Jak znaleźć pomysł na życie i na biznes - Urszula Marketing

Urszula Marketing

10 maja 2018

Jak znaleźć pomysł na życie i na biznes

Czy znalazłaś swoją życiową pasję? Czy wiesz już, co chcesz robić w nadchodzących latach, a nawet do końca Twoich dni?

Jeśli tak, to chylę czoła i gratuluję! Niewiele osób może się tym pochwalić.

Ja sama, bardzo długo nie wiedziałam jaką ścieżkę życiową obrać, co mogę i chcę robić zawodowo. Zmieniałam ją wielokrotnie: prawniczka, księgowa, Pani od Erasmusa na uniwerku, blogerka lifestylowa, właścicielka biznesu online, … Nawet teraz nie jestem całkowicie pewna, czy to, co robię stanowi mój życiowy cel.

Kilka tygodni temu bowiem, po porannym samotnym spacerze w parku, usiadłam na ławce i zadałam sobie kilka pytań: czy ścieżka, którą podążam aktualnie w życiu jest tą idealną? Czy to, co robię przynosi mi szczęście? Czy rzeczywiście pomagam innym w osiągnięciu ich własnego szczęścia?

Ciężko mi było znaleźć od razu odpowiedź na to pytanie. Co zrobiłam więc po powrocie ze spaceru? Usiadłam przed komputerem i oczywiście wystukałam w Google „jak znaleźć swój cel życiowy” (Google wydaje się być lekarstwem na każdy egzystencjalny „ból” – to przerażające!). Zaczęłam czytać. Czytałam i czytałam, przeglądałam zaskakujące tutoriale, oglądałam dziesiątki filmów na YouTube, rozwiązywałam dziwne quizy … ale nie traciłam mojego czasu (no może troszeczkę). Znalazłam coś, co znałam już wcześniej, ale nigdy tak naprawdę nie wykorzystałam potencjału tej metody.

IKIGAI

Że co, zapytasz?

To japońska filozofia odnajdowania celu życia, która idealnie odnosi się również do biznesu, czy ogólnie, do pracy zawodowej.

Dlaczego miałabym wykorzystać Ikigai do znalezienia pomysłu na własny biznes? Pracujemy bowiem przez 8 godzin dziennie (przy własnym biznesie, zazwyczaj dłużej) 5-6 razy w tygodniu (przy własnym biznesie, zazwyczaj dłużej), czyli w ciągu roku to ok. 1800 godzin (przy biznesie, pewnie więcej) …

dobrze by było więc lubić, a nawet kochać to, co się robi, odnajdować w tym przyjemność i czuć się potrzebnym.

Więcej na temat filozofii Ikagai możesz przeczytać w książce „Ikagai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” Francesc Miralles Contijoch, Hector Garcia Piugcerver.

Jeśli zrobisz badanie rynku i okaże się, że jest tam luka, którą można szybko wypełnić jakimś produktem, który zupełnie Cię nie kręci, to … dupa (że tak powiem) – może i osiągniesz sukces finansowy, ale nie będziesz czuła się spełniona w tej branży i w życiu.

Ok, ale przejdźmy do Ikigai …

Jak znaleźć pomysł na życie i na biznes

To trochę techniczna sprawa. Trzeba tu bowiem narysować cztery okręgi, które przecinają się w określonych miejscach. Aby pomóc Ci w tym, mam przygotowany model Ikigai, który możesz ściągnąć tu na komputer i zacząć wypełniać.

Każdy z nas posiada określone umiejętności, zainteresowania i lepiej wykonuje niektóre rzeczy od innych otaczających go osób. Ponadto, na drodze naszego życia uczymy się również rozwijać niektóre z tych pasji, czy zdobywamy nowe. Wykorzystajmy więc nasze zdolności i naszą wiedzę do tego, by spełnić się zawodowo i pomóc innym.

Jak uzupełnić diagram Ikigai

Zacznij od tego …

1. W CZYM JESTEŚ DOBRA

 • Wypisz tu swoje talenty, zainteresowania,
 • Pomyśl, o czym mogłabyś rozmawiać godzinami, bez znużenia?
 • Zapytaj rodzinę i znajomych o to, co TY robisz naprawdę dobrze.

2. CO KOCHASZ ROBIĆ

 • Twoje pasje,
 • Co powoduje, że wyskakujesz rano z łóżka?
 • Co powoduje, że w aktualnej pracy/w szkole myślisz tylko o tym, że jak wrócisz do domu, to zajmiesz się tą rzeczą?

3. CZEGO POTRZEBUJE ŚWIAT

 • Jak możesz pomóc innym?
 • Czego brakuje Twojemu otoczeniu?

