Jak zdecydować się, która platforma społecznościowa jest dla mnie najlepsza - Urszula Marketing

Urszula Marketing

26 sierpnia 2015

Jak zdecydować się, która platforma społecznościowa jest dla mnie najlepsza

Jest ich aktualnie dziesiątki, a może nawet więcej (wielu nawet nie znam). Którą wybrać? Która jest odpowiednia dla danego biznesu? Jaka jest różnica między nimi? Na której warto być? Takie i wiele innych pytań zadają mi często zatroskane przedsiębiorcze kobiety, jak i blogerki.

kropki

Powiem ci prawdę – nie każda platforma mediów społecznościowych warta jest zachodu i spędzonego na niej czasu.

Szczególnie, jeśli weźmiesz pod uwagę następujące kwestie:

 • Czy twoja publika jest już na tej platformie?
 • W jaki sposób używa ona każdej z tych platform?
 • Jakiego typu charakter posiada twoja działalność?
 • Ile masz rzeczywiście czasu do dyspozycji, by przebywać na tych wszystkich utworzonych profilach?

Na początku, chciałabym przedstawić ci krótką charakterystykę każdej z, cieszących się największym powodzeniem, platform społecznościowych. Następnie podam ci listę bardzo istotnych pytań, które musisz sobie zadać, by wybrać najlepsze dla ciebie miejsce w internecie. I pamiętaj …

Nie musisz być na wszystkich platformach społecznościowych – wybierz na początku tę, na której znajduje się już twoja publika i rozwijaj tam swoją markę.

Przeczytaj poniższe informacje, odpowiedz na pytania z listy, zanalizuj to, która z podanych niżej platform odpowiada najbardziej twojej działalności oraz pomyśl, czym mogłabyś dzielić się z publiką na wybranym profilu.

Co publikować na każdej z platform społecznościowych

Wszystkie poniższe opisy są jedynie moimi wskazówkami – oznacza to, iż można je dopasować we własny sposób, w zależności od tego, do jakiej publiki zwracasz się, od tego, co tworzysz oraz od typu marki, jaką reprezentujesz.

BLOG/STRONA

Główna baza dla twojej działalności. Miejsce, w którym tworzysz własne portfolio, budujesz reputację, przedstawiasz siebie, jako eksperta, odpowiadasz na pytania, dzielisz się wiedzą, kreujesz autentyczność i unikalny głos i pozwalasz pokochać swoją markę.

FACEBOOK

Świetna platforma do promocji praktycznie każdego rodzaju działalności (znajdują się tam już, bowiem wszyscy). Idealna do nawiązywania kontaktu z ludźmi za pomocą komentarzy na fan-page, dyskusji w grupach, czy odpowiedzi w wiadomościach prywatnych. Miejsce do dzielenia się obrazami, linkami, pytaniami, czy inspiracjami. Facebook posiada również bardzo wygodny i dobry na każdą kieszeń program do zakupu reklam pomagający w targetowaniu publiki o określonych zachowaniach.

INSTAGRAM

Miejsce do publikowania i promocji wyłącznie za pomocą obrazów – inspirujących, zabawnych, pomocniczych, edukacyjnych zdjęć i video. To platforma, na której wskazane jest przedstawianie swego portfolio, ujęć z życia osobistego oraz fotografii zza kulis działalności.

TWITTER

Platforma do pisania krótkich wiadomości tekstowych, które mogą dotrzeć bardzo daleko. Nie doceniana jeszcze w Polsce. Używaj jej do wysyłania użytecznych informacji, anegdotek, cytatów, dowcipów, jak i linków do twoich postów blogowych. Przedstaw tu swoją wyjątkową osobowość. Angażuj się w dyskusje, bierz udział w czatach.

PINTEREST

Miejsce do prezentowania wszystkiego, co wizualne, w co chcesz, by twoja publika kliknęła i poznała (nie tylko twojego własnego). Nawet jeśli jest to link do posta blogowego, możesz stworzyć tu piękny obrazek z tytułem posta, po kliknięciu, na który osoba zostanie odesłana do artykułu.

GOOGLE+

Tutaj możesz dzielić się dłuższymi przemyśleniami (oczywiście „długimi”, jak na komentarz do linku, a nie, jak artykuł blogowy), linkami do swoich i innych postów, obrazami, filmami, poradami, tutorialami i inspiracjami. Google+ jest dobrą platformą do tworzenia społeczności, zrzeszania się na hangout’ach, edukowania i obserwowania znaczących ludzi.

YOUTUBE

To ostatnimi czasy bardzo wysoko plasująca się platforma społecznościowa. Tutaj dzielimy się radami, tutorialami, przedstawiamy własne opinie w sposób wizualny, edukujemy i prezentujemy własną unikalną osobowość. Jeśli go używasz rób to w sposób regularny i ciągły – postaraj się stworzyć na YouTubie odpowiednią strategię dla twojej działalności.

