Kiedy ktoś mnie pyta o jedną najważniejszą rzecz do zrobienia przy wzniesieniu swojego biznesu na wyższy poziom, zawsze mówię mu „dołącz do grupy Mastermind”.
Prowadzisz swój mały biznes już od jakiegoś czasu lub dopiero utworzyłaś go, ale nie wiesz, w którym kierunku rozwijać swoje produkty i działalność? Czujesz, jakbyś utknęła w miejscu i potrzebujesz pomocy bardziej doświadczonych osób?
Może czas pomyśleć o dołączeniu lub o utworzeniu Mastermindu?
Odkąd sama dołączyłam do takiej grupy w 2015 roku moje statystyki, ilość sprzedaży i ilość klientów potroiły się. A wystarczyły regularne półtora godzinne spotkania na Skypie raz w tygodniu (kończące się często sporym śmiechem!). Razem z moimi „towarzyszkami zbrodni”: Aleksandrą Budzyńską, Ariadną Wiczling i Eweliną Muc dawałyśmy czadu jeśli chodzi o burzę mózgów. Dziś już nie widujemy się tak często, ale nadal pomagamy sobie w wielu sprawach biznesowych.
Ale zacznijmy od tego …
CO TO JEST MASTERMIND?
Mastermind, to mała grupa osób (właścicieli biznesów, czy blogerów) spotykających się regularnie w celu niesienia wspólnej pomocy, dawania rad, motywowania się i przedstawiania swoich talentów pozostałym członkom grupy, by łatwiej i szybciej pomóc im w rozwoju biznesowym.
RODZAJE MASTERMINDU
- Płatny Mastermind – płaci się tutaj za miesiąc lub za rok, a ceny wahają się w zależności od poziomu nauczyciela i uczniów oraz intensywności spotkań. W tej opcji grupy istnieje również nauczyciel, czy mentor, który programuje, uczy i prowadzi takie spotkania oraz sprawdza wykonanie narzuconych zadań.
- Darmowy Mastermind – to grupy stworzone wśród osób chętnych do wspólnej pracy i posiadających podobny poziom zaawansowania biznesowego, czy podobne zainteresowania. Członkowie sami ustalają swoje zadania, przedstawiają pomysły i nadzorują ich wykonanie oraz pomagają sobie nawzajem.
DLACZEGO WARTO DOŁĄCZYĆ DO GRUPY MASTERMIND?
- Wyzwania – magiczną i podstawową rzeczą w takiej grupie jest przede wszystkim to, iż jej członkowie ustalają sobie wyzwania biznesowe i motywują się oraz sprawdzają ich wykonanie, a to OGROMNIE pomaga!
- Współpraca – członkowie Mastermindu współpracują przy większych lub mniejszych projektach biznesowych i pomagają sobie nie tylko w ich tworzeniu, ale i we wspólnej promocji. W płatnych grupach, często wygląda to w inny sposób: tutaj głównym mentor/nauczyciel podaje idee i sprawdza projekty uczestników.
- Kontakty biznesowe – w takich grupach nawiązuje się często istotne znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować świetnym partnerstwem oraz wspólną promocją (patrz punkt poniżej).
- Obustronna promocja – im bardziej osoby należące do Mastermindu pomagają sobie i motywują się, tym bliższe zawiązują się relacje i chętniej każda z osób udostępnia posty oraz reklamuje produkty tej drugiej.
- Uczenie się nowych rzeczy – członkowie poznają nowe strategie biznesowe, uczą się nowych technik sprzedaży lub promocji, itp. Zaczynają używać praktycznych narzędzi, a ich wiedza poszerza się o 180 stopni!
KTO POWINIEN KORZYSTAĆ Z GRUPY?
- Ludzie, którzy mają podobne zainteresowania (np. grupy dla biznesów online, dla blogerów lifestyle, czy dla początkujących autorów książek)
- Osoby będące na zbliżonym lub tym samym poziomie rozwoju biznesowego lub blogowego
- Ludzie gotowi do podniesienia wysoko poprzeczki i nie bojący się wyzwań oraz wyjścia poza strefę komfortu
- Osoby, które na poważnie będą traktowały takie spotkania mastermindowe (a nie, jako towarzyskie pogawędki lub cotygodniową gehennę)
JAK WYKORZYSTAĆ MAKSYMALNIE MASTERMIND?
- Jakość ponad ilość – grupa nie powinna być zbyt duża (3-7 maksymalnie). Im więcej osób, tym więcej zamieszania i mniej czasu dla każdej osoby do przedstawienia swoich problemów, czy projektu i skupienia się na nich przez innych członków.
- Regulamin spotkań – niech każde spotkanie będzie miało swoje określone zasady; pamiętaj, że nie są to spotkania towarzyskie, ale czas wykorzystywany na wspólną pracę biznesową.
- Spotkania powinny odbywać się często – nie chodzi mi oczywiście o codzienne rozmowy, ale niech Mastermind ma miejsce przynajmniej raz na 3 tygodnie, a najlepiej raz w tygodniu (przynajmniej na początku) – inaczej, zbyt szerokie przerwy w spotkaniach spowodują mniejsze chęci uczestników do dyskusji.
- Spotkania powinny być zamknięte (a ich tematyka tajna) – w Mastermindzie powinna obowiązywać atmosfera całkowitego zaufania. Dlatego wszystkie dyskusje, opinie i dokumenty nie powinny wychodzić poza grupę i być publikowane poza jej granicami.
- Kontakty między spotkaniami – najlepszą rzeczą do zrobienia jest stworzenie miejsca, do którego można codziennie zaglądać i zadawać pytania innym członkom grupy (czyli np. wykreowanie tajnej grupy na Facebooku dla członków Mastermind).