Jak otworzyć fanpage z hukiem - Urszula Marketing

Urszula Marketing

13 kwietnia 2016

Jak otworzyć fanpage z hukiem

Przyznam się na samym początku tego artykułu: ani mój fan page, ani żaden inny profil w mediach społecznościowych nie były otwarte przeze mnie z hukiem i wystrzałem oraz spadającymi z nieba złotymi listkami. Wyglądało to raczej nędznie i niezbyt zachęcająco: nie miałam praktycznie żadnych fanów, nikt nie komentował postów – oprócz mnie samej (tak, pisałam sama do siebie komentarze) a jako baner wstawiłam zrobiony ręcznie w ciągu 1 minuty szary obrazek z krzywym napisem. Ten ubogi stan na moim fan page trwał około 3 lata.

Kiedy w końcu zdecydowałam się poszerzyć swoją wiedzę na temat Facebooka i kupiłam kilka kursów online oraz książek na ten temat, … OMG, Alleluja!! Stwierdziłam, że byłam prawdziwym osłem nie myśląc o tym wcześniej!

Teraz już wiem co mogłabym zrobić lepiej na samym początku lub w ogóle … ZROBIĆ z fan page, by strona ta przynosiła mi od razu świetne rezultaty.

Dziś mam kilka tysięcy wspaniałych i wiernych fanów, z którymi wymieniam się nie tylko doświadczeniem na fan page, ale i w mojej grupie. Więcej o grupie pisałam tutaj.

kropki

JAK OTWORZYĆ FAN PAGE Z HUKIEM

Zanim zaczniesz jeszcze cokolwiek publikować (bo pewnie już przebierasz nogami):

Zadaj sobie pytanie: dlaczego chcesz promować swój biznes, czy blog na Facebooku?

Czy znajduje się już tam Twoja idealna publika(klienci/czytelnicy)? Czy ta platforma społecznościowa przyniesie Tobie wyniki, których oczekujesz w przyszłości (odpowiednią ilość kupujących/czytających blog, odpowiedni prestiż, którego szukasz, czy widoczny rozwój marki)? Czy jest ona idealna do kontaktu z Twoją publiką?

A teraz napisz na kartce 3 główne cele, dla których chcesz być na Facebooku, jako biznes lub blog.

Stwórz profil idealnego fana na Facebooku

Taki avatar Twojej idealnej publiki ułatwi Ci pisanie dla niej treści i zwracanie się do niej z określonymi produktami, czy postami (nie piszesz bowiem tak samo do nastolatek z liceum, jak do przedsiębiorczych kobiet po czterdziestce).

Opisz charakter takiej osoby (ja nadaję jej nawet imię), jej zainteresowania, wygląd, wykształcenie, status matrymonialny, itp. – niech będzie to avatar, jak najbardziej szczegółowy.

Podglądaj inne strony na Facebooku

Zajrzyj na fan page, które zachwycają Cię i, do których zaglądasz regularnie. Zrób notatki na ich temat. Dlaczego uważasz te profile za ciekawe? Jakie treści są na nich publikowane, jakie zdjęcia? W jakich dniach i o jakich godzinach pojawiają się tam posty? Co znajduje się innego, oryginalnego na tych stronach?

Stwórz listę 5 kategorii, na temat których łatwo przychodzi Ci pisanie na Facebooku

Pomyśl o czym lubisz pisać; kiedy wiesz, co publikować życie na Facebooku staje się łatwiejsze.

kropki

A teraz czas zabrać się do poważnej pracy …

1. Zacznij od ustawień fan page („Ustawienia”)

Sprawdź, czy odpowiadają one temu, co chcesz przedstawić na stronie (np. czy jest ona Publiczna, czy ludzie mogą na niej publikować własne posty, komentować i wysyłać wiadomości prywatne). Na czas pracy nad stroną możesz ją również ukryć (w „Ustawieniach” pod „Widoczność strony” + „Cofnij publikację strony”).

2. Wykreuj idealny baner oraz wstaw odpowiednie zdjęcie profilu

Baner jest pierwszą rzeczą, jaką widzi odwiedzający Twój fan page, więc musi być świetny i zachęcający do polubienia strony. Dobrze jest umieścić na nim to, co przedstawia Twoja działalność oraz link do strony/bloga (uwaga: centralizuj główny napis na banerze, by zawsze był widoczny w przenośnych urządzeniach takich, jak np. telefon).

Co do zdjęcia profilu, to pamiętaj, że kiedy komentujesz lub publikujesz na Facebooku, jest ono malutkie – powinno więc być wyraźne i nie zawierać drobnych szczegółów, jak np. mały napis, Twoja osoba w oddali, itp.

3. Znajdź lub stwórz sama najlepsze grafiki i banery do wykorzystania na fan page

Kiedy publikujesz zdjęcie lub inny obraz na fan page, zaangażowanie publiki zwiększa się. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na szukanie odpowiednich fotografii lub na tworzenie własnych grafik, które następnie będą przez Ciebie używane na Facebooku (np. w formie cytatów). Do robienia samemu obrazów, idealnym programem jest tu Canva.

4. Stwórz kalendarz publikacji postów na fan page

Aby zdobywać fanów i ich zaangażowanie, potrzeba regularnych i ciekawych treści na Facebooku. Nie jest to łatwa sprawa i często zapominamy o codziennych postach. Dlatego też najlepiej jest stworzyć kalendarz, w którym umieścimy w poszczególne dni określone kategorie postów oraz same posty, a następnie zaprogramujemy je z wyprzedzeniem.

