Jak wybrać agencję SEO i AdWords dla własnej firmy? - Urszula Marketing

Urszula Marketing

18 kwietnia 2018

Jak wybrać agencję SEO i AdWords dla własnej firmy?

Robisz w firmie wszystko sama, albo ewentualnie, delegujesz część zadań asystentce. Rozumiem symptom „Zosi-Samosi” – byłam nią i ja (nadal jestem w niektórych dziedzinach życia). Nauczyłam się jednak, że o wiele szybciej i sprawniej pnę się w górę dzięki pomocy innych osób. Zyskuję tu również to, co najcenniejszego dla każdego z nas: czas.

Dlatego wyszukanie specjalisty od SEO i/lub Google AdWords powinno znajdować się wysoko na Twojej liście przyszłych współprac biznesowych.

Dla przypomnienia:

 • SEO (Search Enging Optimization) – to działania, dzięki którym podnosisz widoczność swojej strony/bloga w wyszukiwarkach internetowych (więcej o SEO pisałam tutaj).
 • Google AdWords – to system reklamowy w Google pozwalający na wyświetlanie linków sponsorowanych dla Twoich produktów/usług w wynikach wyszukiwania Google.

O czym również muszę tu wspomnieć, to zadbanie o jakość Twojej strony biznesowej lub blogowej. Bez niej nawet najlepszy specjalista od SEO, czy najbardziej optymalne kampanie AdWords nie pomogą. Zacznij więc od przeanalizowania tej części biznesu.

Jak SEO oraz AdWords pomogą Twojemu biznesowi?

Pomogą Ci one w dotarciu do najlepszych i odpowiednich klientów, zainteresowanych Twoimi produktami – a nie do tych przypadkowych.

Przejdźmy jednak do samego tematu tego artykułu.

JAK WYBRAĆ AGENCJĘ SEO I ADWORDS DLA WŁASNEJ FIRMY?

Przyznam się, że nie jestem mega-specjalistą w dziedzinie wyboru najlepszych osób do prowadzenia SEO i AdWords, dlatego przy pisaniu dzisiejszego artykułu pomógł mi Maciek z agencji Verseo (szycha w tej sferze!).

Czym kierować się przy zatrudnieniu odpowiedniej agencji, która zajmie się SEO firmy, jak i kampaniami AdWords? Na co zwracać uwagę, by nie żałować później naszego wyboru?

 1. Certyfikaty i doświadczenie

Sprawdź, czy firma posiada certyfikaty, doświadczenie i partnerstwa z Google. To tak naprawdę pierwszy i podstawowy znak, czy agencja wykonuje poprawną pracę.

Certyfikaty agencji Verseo znajdziesz tutaj.

 1. Duży, czy mały zespół?

Wielu myśli, że mały zespół oznacza z automatu “indywidualne” podejście co niestety nie ma racji bytu w biznesie AdWords. Każda kampania wymaga ciągłego optymalizowania i trudno, by jeden człowiek ogarniał satysfakcjonująco kilkanaście firm. Oznacza to, że jako klient będziesz być może bardziej w “świadomości” specjalisty AdWords, ale nie będzie miał on czasu optymalizować kampanii na tyle, by poprawiać relację poniesionych wydatków do przychodów i konwersji z kampanii.

Ważny jest tu również bezpośredni kontakt ze specjalistą z zakresu AdWords. Bez pośrednictwa będzie on bowiem mógł natychmiast reagować na Twoje potrzeby i jednocześnie sam rekomendować zmiany zależnie od czasu, czy rynkowych uwarunkowań. Mało kto zdaje sobie sprawę, że środowisko Google AdWords jest bardzo dynamiczne. Stagnacja oznacza przepalanie budżetów wydawanych na marketing.

Agencja Verseo pracuje na modelu, w którym specjalista AdWords jest jednocześnie pierwszą osobą, z którą klient ma kontakt. Często to on wprowadza dany biznes w specyfikę reklamy internetowej.

Specjaliści Verseo zatem sprzedają usługi, a później sami się nimi zajmują – są więc bezpośrednio zainteresowani powodzeniem każdej kampanii. Agencja ta posiada też jeden z większych zespołów pozycjonerów i specjalistów AdWords w Polsce – co oznacza, że żadna kampania nie “śpi”, kiedy np. specjalista udaje się na urlop.

 1. Opinie klientów

Sprawdź zarówno te dostępne na stronie agencji, jak i w internecie, na mapkach Google, czy na Facebooku.

Internetowe opinie mogą być niestety łatwo manipulowane, ale po wnikliwszej analizie kont je wystawiających, można wyrobić sobie odpowiednie zdanie na temat agencji. Ważna jest też ilość takiego feedbacku. Warto poświęcić godzinę lub więcej na przestudiowanie wpisów – w konsekwencji pozwoli Ci to wybrać odpowiednich ludzi. To ważne, gdyż dobry wybór decyduje też o Twoich przyszłych przychodach i redukcji kosztów!

