5 narzędzi, które pomogą Ci znaleźć tematy do artykułów blogowych - Urszula Marketing

Urszula Marketing

15 sierpnia 2017

5 narzędzi, które pomogą Ci znaleźć tematy do artykułów blogowych

post gościnny: Emilia Barska


Celem tego artykułu jest zaprezentowanie 5 użytecznych narzędzi, które mogą stanowić ogromne źródło inspiracji przy pisaniu artykułów blogowych. Są one proste w użyciu i bezpłatne, dzięki czemu każdy będzie mógł szybko zbadać popularność danego słowa lub słów, w jakim występują kontekście i kto w danej niszy pisze na podobny temat.

5 narzędzi, które pomogą Ci znaleźć tematy do artykułów blogowych

1. AnswerThePublic.com

Po wpisaniu adresu strony AnswerThePublic.com wyświetli nam się opcja wyszukiwania. Oprócz wpisania samego słowa kluczowego możemy zawęzić pole poszukiwań do jednego z 13-stu dostępnych języków, między innymi polskiego.

Po kliknięciu w “Get Questions” rezultaty zostaną wyświetlone w formie okręgu (poniżej strony jest również dostępna alfabetyczna lista wyników, dla tych, którzy preferują taką formę publikacji), który zawsze w środku ma wpisane nasze słowo klucz, zaś dookoła niego pojawiają się już bardziej szczegółowe sekcje. W przypadku wpisania słowa “fotografia” podział został zrobiony w następujący sposób:

Najciekawszy z całego diagramu jest zbiór konkretnych pytań, które są poszukiwane przez użytkowników Google, np. “fotografia jak uzyskać rozmyte tło”, “fotografia co to jest ogniskowa”, “kiedy powstała fotografia cyfrowa”. Tylko od nas zależy jaki temat artykułu podejmiemy i na jakie pytania postanowimy dać odpowiedzi.

2. GoogleTrends

GoogleTrends to narzędzie, którego można używać w różny sposób, aby znaleźć interesujący temat. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, GoogleTrends daje nam wgląd w trendy, czyli najpopularniejsze zapytania w internecie w ostatnim czasie z zakresu następujących obszarów: “biznes”, “nauka i technika”, “rozrywka”, “sport” i “zdrowie”.

Istnieje możliwość wybrania konkretnego kraju. Jeśli tematy poruszone w powyższych obszarach są mało szczegółowe, to kolejną funkcją, którą daje GoogleTrends jest dostępna na samej górze wyszukiwarka słów. Po wpisaniu interesującego nas słowa kluczowego, np. “startup” w odpowiedzi dostaniemy:

 • wykres pokazujący jak kształtowało się zainteresowanie danym słowem kluczowym w wybranym okresie czasu,
 • zainteresowanie danym słowem według województw / regionów,
 • tematy powiązane z naszym zapytaniem,
 • słowa powiązane z naszym zapytaniem.

3. Twitter

Twitter. Tak, dokładnie TEN Twitter. Nie wszyscy użytkownicy Twittera wiedzą, że ma on dostępną bardzo dobrą wyszukiwarkę dla swojej aplikacji – możemy wybrać sobie czy chcemy sprawdzić słowa (w tym hashtagi), ale też ludzie, miejsca oraz określić zakres dat. Możemy też wykluczyć poszczególne słowa lub frazy. Daje nam to ogromne możliwości, ponieważ możemy w łatwy sposób prześledzić co jest obecnie publikowane w danym temacie na Twitterze oraz kto to publikuje. Dzięki temu łatwo znajdziemy Tweety, które pasują do naszego zapytania.

4. Google Auto Suggest

Wpisując interesujące nas słowo w wyszukiwarce Google od razu pod spodem wyświetlają nam się podpowiedzi. Pojedyncze wyrazy są mało precyzyjne (np. “wakacje”) i mają bardzo dużą konkurencję, dlatego dobrze jest skonkretyzować swoje zapytanie, np. “gdzie pojechać na wakacje”. Nasze zapytanie od razu zostanie obudowane o kilka najpopularniejszych sugestii.