5. Zaprogramuj posty

Programowanie postów zaoszczędzi Ci ogromnie czas! Wystarczy, że raz w tygodniu (lub raz w miesiącu), przygotujesz sobie listę postów do programowania i wpiszesz je na kolejne tygodnie. Zajmie Ci to z pewnością min. 1-3 godzin, ale potem będziesz miała spokój na kolejne dni (chyba, że użyjesz platformy MeetEdgar, gdzie programujesz posty raz, ale forever).

Platformy do programowania: sam Facebook, Hootsuite, Post Planer lub MeetEdgar – do wyboru.

6. Wyrób w sobie codziennie nawyki, które pozwolą Ci odnieść sukces na Facebooku.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Chciałabym teraz, byś raz jeszcze wróciła do początku tego artykułu, wzięła notatnik, długopis i zaczęła już teraz działać: odpowiedz na pierwsze cztery punkty (te, które zrobisz jeszcze zaczniesz publikować), a następnie wejść na Facebook i kontynuuj po kolei resztę punktów tego artykułu. Chce widzieć Twoje rezultaty!

kropki

, , , , , , , ,

 • Dziękuję za ten wpis! Strasznie boję się mediów społecznościowych, bo kompletnie nie mam na nie czasu. Mimo że jestem po kursie social media, nadal odwlekam ten moment w czasie, choć może dobrze wpłynąć na wizerunek mojej marki. Poczytam i mam nadzieję, że w końcu odwaze się na ten debiutancki występ 😉

 • Myślę że warto dodać krótką kampanię reklamową na początku żeby zbudować bazę fanów. Jeśli chodzi o facebook to pewnie będą grosze, a mogą rozniecić pożar dyskusji (zależnie od publikowanego kontentu) na nowym fanpage.

  Dodatkowo przed założeniem fanpage moim zdaniem powinniśmy mieć już propozycje (lub zakolejkowane) posty które będziemy publikować przez “początek” trwania fanpage. Chodzi o dostarczanie kontentu w miarę regularnie, dopiero potem odpuszczenie z intensywnością gdy audiencja powiększy się do zadowalającego poziomu.

  Bardzo przyjemny wpis, Pozdrawiam 🙂

  • Co do zakolejkowanych postów, to zgadzam się całkowicie. Jeśli chodzi o reklamę, to zależy w jakim stopniu “wtajemniczenia” na FB jest osoba zakładająca stronę – bardzo wielu ludzi czuje się zagubionych już przy zakładaniu fanpage, jej ustawieniach, a muszą jeszcze myśleć o postach, programowaniu ich, tworzeniu zaangażowania. Z reklamą poczekałabym przynajmniej ze 3 tygodnie (tak, jak to robię ze studentami mego kursu), kiedy fanpage ma juz wypełnione wszystkie informacje, wygląda atrakcyjnie i ma trochę nowych postów. 🙂

 • Mój blog jeszcze nie ma swojego fanpage’a, ale z pewnością wrócę jeszcze do tego artykułu, kiedy będę takowego zakładać. Wskazówki wydają się być bardzo przydatne.

 • Właśnie rozważam otworzenie fanpage’a dla swojego bloga, mam nadzieję, że dzięki Twoim radom będzie to huczne otwarcie 😉

 • O, a ja zaledwie 4 dni temu otworzyłam własnego fanpage’a 😀
  Kategorie postów i kalendarz? Spróbuję 🙂

 • No faktycznie, czuję się podmotywowana. Ula, dzięki za ten teskt

 • Do Facebooka podchodzę jak do jeża, bo zdecydowanie wolę Instagrama… Jednak czas na mobilizację i pełne zaangażowanie na tym portalu społecznościowym! 🙂

  • Karolina Linda

   Ja na fb wrzucam te same foty, co na Insta, tylko że na Insta opisuję je po angielsku, a na fb po polsku. Jak już prowadzisz Insta, to będzie Ci łatwiej 🙂

 • Kalendarz postów to to, czego potrzebowałam 🙂

 • Umiesz zmobilizować człowieka do pracy, brawo Ula! Dzięki 🙂

 • Ja zawsze rzetelnie i przejrzyście 🙂 Uwielbiam Twoje posty 🙂 Pozdrawiam ciepło!

 • Czasem obawiam się, że zbyt częste publikowanie nowych treści na moim fan page’u zaspamuje tablice fanów. Mało kto lubi spam, więc boję się odejścia wartościowych osób…

 • Ula, uwielbiam takie wpisy! Niezwykle praktycznie, krótko i kompleksowo. Już korzystam. Dziękuję!

 • Dopiero rozwijam swojego bloga i fanpage niestety jeszcze czeka na lepszy czas… Niecierpliwie oczekuję nowej edycji Twojego kursu! Zmobilizuje mnie do zajęcia się Facebookiem…

  • Kolejna edycja kursu pojawi się dopiero jesienią 🙂

 • Ula, dziękuję za mega przydatny post. Szczególnie punkt z planowaniem i podpatrywaniem tych już znanych to ważna sprawa dla mnie osobiście. Mi definitywnie kuleje organizacja… Czekam bardzo na dzisiejszy webinaru i i na Twój kurs:)))
  Pozdrawiam serdecznie!