Minimalizm w biznesie. Czy taka forma biznesu jest dla Ciebie odpowiednia? - Urszula Marketing

Urszula Marketing

15 lutego 2018

Minimalizm w biznesie. Czy taka forma biznesu jest dla Ciebie odpowiednia?

Minimalizm kojarzy nam się najczęściej z wyrzucaniem niepotrzebnych rzeczy, pustymi ścianami, słuchaniem ptaków w lesie i najlepiej przeprowadzką do tiny-house (co ja sama chętnie bym zrobiła!).

Minimalizm to styl życia, który skłania nas do zatrzymania się tu i teraz oraz zastanowienia, co jest dla nas w życiu najważniejsze, jakie mamy priorytety, dokąd zmierzamy. Tutaj wyrzucamy wszystko, co niepotrzebne lub niedające nam przyjemności, a zostawiamy same wartościowe rzeczy.

Minimalizm to filozofia życia, którą również można wprowadzić w świat biznesu.

Jeśli w Twoim biznesie zostawiasz tylko to, co przydatne i dające Ci radość, to (hej!) powinieneś być w dobrym miejscu jeśli chodzi o rozwój Twojej działalności!

Eliminuj to, co nieprzydatne i nie dające Ci radości

Usuwając nadmiar zbędnych „śmieci” w biznesie, kreujemy również więcej spokoju ducha i czystego tlenu w naszym ciele.

Dlaczego tak się dzieje:

  • Posiadamy bowiem więcej czasu (spędzamy go mniej zajmując się bzdurami – skupiamy się wyłącznie na tym, co użyteczne i dające uśmiech na twarzy).
  • Nie boimy się zaglądać do naszego konta bankowego i nie łapią nas zimne poty pod koniec miesiąca przed „byciem na minusie” (nie wydajemy bowiem kasy na każdy „świecący obiekt” – czyli na setny kurs online, który może kiedyś przyda się, na kolejną platformę online, czy inne tak naprawdę niepotrzebne dodatki).
  • Strach przed utratą naszej działalności zanika (prowadzimy biznes bez dużych wydatków, mamy czas na skupianie się wyłącznie na najważniejszym, więc przeszkody nie są już takie wielkie jak wcześniej!).

Minimalizm daje wolność

Dodatkowo, praca dla siebie, czyli bycie swoim własnym sterem i okrętem, przynosi także wolność. Łącząc to z minimalistycznym podejściem do biznesu … BINGO! Wygrana może być tylko w kieszeni!

To przede wszystkim działalność online daje nam swobodę przestrzenną (możemy pracować z jakiegokolwiek miejsca na Ziemi), nie jesteśmy tu uwiązani wynajmem jakiegoś miejsca na nasz sklep. Dodatkowo nie musimy pakować i wysyłać na Poczcie naszych produktów, dbać o czas ich dostarczenia, gdyż zazwyczaj dostarczamy info-produkty, jak i kontent – a tworzyć go możemy gdziekolwiek, jeśli mamy tylko komputer i wi-fi.

Minimalizm w biznesie

Jak wprowadzać minimalizm do biznesu?

Podaję to w kilku praktycznych krokach:

1. Zmień swoje nastawienie do prowadzenia biznesu

Zmień nastawienie z tego:

Sukces w biznesie = pieniądze

na

Sukces w biznesie = wolność (minimalistyczne podejście)

Sama do niedawna byłam przekonana o tym, że w biznesie sukces liczony jest w cyfrach. Czyż biznesowi guru nie powtarzają nam w kółko „zrób to, czy tamto, żeby osiągnąć w końcu Twój pierwszy pięciocyfrowy miesiąc”, „zacznij działać w ten, czy inny sposób, aby zakończyć rok sześcioma cyframi”. Widzimy to wszędzie na stronach sprzedaży kursów, w artykułach blogowych, w wideo biznesowych.

Pracowałam ciężko, naprawdę harowałam w każdej wolnej chwili, by osiągnąć ten „sukces”. Nie wychodziłam praktycznie na zewnątrz (nie licząc wsadzenia tyłka w fotel samochodu, żeby zawieźć dzieci do szkół, czy załatwić inne niezbędne sprawy), brakowało mi tego spokojnego czasu, kiedy mogłabym obejrzeć dobry film, malować, czytać inne książki niż te biznesowe, czy po prostu nic nie robić. Dzieci za mną tęskniły. Ale „sukces” powoli zaczął pojawiać się na koncie w banku.

Dopiero później zrozumiałam, że to nie pieniądze stanowią wolność, o której tak marzyłam przy zakładaniu Urszuli Marketing, ale coś zupełnie innego.

