesy”, czyli takie, które będą przyciągać czytelników przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Zacznijcie od tematu, skupcie się w nim na Waszym czytelniku (nie na Was samych, czy innych osobach blogujących); zastanówcie się, czego Wasz czytelnik szuka, czego potrzebuje, o czym marzy – a co, oczywiście, jest związane z treścią Waszego bloga.

Przykład: jeśli piszecie o fotografii, pomyślcie o praktycznych postach dotyczących podstaw robienia zdjęć lub ich obróbki. Na blogu dotyczącym życia mamy, przedstawcie najlepsze zabawy z dziećmi, czy najprostsze przepisy kulinarne, które dzieci uwielbiają, itp.

Piszcie o rzeczach, jak najbardziej praktycznych, w jak najprostszy sposób. Ale o tym już w kolejnych punktach.

 1. Magnetyczny nagłówek, to połowa sukcesu

Tytuł Waszego posta może dokonać dwóch rzeczy: zachęcić czytelnika do zagłębienia się w lekturze lub nie. Moim osobistym zdaniem nagłówek to 80% całego artykułu blogowego. 8 z 10 osób wchodzących na Wasz blog przeczyta nagłówki artykułów, ale już tylko 2 z 10 zagłębi się w ich lekturze. I tu leży właśnie siła i moc nagłówków w postach blogowych.

Jak, więc stworzyć tytuły postów, które przyciągną i zachęcą czytelników do lektury? Oto kilka moich propozycji:

 • formułujcie proste i bezpośrednie nagłówki,
 • proponujcie użyteczne informacje,
 • wydawajcie rozkazy!
 • poinformujcie o niesamowitych wydarzeniach,
 • zadajcie prowokacyjne pytanie,

 

 1. Przedstawiajcie w sposób przejrzysty

Kolejnym krokiem, po znalezieniu tematu i stworzeniu magnetycznego nagłówka, jest napisanie ogólnej treści artykułu blogowego. Posty powinny być przedstawiane w niezwykle jasny wzrokowo sposób. Co to znaczy? Zamiast tworzyć zbitego w jedną całość posta, postarajcie się wypunktować jego ważne części (tak, jak ja robię to tu, w tym artykule), pogrubić, wyeksponować. Dzięki temu czytelnik szybko „zeskanuje” wzrokiem to, co wydaje się być mu najważniejsze.

 1. Piszcie w prostym i zrozumiałym stylu

„Dedukcja w każdorazowym przekształcaniu wiarygodnej treści artykułu blogowego …” … że co??

Nie starajcie się pisać w fachowy, techniczny i szczegółowy sposób. Najlepsza w pisaniu artykułu blogowego jest tu prostota (chodzi mi oczywiście o pozytywne znaczenie tego wyrazu) – im łatwiejszy do zrozumienia język, tym lepiej. Czytelnicy uwielbiają posty blogowe pisane w sposób „mówiony” – czyli piszemy, jakbyśmy mówili do naszej publiki (oczywiście bez używania wulgaryzmów, czy niezrozumiałej dla wszystkich gwary).

Pozostałe artykuły z cyklu :

, , , , , , ,

 • Dawid Kopicki

  Zgadzam się w zupełności! Wielu blogerów pisze posty w centrum, których jest tylko ich osoba, a o wartościach dla czytelnika zapomina. Świetnym przykładem rzadszego pisania, lecz niosącego olbrzymią wartość jest Michał Szafrański.

  Od siebie do zaleceń dodałbym kilkukrotne przeczytanie własnego tekstu przed publikacją. Jak czytam wpisy z literówkami od razu wiem, że autor pisał na szybko, tylko po to by coś wrzucić. Jego wizerunek w moich oczach leci w dół.

 • Ja mam największy problem z tworzeniem krótszych, konkretnych treści. cały czas nad tym pracuje. Zwykle moje artykuły to zbite bloki 😀 To dlatego, że nie umiem się zatrzymać, bo w trakcie pisania przychodzą mi nowe rzeczy na myśl i pisze dalej… 🙂

 • Witam, bardzo przydatny artykuł. Mam prośbę, czy mogłabyś zajrzeć do mnie i ocenić, co powinnam zmienić na blogu. Z góry dziękuję

 • Domi

  Witam,

  Post czytało się dość przyjemnie, ale wydaje się mniej wiarygodny przez literówki / błędy ort. i interpunkcyjne. To też jest ważne! 😉

 • Kurcze, kurcze.. teraz zastanawiam się, czy ja powoduję, że mój blog może być atrakcyjny dla czytelników :> jeżeli zerkniesz i zatwierdzisz, to będzie mi bardzo miło. Jeżeli zerkniesz i powiesz, co naprawdę sądzisz, to będę super wdzięczna 🙂

  Faktycznie widać, że zastosowanie tych zasad sprawdza się w praktyce !

 • Chyba jestem zaprzeczeniem wszystkich porad nt. blogowania, które przedstawiłaś. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, czy moje posty fajnie czyta się innym. Blog to dla mnie pamiętnik i swoista forma porządkowania myśli… Chyba nie zawsze trzeba się starać budować markę, itd. Patrząc na bloga w taki sposób sprawiamy, że staje się tylko kolejnym produktem wypranym z emocji. A czy to o to chodzi w blogowaniu, żeby wykreować konkretny produkt? Wydaje mi się, że na czele ma być pasja i przyjemność. Wtedy reszta “robi się” sama. Pozdro.

  • Hej Inżynier Blondyna (podoba mi się bardzo Twoja nazwa!),
   Zgadzam się z tym, co napisałaś i nie zgadzam. Blogi są tak odmienne jedne od drugich: niektóre są blogami prywatnymi, do dzielenia się informacjami i życiem ze swoją rodziną i przyjaciółmi, inne tworzą autorskie pamiętniki, a jeszcze inne przedstawiają pasje i hobby ich właścicieli. Cel każdego bloga jest także inny: Ty, piszesz bardziej dla przemyśleń i przedstawienia osobistego punktu widzenia, ale są osoby, które używają blogowania do promocji swego rękodzieła, czy sklepu internetowego, do rozwoju osobistego, a nawet do zarabiania na nim. Inne blogi, to swoiste portfolio ich autorów. I mimo wszystko właściciele tych blogów kochają to, co tworzą i robią to z wielką pasją i przyjemnością.

   Nie można, więc powiedzieć, iż blogi są tylko jednego rodzaju i mogą być kreowane tylko w jednym celu.

   Pozdrawiam,
   Ula

 • Świetny post, mam nadzieję, że uda mi się przełożyć teorię na praktykę :))

 • Ja piszę mnimum , nie lubię po prostu pisac dużo.
  Tytuł nagłówka ważny.
  Nie udzielam rad, to się u mnie nie sprawdza :-)))

 • Dziękuję.Jak zwykle przydatny post;) Pogrubienia i nie pisanie “ciurkiem” jest niezwykle ważne, sama omijam blogi w których posty bywają nieczytelne, zwyczajnie nie chce mi się czytać i jest to niewygodne.