Po wpisaniu takiej frazy dostajemy kilka ciekawych podpowiedzi, które mogą stanowić dla nas temat do bloga. W środku sezonu turystycznego w lipcu i sierpniu możemy napisać posta blogowego na temat ciekawych miejsc na wakacje w październiku. Temat jesiennych wyjazdów będzie stawał się coraz popularniejszy, więc po wybraniu tematu “gdzie pojechać na wakacje w październiku”, możemy jeszcze bardziej zawęzić naszego posta blogowego dzięki pomocy Google.

Jak? Wystarczy zjechać na sam dół strony, aby zobaczyć listę kilku najpopularniejszych powiązanych wyszukań z naszym tematem. Po raz kolejny, inspiracje mamy podane na tacy.

5. Ubersuggest.io

Ubersuggest.io daje nam możliwość zaprezentowania słowa od ogólnika, aż po szczegółowe i konkretne zapytanie. Oprócz przeszukania stron, jest też możliwość zawężenia zapytania tylko do serwisu YouTube, samej grafiki, zakupów lub newsów. Możemy również wybrać język wyszukań. W moim wyszukaniu chcę spróbować znaleźć ciekawy temat dotyczący wyrazu “rower” dla stron internetowych w języku polskim.

Po kliknięciu w przycisk “suggest” dostaję bardzo długą listę uporządkowaną w kolejności “słowo kluczowe” + poukładane alfabetycznie wyrazy.

Załóżmy, że zaciekawił mnie temat “rower ile cali” i chcę na ten temat napisać artykuł. Po kliknięciu w niewielki trójkącik z lewej strony obok słowa kluczowego mam możliwość przejścia z tym zapytaniem do: Google, GoogleTrends lub wybrania opcji “Expand this Keyword”, co od razu przeszukuje to konkretne zapytanie w aplikacji Ubersuggest.io.

Dla frazy “rower ile cali” dostaję całą masę ciekawych podpowiedzi, które można uwzględnić przy pisaniu artykułu na bloga.

Podsumowanie

Które z powyższych narzędzi jest dla Ciebie najciekawsze do poszukiwania tematów do swoich artykułów, aby blogować jeszcze lepiej? Może znasz jeszcze inne ciekawe programy, które pomagają znaleźć tematy do powstania postów blogowych? Jeśli tak, to koniecznie napisz o nich w komentarzu poniżej! Po wypróbowaniu narzędzi z powyższej listy koniecznie daj znać, które z nich to Twoje ulubione.

Informacje o autorce:

Autorką artykułu jest Emilia Barska, na co dzień pracująca na stanowisku Content Marketing Specialist, autorka bloga dotyczącego języka angielskiego dla lotnictwa ReviseBeforeFlight.com, pasjonatka literatury kryminalnej, lotnictwa cywilnego, kawy z mlekiem i ciężkiej metalowej muzyki.

, , ,

 • Jejku, szacun! Dzięki temu skróciłaś mi czas którego tak mam mało, a tym samym uświadomiłaś mi że jestem ogromnie do tyłu z mediami społecznościowymi. Buźki 🙂

 • olamari

  Zachłysnęłam się ilością przydatnych treści, teraz mam nowy problem: kiedy to wszystko przeczytam i wprowadzę w życie?! Bardzo ciekawe, merytoryczne teksty!

  • Olu, zacznij od tego, co chcesz wprowadzić na początku na blogu i na tym się skup. Powoli i spokojnie. 🙂

 • ola

  bardzo przydatny wpis ! dzieki !!!

 • ola

  bardzo pomocny wpis!

 • O Twitterze w życiu bym nie pomyślała. Google auto suggest chyba jest najłatwiejszym z podanych przez Ciebie narzędzi 🙂

 • Pingback: IdeaLista #2 - sierpień 2017 - Ideagrafika()

 • Justyna Pałka

  Genialny artykuł. Wielkie dzięki 🙂

 • Bardzo ciekawy i przydatny wpis, na Twittera nigdy bym nie wpadła.

  PS. Pierwszy link wymaga poprawy.