Pytania, które musisz sobie zadać zanim zaczniesz używać określonej platformy społecznościowej:

 1. Jaka część mojej publiki znajduje się już na …?
 2. Dlaczego moja publika używa tej platformy?
 3. Jakiego typu treści przedstawię na …?
 4. W jaki sposób mogę przedstawić moją osobę i działalność na tej platformie, by wyróżnić się od konkurencji?
 5. Jakiego typu obrazów będę używać, kiedy zacznę publikować moje posty/produkty/inspiracyjne cytaty/porady, itp.?
 6. Jak często muszę publikować wartościowe treści na …?
 7. Jak często muszę wchodzić na tę platformę, by nawiązywać kontakty z publiką? (np. odpowiadać na ich komentarze, na wiadomości prywatne, komentować na innych fan-page)
 8. Co dodatkowego przyniesie mi działanie na … poza ruchem na blogu, czy sprzedażą produktów/usług?
 9. W jaki sposób użyję tej platformy, by dowiedzieć się czego szuka, o czym marzy i, czego chce mój idealny klient/czytelnik?
 10. Czy moja osobowość, jak i charakter mojej działalności będą odpowiednie dla atmosfery panującej na …?
 11. Jakie aplikacje, narzędzia ułatwią mi pracę na tej platformie społecznościowej?

Przygotowałam ci również te pytania w formie pdf do ściągnięcia i wydrukowania, żebyś z łatwością wypełniła je.

KLIKNIJ TU BY ŚCIĄGNĄĆ DOKUMENT

Capture

kropki

Na której z powyższych platform znajdujesz się? Która z nich wydaje ci się być najbardziej efektywna, a która jest tylko stratą czasu dla twojej działalności?

, , , , , , , , , , , ,

 • Anna Kawecka

  u mnie sprawdza się blog, facebook (grupa +fanpage) i instagram. Resztę zostawiłam, bo jak próbowałam być wszędzie to nie było mnie nigdzie 😉

 • Dziękuję, dziękuję, dziękuję. Niby znam te wszystkie platformy, ale jak o nich czytam post od osoby z doświadczeniem, nabieram takiej motywacji, aby poważnie zająć się blogiem. Zazdroszczę Pani, Pani Urszulo, tego, że wypracowała Pani sobie nawyk i potrafi pisać regularnie. Ja mam właśnie z tym problem. Napiszę jednego posta i czekam na cud. Wiem, że to nie na tym polega, ale nie potrafię przysiąść i po prostu napisać. Odkładam na później i potem jest jak jest. Dziękuję za tego bloga, na pewno zostanę na dłużej. 🙂

 • Nad Facebookiem pracuję intensywnie, także dzięki Twojemu kursowi, Ula;-) ale moją miłością absolutną jest twitter! Szukam, kręcę, kombinuję, co tu wartościowego wrzucić w te 140 znaków… Jest moc:)
  Ale król jest tylko jeden- Facebook…
  Lubię Pinteresta, to zawsze źródło inspiracji…mam sporą tablicę tam i bardzo go lubię. Z Google + nie mogę się oswoić, choć wiem, że to nie jest dobre wyznanie i taktyka… Wyszukiwarki…;-)
  Ale daję sobie jeszcze czas. Mój blog jeszcze raczkuje…
  Ściskam:)

 • Joanna Lange

  Ula – nic nie wspominasz o Linkedin i Goldenline. Nie warto? Jestem coachem i moja grupą docelową są kobiety pracujące 30+, które chcą odzyskać pewność siebie, odnaleźć siłę i odwagę do wykorzystywania pełni swojego potencjału w pracy i pokonania ograniczeń. To głównie kobiety, które są mocno aktywne zawodowo. Czy nie łatwiej do nich dotrzeć przez Linkedin?

  • Asiu, nie korzystam sama zbyt często z tych dwóch profili i nie znam ich zbyt dobrze, dlatego nie wspominałam o nich. Ale masz racje, w szczególności Linkedin jest dobrym miejscem dla firm do tworzenia kontaktów zawodowych – nie uważam jednak te platformy jako idealne do dyskusji i tworzenia zaangażowania.

   • Joanna Lange

    Pewnie masz rację – to raczej miejsce do budowanie swojej pozycji eksperta. Sama dopiero się “wgryzam” w temat. Pozdrawiam i dziekuję za kurs – jestem dopiero przy 3 module (nadrabiam ;-), ale jest naprawdę dużo istotnych informacji – dlatego robię go powoli – bo od razu staram się wprowadzać zmiany 🙂

 • Agnieszka Walkowiak (Zaiana)

  Ja chyba właśnie przesadziłem z portalami społecznościowymi i nie daję rady wszystkich ogarnąć 🙁 Myślę, że ograniczę się do dwóch.

