Co to jest Mastermind i dlaczego warto w nim uczestniczyć - Urszula Marketing

Urszula Marketing

15 sierpnia 2016

Co to jest Mastermind i dlaczego warto w nim uczestniczyć


Kiedy ktoś mnie pyta o jedną najważniejszą rzecz do zrobienia przy wzniesieniu swojego biznesu na wyższy poziom, zawsze mówię mu „dołącz do grupy Mastermind”.

Prowadzisz swój mały biznes już od jakiegoś czasu lub dopiero utworzyłaś go, ale nie wiesz, w którym kierunku rozwijać swoje produkty i działalność? Czujesz, jakbyś utknęła w miejscu i potrzebujesz pomocy bardziej doświadczonych osób?

Może czas pomyśleć o dołączeniu lub o utworzeniu Mastermindu?

Odkąd sama dołączyłam do takiej grupy w 2015 roku moje statystyki, ilość sprzedaży i ilość klientów potroiły się. A wystarczyły regularne półtora godzinne spotkania na Skypie raz w tygodniu (kończące się często sporym śmiechem!). Razem z moimi „towarzyszkami zbrodni”: Aleksandrą Budzyńską, Ariadną Wiczling i Eweliną Muc dawałyśmy czadu jeśli chodzi o burzę mózgów. Dziś już nie widujemy się tak często, ale nadal pomagamy sobie w wielu sprawach biznesowych.

Ale zacznijmy od tego …

CO TO JEST MASTERMIND?

Mastermind, to mała grupa osób (właścicieli biznesów, czy blogerów) spotykających się regularnie w celu niesienia wspólnej pomocy, dawania rad, motywowania się i przedstawiania swoich talentów pozostałym członkom grupy, by łatwiej i szybciej pomóc im w rozwoju biznesowym.

RODZAJE MASTERMINDU

 1. Płatny Mastermind – płaci się tutaj za miesiąc lub za rok, a ceny wahają się w zależności od poziomu nauczyciela i uczniów oraz intensywności spotkań. W tej opcji grupy istnieje również nauczyciel, czy mentor, który programuje, uczy i prowadzi takie spotkania oraz sprawdza wykonanie narzuconych zadań.
 2. Darmowy Mastermind – to grupy stworzone wśród osób chętnych do wspólnej pracy i posiadających podobny poziom zaawansowania biznesowego, czy podobne zainteresowania. Członkowie sami ustalają swoje zadania, przedstawiają pomysły i nadzorują ich wykonanie oraz pomagają sobie nawzajem.

kropki

DLACZEGO WARTO DOŁĄCZYĆ DO GRUPY MASTERMIND?

 • Wyzwania – magiczną i podstawową rzeczą w takiej grupie jest przede wszystkim to, iż jej członkowie ustalają sobie wyzwania biznesowe i motywują się oraz sprawdzają ich wykonanie, a to OGROMNIE pomaga!
 • Współpraca – członkowie Mastermindu współpracują przy większych lub mniejszych projektach biznesowych i pomagają sobie nie tylko w ich tworzeniu, ale i we wspólnej promocji. W płatnych grupach, często wygląda to w inny sposób: tutaj głównym mentor/nauczyciel podaje idee i sprawdza projekty uczestników.
 • Kontakty biznesowe – w takich grupach nawiązuje się często istotne znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować świetnym partnerstwem oraz wspólną promocją (patrz punkt poniżej).
 • Obustronna promocja – im bardziej osoby należące do Mastermindu pomagają sobie i motywują się, tym bliższe zawiązują się relacje i chętniej każda z osób udostępnia posty oraz reklamuje produkty tej drugiej.
 • Uczenie się nowych rzeczy – członkowie poznają nowe strategie biznesowe, uczą się nowych technik sprzedaży lub promocji, itp. Zaczynają używać praktycznych narzędzi, a ich wiedza poszerza się o 180 stopni!

KTO POWINIEN KORZYSTAĆ Z GRUPY?

 • Ludzie, którzy mają podobne zainteresowania (np. grupy dla biznesów online, dla blogerów lifestyle, czy dla początkujących autorów książek)
 • Osoby będące na zbliżonym lub tym samym poziomie rozwoju biznesowego lub blogowego
 • Ludzie gotowi do podniesienia wysoko poprzeczki i nie bojący się wyzwań oraz wyjścia poza strefę komfortu
 • Osoby, które na poważnie będą traktowały takie spotkania mastermindowe (a nie, jako towarzyskie pogawędki lub cotygodniową gehennę)

JAK WYKORZYSTAĆ MAKSYMALNIE MASTERMIND?

 • Jakość ponad ilość – grupa nie powinna być zbyt duża (3-7 maksymalnie). Im więcej osób, tym więcej zamieszania i mniej czasu dla każdej osoby do przedstawienia swoich problemów, czy projektu i skupienia się na nich przez innych członków.
 • Regulamin spotkań – niech każde spotkanie będzie miało swoje określone zasady; pamiętaj, że nie są to spotkania towarzyskie, ale czas wykorzystywany na wspólną pracę biznesową.
 • Spotkania powinny odbywać się często – nie chodzi mi oczywiście o codzienne rozmowy, ale niech Mastermind  ma miejsce przynajmniej raz na 3 tygodnie, a najlepiej raz w tygodniu (przynajmniej na początku) – inaczej, zbyt szerokie przerwy w spotkaniach spowodują mniejsze chęci uczestników do dyskusji.
 • Spotkania powinny być zamknięte (a ich tematyka tajna) – w Mastermindzie powinna obowiązywać atmosfera całkowitego zaufania. Dlatego wszystkie dyskusje, opinie i dokumenty nie powinny wychodzić poza grupę i być publikowane poza jej granicami.
 • Kontakty między spotkaniami – najlepszą rzeczą do zrobienia jest stworzenie miejsca, do którego można codziennie zaglądać i zadawać pytania innym członkom grupy (czyli np. wykreowanie tajnej grupy na Facebooku dla członków Mastermind).