 1. Co w ramach kampanii AdWords agencja będzie robić?

Niestety, nadal zdarza się, że agencje uruchamiają kampanię, doładowują ją co miesiąc i … na tym koniec. Czasami to się sprawdza i przychody pozostają na poziomie, który sprawia, że nie zadajemy pytań. Prawdopodobnie jednak, przy odpowiednich ustawieniach i obserwacji ruchu, wyciągnęlibyśmy więcej przychodów przy jednoczesnej redukcji kosztów.

Prowadzenie kampanii AdWords po “macoszemu” może niestety przyczynić się do tego, że zrazimy się do tej formy reklamowej.

Dlatego tak ważne staje się tu poprawne przygotowanie struktury kampanii, a potem analityka ruchu i odpowiednie modyfikacje. Jeden człowiek jest w stanie wprowadzić ograniczoną liczbę zmian w każdej kampanii.

Dlatego agencja Verseo opracowała własny – dedykowany temu program – Verseo Campaign Manger – oparty na uczeniu maszynowym. Wprowadza on nawet kilkanaście tysięcy mikro zmian w każdej kampanii na dobę. Można zatem powiedzieć, że ilościowo wspiera jakościową pracę doświadczonego specjalisty AdWords, który może obserwować czy algorytm działa poprawnie.

To szczególnie polecane narzędzie w przypadku sklepów internetowych, które generują duży ruch czym dostarczają mnóstwo danych do analityki.

 1. Od czego zależy koszt pozycjonowania

I, jak zracjonalizować wydatki w tym zakresie?

Nim podejmiemy współpracę w kwestii pozycjonowania naszej strony poprośmy o audyt naszej strony. Tak naprawdę na tym etapie będziemy mogli poznać, czy agencja zna się na swojej pracy i jakie zmiany proponuje w jakich ramach finansowych.

Pozycjonowanie stron internetowych nie jest nauką ścisłą i sporo zależy tu od samej architektury już istniejącej witryny. W tym przypadku rekomendujemy zatem empiryczne sprawdzenie, czy agencja podchodzi do tego indywidualnie, czy wszystkim oferuje to samo. Jest mnóstwo zmiennych. Nie dajmy się też nabrać po pierwszym kontakcie z agencją na stwierdzenia: „ będą Państwo w top 3 wyszukiwań organicznych po 3 miesiącach” – no nie, tego raczej nie uda się przewidzieć!

Zmiennych, które warunkują naszą pozycję, jest bardzo dużo; m.in.: konkurencja na słowa i frazy, szybkość strony, itp. Stanowczo zalecam racjonalne podejście do tematu.

W Verseo można poprosić o darmową wycenę usług pozycjonerskich i AdWords. Agencja każdorazowo kontaktuje się z klientem i prosi o szczegółowe informacje. Takie podejście “kosztuje” sporo czasu, ale długofalowo opłaca się klientowi i agencji – 95% klientów Verseo przedłuża umowy współpracy z tą firmą.

 1. Z czego korzysta agencja optymalizując kampanie? Czy pracują nad tym ludzie czy soft?

Aktualnie, w 2018 roku, takie narzędzia, jak: wyszukiwarka Google, Google AdWords, remarketing, Sieć Reklamowa, reklamy elastyczne, itp. możemy wykorzystywać w reklamie internetowej. Ich ustawienie to jedno, ale poprawna optymalizacja i reagowanie na zwiększone, czy zbyt małe konwersje wymaga stałej obserwacji – a na tę firma nie zawsze ma czas.

Specjalista AdWords skupi się zatem na najważniejszych usprawnieniach. Oprócz nich nie pominie on również setek małych zmian, które skumulowane mogą przynieść wspaniałe efekty jakościowe!

Niektóre agencje wykorzystują programy oparte na uczeniu maszynowym (w Verseo to Verseo Campaign Manager), które zbiera dane z ruchu historycznego i teraźniejszego, by optymalizować i przekierowywać środki w kanały najlepiej rokujące. To unikalne rozwiązanie jest niebywale skuteczne, o czym świadczą te statystyki.

 1. Koszty

Kwestia kosztów jest dla wielu przedsiębiorstw kluczowa – czasami ważniejsza od efektów, co ostatecznie może nie być racjonalne.

Bywa, że wybieramy agencję, która ma bardzo małą prowizję, ale na pewno odbije się to na jakości prowadzonych kampanii. Duża prowizja hipotetycznie może nam dać pewność, że kampania będzie systematycznie “dopieszczana” i tym samym może nam ostatecznie przynieść więcej przychodów. Niestety w tym przypadku nie ma jednej dobrej odpowiedzi.

Subiektywnie można określić poprawną prowizję na poziomie 20% – 30% całościowego budżetu kampanii.

 1. Poprawne przygotowanie wywiadu z klientem.

By przygotować poprawną kampanię agencja powinna nas przepytać w zasadzie od góry do dołu. Pytania związane są z takimi tematami, jak: cele, słowa kluczowe, typ biznesu, oczekiwania, itd. Dopiero potem zaopiniuje ona, czy jest w stanie zrealizować pracę z Twoją firmą w żądanym zakresie. Lub ewentualnie przedstawić modyfikacje pierwotnego planu (realne do osiągnięcia).