 • Dla mnie z mediów społecznościowych najlepsze są YouTube (na dziś główny kanał działalności) no i Facebook. Bloga na razie nie mam, zresztą co miałbym na nim pisać…. moja działka to wszelkiej maści poradniki wideo.

  • Piotrze, pomyśl jednak o tym, by posiadać swoja stronę/bloga – kilka dni temu bardzo znany fan-page Social Media Examiner (ponad 300 tys. fanów) został przez Facebooka usunięty nie wiadomo czemu. To może stać się również na YouTube – tracisz wówczas wszystko. Strona/blog stanowi Twoje główne centrum dowodzenia, gdzie powinieneś sprowadzać ludzi, by ich nie stracić, gdyby coś stało się z profilami w mediach społecznościowych.

 • Warto skupić się na kilku wybranych platformach społecznościowych. Dla mnie numerem 1 jest zdecydowanie Facebook. Można pokusić się o stwierdzenie, że “Każdy” ma konto na Facebooku, także jest to idealne miejsce do rozbudowania sieci kontaktów.

 • gdzieś czytałam, że dobrze być wszędzie (pomijając oczywiście, że w praktyce to dość średnio wykonalne)

 • Także postanowiłam skupić się na Facebooku. Ale nawet z tym jest ciężko 😉
  Instagram jest bardziej luźną formą komunikacji, więc tam jest łatwiej – nie trzeba wrzucać czegoś bardzo często, albo uważać na przekaz. Za to na Fb wymagane jest częste wrzucanie czegoś, odpisywanie na komentarze – tak aby profil żył. Może mam taki problem, bo odróżniam prywatny profil od profilu blogowego.

 • Ja najbardziej skupiam się na Facebooku, Istagramie i coraz częściej na G+

 • Facebook, Twitter, Google+ Te są dla mnie najważniejsze. Instagram raczej odpada – gdyż niewiele mam wspólnego ze zdjęciami, podobnie Pinterest czy Youtube. Mój blog jest poświęcony konkretnej, dość wąskiej grupie zawodowej, więc na razie wystarcza to, co jest. I tak działanie na tych trzech platformach wymaga sporego zaangażowania. Najważniejsze – to być: czasem bardziej, czasem mniej, ale nie dać o sobie zapomnieć.

 • Ja korzystam oczywiście z Facebooka. Dodatkowo Instagram, Pintereset i Google+. Najlepiej oceniam FB I Insta. Ale to oczywiście moje prywatne zdanie. Wszystko zależy od działalności jaką prowadzimy.

  • Tak, jest wszystko zależy od naszej działalności i publiki.

 • Ja niedawno wystartowałam i skupiam się narazie na facebooku i instagramie. Może z czasem koncepcja mi się zmieni albo bedę chciała spróbować innych zrodel. Ale nie wszystko naraz.
  Dobry i bardzo na czasie tekst.

 • Najbardziej skupiamy się na Facebooku i Instagramie. Twittera i Google+ traktujemy trochę po macoszemu, a Snapchat służy nam głównie do oglądania filmików, niżeli ich nagrywania. Na Pintereście wrzucamy zdjęcia z naszych podróży, ale nie potrafimy się zmobilizować do regularności.

 • Ostatnio za dużo myślę o tym w jakie platformy warto mi się angażować. Z początku zachłysnęłam się prawie wszystkimi, a z czasem okazało się, że na żadnej nie ma mnie tyle ile być powinno. Mam mętlik w głowie więc zdecydowanie muszę na te pytania sobie odpowiedzieć.

  • Dla takich osób, jak ty powstał ten post. Im więcej mamy założonych profili społecznościowych, tym mniej zajmujemy się każdym z nich. Ale dobrze jest je odkryć i poznać, by wybrać to, co nam pasuje najbardziej. Powodzenia!

 • Fajny tekst. Ja jeszcze zauważyłam że profil “Google +” wpływa pozytywnie na pozycjonowanie strony (może nie we wszystkich przypadkach, ale w przypadku mojego bloga wg. mnie tak jest).

  • Zdecydowanie tak jest. I chyba tylko dlatego warto tam być obecnym 😉

  • Nie tylko Google+ tak wpływa. Bycie aktywnym na każdej platformie powoduje wyższe plasowanie profilu w wyszukiwarkach. 🙂

   • O, to ja to o Google+ wiedziałam, ale że bycie aktywnym w ogóle ma wpływ na wyszukiwarki, to nie. Dzięki! Za praktyczne, jak zwykle, wskazówki też!

   • A tego to się wcześcniej nie domyśliłam – dziękuję za informację 🙂 Pozdrawiam!