4. ZA CO MI ZAPŁACĄ

 • Za co ludzie będą skłonni Ci zapłacić?

Wpisz odpowiedzi na te pytania w każde z kółek. Zobacz, jak ja to zrobiłam poniżej.

Następnie spójrz na każde z nich i znajdź zazębiające się punkty – czyli punkty, które mogłabyś ze sobą połączyć.

Przykład u mnie:

W czym jestem dobra:

Jestem dobra w tworzeniu społeczności, którą uczę i motywuję do działania i zmian życia na lepsze. Robię to poprzez blogowanie i kreatywne grafiki.

Co kocham robić:

Kocham inspirować innych kreatywnością w biznesie online, jak i w rozwoju osobistym (mogłabym to robić poprzez rysunki i jednocześnie podróżując).

Czego potrzebuje świat:

Poprzez powrót do korzeni i do natury, życzliwość i tolerancję oraz spojrzenie poza materializm, ludzie znajdą to, co dla nich najważniejsze: siebie samych, miłość do innych oraz czas na życie.

Za co mi płacą:

Mogę tworzyć kursy online, uczyć poprzez mentoring, konsultacje i pomagać w tworzeniu kontentu do mediów społecznościowych, jak i grafik.

ŁĄCZENIE W CAŁOŚĆ

Poprzez kursy online związane z biznesem online/blogowaniem oraz rozwojem osobistym, przez mentoring i konsultacje mogę uczyć ludzi tego, jak spojrzeć na rzeczywistość w inny sposób, jak zmienić swoje życie na lepsze i odnaleźć siebie samych oraz utracony czas.

Przyznam Ci się, że zrobiłam diagram Ikigai pierwszy raz właśnie przy pisaniu tego posta, jestem więc mile zaskoczona uzyskanym rezultatem – woow! Pięknie mi to wyszło i przyznam Ci się, że aż ciarki przeszły mi po plecach. Wynik jest tym, co chciałabym rozwijać w moim życiu zawodowym!

Chyba ewoluuję bardziej w rozwój osobisty, ale podoba mi się to.

Jak Tobie wyszedł diagram Ikigai? Napisz mi KONIECZNIE w komentarzu, jaki był jego końcowy wynik u Ciebie!

, , , , , , , ,

 • Świetny tekst, zmuszający do przemyśleń i refleksji. Pozdrawiam

 • finansowysilacz

  W ostatnim czasie bardzo popularne stały się różnego rodzaju filozofie i przesądy z dalekiego wschodu 🙂

  • Z pewnością dlatego, że działają. 🙂

 • Magdalena Kłonica

  Fajnie, też sobie zrobię 😉

 • Ciekawa metoda 🙂 Pobrałam sobie diagram, na pewno skorzystam!

  P.S. Ostatnio trafiam na bardzo wiele “filozofii” i wskazówek prosto z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wczoraj np. czytałam o Shinrin-yoku. To chyba kolejna moda 😀

  • Ta moda już trwa od ponad 50 lat – zaczęli ja hippisi w latach 70-tych. 😉

 • Ula, ja takie przemyślenia zrobiłam już jakiś czas temu :). Wyszło mi, że najbardziej interesuje mnie tematyka związana ze zdrowym stylem życia, odżywianiem, a także blogowanie 🙂 .

 • Dziękuję Ula, otworzyłaś mi oczy na pewne sprawy:-) Zaraz będę wypełniać i zobaczę, co wyjdzie. Sama jestem ciekawa!

  • To nie ja, to Ikigai (samej mi się trochę klapek otworzyło). :))

   • A jednak trochę Ty;-) O Ikigai coś niby słyszałam, ale skojarzenia miałam zupełnie inne;-)

 • Cześć,
  Szkoda tylko, że ta metoda zupełnie nie zadziała przy osobach, które zupełnie w siebie nie wierzą. Te sądzą, że nie mają mocnych stron i do niczego się nie nadają. I co wtedy 🙁
  U mnie największy jest problem z ostatnim kółkiem, bo poważnie nie mam pojęcia czy jest cokolwiek, co ludzie chcieliby ode mnie kupić 🙂
  Pozdrawiam,
  Kasia

  • Kasiu, trzeba okazać uczucia takim osobom i pokazać im, ile posiadają w sobie cudownych rzeczy, i jak mogą je w życiu wykorzystać. 🙂
   A co do ostatniego kolka, to opisz mi te trzy pozostałe, a razem coś znajdziemy. :))

 • Magdalena Kubiak

  Wiesz, mnie też ciarki przeszły 🙂 A że jestem właśnie na życiowym zakręcie i rozważam, w którą właściwie powinnam pójść stronę to za chwilę zaparzę sobie kawę, usiądę w zaciszu domowym i przygotuję swój personalny model Ikigai