Jeżeli taki “wywiad” ma miejsce, wtedy będzie to dla Ciebie znak, że agencja SEO/AdWords podchodzi poważnie do tematu i jest nastawiona na długofalową i satysfakcjonującą współpracę.

W Verseo oczywiście udziela się tego typu feedbacku każdorazowo po wypełnieniu formularza kontaktowego.

 1. Czas umowy

Zbyt krótki czas trwania pierwszej umowy może nie zobrazować Ci potencjału reklam AdWords lub pozycjonowania strony. Jeżeli chodzi Google AdWords, pierwsze rezultaty widać stosunkowo szybko i po miesiącu można już wyciągać wnioski z kampanii.

W przypadku kiedy korzystamy z uczenia maszynowego, by w pełni optymalizować naszą kampanię musimy poczekać do 3 miesięcy. Przez ten czas algorytmy zbiorą wystarczającą ilość danych i jednocześnie zdążą ją zaimplementować, by wykazać swoją pełną moc.

W Verseo wszystkie umowy podpisuje się z uwzględnieniem softu opartego na uczeniu maszynowym i są one podpisywane na okres 4 miesięcy, by klient mógł po tym czasie ujrzeć w pełni zalety korzystania z częściowej automatyzacji.

 1. Dodatkowe korzyści

Przykład: darmowe przygotowanie bannerów lub strony mobilnej responsywnej (czyli dobrze widocznej również w urządzeniach mobilnych).

Warto dowiedzieć się, czy agencja np. sama projektuje banery do remarketingu czy Sieci Reklamowej Google, czy musisz je dostarczyć. To pewna oszczędność i nie trzeba pilnować grafika. Agencja bierze wszystkie formaty na siebie, a jest ich całkiem sporo – aż 18!

Verseo oferuje w cenie zarówno projekt grafik jak również dodatkowe narzędzia wspomagające sprzedaż. Klient z tego tytułu nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów.

 1. Możliwość kierowania reklam na inne kraje

Jeżeli chcesz prowadzić kampanie w Polsce, to wystarczy oparcie reklam tekstowych o Sieć Wyszukiwania Google. Jeżeli jednak chcesz kierować swoją reklamę również na inne kraje, to w zależności od specyfiki danego rynku, warto wybrać agencję wspomagającą te działania w takich wyszukiwarkach, jak Bing czy Yandex.

Agencja Verseo proponuje także wsparcie w tej dziedzinie!

Powyższe jedenaście punktów miało za zadanie przedstawić Ci to, co najważniejsze w poznaniu i podjęciu decyzji zatrudnienia dla Twojej firmy odpowiedniej agencji do pomocy przy SEO i AdWords. Agencja Verseo, jako jedna z najlepiej rozwijających się na polskim rynku, stanowiła tutaj świetny przykład tego, jak wygląda współpraca z takimi osobami. Ostateczny wybór należy jednak do Ciebie! Sprawdź i porównaj inne, podobne firmy bazując się na przekazanej w powyższym artykule wiedzy. Nie bój się dłużej analizować informacji, które otrzymasz i wielokrotnie kontaktować się z tymi specjalistami.

Opisz mi też w komentarzach, jak poszły Ci poszukiwania odpowiedniej agencji.

, , , , , , , , , , ,

 • SEO najlpepiej samemu – pod okiem mentora (nie jest to łatwe). Jest to taniej – za cenę poświęconego na to czasu. Na koniec dnia wiedza zostaje i portfel też przetrwa.

  • Andrzej Kroszczyński

   No tutaj masz szczególną rację, ale jeśli ktoś nie ma pojęcia o SEO to nawet pod okiem mentora może być ciężko. Sam próbowałem na własną rękę ciągnąć temat SEO, ale nie dawało to efektów, a czas jaki poświęcałem na to był ogromny. O wiele lepiej wybrać dobrą agencję SEO, a w wolnym czasie robić to co dobrze potrafimy – o wiele lepiej się to opłaci. Warto jednak przeglądnąć sobie wpis https://www.ideo.pl/firma/o-nas/nasze-publikacje/w-jaki-sposob-rozliczac-sie-z-agencjami-seo-a-w-jaki-z-agencjami-sem,108.html i dowiedzieć się o modelach rozliczeń. Mi najbardziej odpowiada za efekt, gdyż wiem za co płacę 😉 Nie każda agencja zgadza się jednak na taki model, więc warto sprawdzić co będzie najkorzystniejsze 😉

   • Wiele zależy od branży. W niektórych – spoko. Mam przykład agencji PR, której zrobiłem szkolenie i którą wspieram konsultingo od czasu do czasu. Powoli wbijają się do Top10 na kluczowe hasła. Jednak są branże, gdzie w firmie nie ma osoby odpowiedzialnej za komunikację, za tworzenie treści, nie ma łatwości nawiązywania kontaktu z wydawcami (lub tych po prostu nie ma i zdobywanie linków staje się wyzwaniem). Do tego np. w e-commerce, gdzie dochodzi Ci sporo technical SEO, to też może być problematycznie.