2. Ułatwiaj sobie wszystkie zadania tworząc systemy

Piszę tutaj o systemach ułatwiających pracę oraz o tych, dzięki którym zyskujemy więcej czasu. Nie chodzi mi tutaj wyłącznie platformy, czy programy do automatyzacji działań, ale też o systemy „ręczne”, jak np. tworzenie check-list do każdego zadania (do postów blogowych, do webinarów, do kreowania kursów online), nagrywanie tutoriali video dla współpracowników (mogą oni je potem wielokrotnie wykorzystać), tworzenie modeli odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w mailach, itp.

Raz utworzone, będą funkcjonować przez długi czas, a Ty pracujesz lepiej i wydajniej oraz masz więcej czasu (zamiast bowiem biegać i szukać informacji lub tworzyć coś za każdym razem od zera, masz wszystko już spisane i podane).

Z drugiej strony, automatyzacja pracy online to kolejna rzecz do wdrożenia w życie. Nie musisz automatyzować wszystkiego (nawet odradzam Ci to – dobrze jest bowiem nawiązywać bezpośrednie kontakty z ludźmi, przedstawiać siebie, jako osobę z krwi i kości). Możesz to zrobić w kilku dziedzinach

Przykłady takiej automatyzacji:

  • Przygotowanie serii autoresponderów (automatycznie wysyłanych wiadomości email) po wysyłce każdego darmowego produktu,
  • Automatyzacja wysyłki newslettera – robisz go z wyprzedzeniem i ustawiasz jego wysyłkę na określone dni (w zależności oczywiście od tego, co zawiera taki newsletter),
  • Automatyzacja kursów online – używasz tutaj odpowiednich platform lub wtyczek WP (np. moja ulubiona WP Idea), na których nie dość, że masz już ustawiony cały design i formę kursu, z jej modułami i lekcjami, to jeszcze płatność, wysyłka loginu i hasła, a nawet wystawianie faktur, odbywa się automatycznie. Dla mnie to było odkrycie roku!
  • Programowanie wpisów w mediach społecznościowych oraz postów blogowych – używając takich platform, jak Recurpost, Later, czy Hootsuite programujesz wpisy na Facebooka, Instagram i inne platformy społecznościowe z tygodniowym lub miesięcznym wyprzedzeniem (przy Recurpost masz nawet możliwość programowania tylko raz, później bowiem treści te kręcą się w kółko). Posty blogowe zaś programujesz bezpośrednio na platformach blogowych.

3. Przejdź na biznes online

Wiem, że nie jest to możliwe dla każdego. Jeśli jednak zastanawiasz się nad założeniem lub zmianą w biznesie, to opcja pracy wyłącznie poprzez internet daje naprawdę ciekawe możliwości pracy i to za nieduże pieniądze – co oczywiście wchodzi w zakres filozofii minimalizmu. Nie musisz tutaj wynajmować pomieszczeń biurowych, płacić za materiały do produkcji, za maszyny (oprócz komputera, czy drukarki), za opakowanie i usługi pocztowe. Biznes online daje Ci wolność przestrzenną (czyli #workfromeverywhere), jak i wolność jeśli chodzi o organizację własnego czasu.

4. Zatrudnij ludzi do pomocy

Zdejmij pelerynę Super-bohaterki, Matki Polki, która wszystko może wykonać sama (i to lepiej od innych) i nie potrzebuje nikogo do pomocy! Załóż za to koronę i deleguj. Nawet jeśli uważasz, że szybciej i lepiej wykonasz niektóre rzeczy, pamiętaj, że tracisz czas na rzeczy, które owszem, są potrzebne w biznesie (np. odpowiedzi na maile, edycja video, czy audio, księgowość, tworzenie samemu kursów, czy stron lądowania, itp.), ale nie najważniejsze. Ważne …

Zajmując się samemu wszystkim w biznesie, przestajesz kreować swój przekaz.

5. Skup się na najważniejszym

Przestań tracić godziny, a nawet cale dni na zajmowanie się czymś, co przynosi drobne rezultaty, albo w ogóle ich nie daje (np. tworzenie godzinami zdjęć i postów na Instagram, z którego nie masz praktycznie żadnych klientów i sprzedaży – chyba, że prowadzisz ten profil, jako portfolio swoich prac lub jesteś influencerem instagramowym i promujesz tam produkty marek, za które płacą Ci one grube pieniądze!).

Przeanalizuj swój biznes, działania jakie  nim podejmujesz, statystyki (LICZBY są mega ważne!). Sprawdź, co przynosi Ci największe rezultaty finansowe – i na tym skup się najbardziej.

Resztę usuń lub deleguj.

Zastanów się teraz, w jaki sposób chcesz prowadzić swój biznes? Czy będziesz zajmować się wszystkim na raz, nie wiedząc, co jest tak naprawdę ważne, i co przynosi rezultaty oraz skacząc od jednej błyszczącej rzeczy (akurat modnej) do drugiej i tracąc cenny czas? Czy może zastosujesz filozofię minimalizmu i zaczniesz rozwijać to, co najbardziej istotne: Twój przekaz, który chcesz dać światu.

, , , , ,

Możliwość komentowania jest wyłączona.