kropki

, , , , , ,

 • Pomysł już od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie. Nawet powoli zaczęłam szukać takich ludzi i miejsc. Wydaje mi się jednak, że nie wiem gdzie tego szukać a dodatkowo, mam chyba pewne obawy (pewnie nie ja jedna). Mianowicie, że mogę okazać się na niewłaściwym poziomie względem grupy. Mam na myśli poziom zaawansowania działania, tematyka no i chemia. Odrobina tej chemii też musi chyba być. 🙂

  • Beato i mi pomysł motywujących spotkań “chodzi po głowie”.

   • Joanno, nie do końca jestem przekonana czy mastermind i motywacyjne spotkania to jedno i to samo. Oczywiście mogę się mylić.

 • Versus

  Pomysł interesujący, intrygujący i na pewno do rozważenia. Mam wątpliwości, co do podziału ról w takiej grupie. Z jednej strony chciałabym, żeby wszyscy byli równo traktowani, a z drugiej zależałoby mi na rozwoju, więc fajnie byłoby znaleźć osoby, które są na tym samym levelu, ewentualnie ciut niżej/wyżej. Jak je znaleźć? W jaki sposób przeprowadzić selekcję? Bo może się wydawać, że ktoś taki jak ja ma niewiele do zaoferowania. bo mało publikuje – co nijak ma się do poziomu mojej wiedzy. I w drugą stronę – ktoś może pisać codziennie, ale dla mnie nie będzie to miało wartości dodanej. Powtórzę się zatem: masz jakiś pomysł, w jaki sposób dobrze dobrać członków takiej grupy?

 • Ewa Sz

  Ula, a jak znaleźć taki Mastermind dla siebie? I czy nie lepsze byłoby spotykanie się na żywo (a więc poszukiwanie partnerek w swojej okolicy)?

  • Mastermind może być prowadzony na żywo lub internetowo. Ja niestety nie mam zbyt wielkich możliwości wyboru tej pierwszej opcji, bowiem mieszkam we Francji. A, jak znaleźć osoby chętne na spotkania: możesz sama wyjść z inicjatywa (np. w mojej grupie na Facebooku). 😉

   • Ewa Sz

    Rozważałam taką opcję i tak właśnie zrobię (Biznes i blogowanie… to moja ulubiona grupa na FB, naprawdę pomocna :))

    • Agnieszka B.

     Ewa czy utworzyłaś już taką grupę? Chętnie bym się przyłączyła 🙂

  • Ewo, znalazłaś już partnerki w swojej okolicy ?

   • Ewa Sz

    Asiu, nie znalazłam. I nie bardzo szukałam. Nie wiem, jak się za to zabrać.

    • Adam Błachnio

     Ewa, w XXI wieku trzeba korzystac z dobr technologii i spotykac sie mozna przez internet. Okolica moze Ci tego nie dac, co mozesz zyskac na odleglosc 🙂 Otwieramy wlasnie taka grupe 🙂

 • kotarka

  czy istnieje jakaś literatura, która może się przydać osobom, które chciałby założyć taką grupę?

  • Adam Błachnio

   A do czego Ci literatura? W grupie mozna dowiedziec sie wielu rzeczy i napierac do przodu 🙂

 • kotarka

  Czy istnieje jakaś literatura odnośnie mastermind? 🙂 Chciałabym założyć taką grupę i zgłębiam temat.

 • Miałam świadomość, że coś takiego istnieje, ale nie zdawałam sobie sprawy, że takie prywatne spotkania mają przypisaną konkretną nazwę, łaaał – dzięki za uświadomienie! Na pewno uczestniczenie w takiej grupie pomaga i daje wiele możliwości, o których napisałaś 🙂

 • Ula? Jesteś kogoś mentorką? Poszukujesz uczniów? : )

  • Ulus, jeszcze zastanawiam się nad tym, bo mam sporo teraz nadchodzących zmian. Dam znać. 😉

 • Bardzo mi się podoba ten pomysł. Tylko zastanawiam się, jak konkretnie mogłyby wyglądać takie spotkania? Jeśli ktoś nie ma doświadczenie w tym, nie ma się do czego odnieść… Czy po prostu każdy przychodzi, z czym chce na dane spotkanie, czy jest jakiś temat przewodni…

  • Myślę, że przy pierwszych dwóch spotkaniach trzeba określić co i jak będzie się działo w tej grupie: ustalić regulamin, czas spotkań i czas trwania, kto co przedstawia pierwszy, jak można mu pomóc, itp. Najlepiej, żeby po kolei każdy z uczestników przedstawiam jakiś swój problem, czy projekt, a następnie prowadzona była na ten temat burza mózgów. Przy następnym spotkaniu taka osoba zdaje krótkie sprawowanie na temat tego, jak jej poszło to zadanie, a potem kolejny uczestnik prezentuje swoje idee i tak dalej.

  • Adam Błachnio

   Kazda grupa ma wlasny plan dzialania, elastyczny i demokratyczny 😉 Na FB moge Ci wszystk oprzedstawic w naszej grupie 😉