Jak napisać świetne posty blogowe bez stresu i co ma do tego Kasia Tusk

Urszula Marketing

14 lutego 2014

Jak napisać świetne posty blogowe bez stresu

dobry blog = wartościowe treści

Jak wytłumaczyć powyższe? A no tak: najlepsze i najpoczytniejsze blogi to te, które dają czytelnikowi odpowiedzi na jego pytania, rozwiązują problemy, dostarczają pewnych emocji (śmiech, smutek, poczucie spełnienia, itp.) i przez to są dla czytelnika wartościowe. Jeśli Twój blog dostarcza regularnie takich wpisów, nie musi już martwić się o przetrwanie w polskiej blogosferze!

W innym wypadku zastanów się nad tymi kwestiami: co Twój blog może przynieść czytelnikowi? Oraz, w jaki sposób możesz mu to dać?

Co do ostatniego pytania: wartościowe są nie tylko artykuły pisane, ale i ich prezentacja, a nawet same zdjęcia – popatrz na moje zdjęcie powyżej (czy wywołuje u ciebie jakieś odczucia?). Zajrzyj na blog Kasi Tusk, na którym nie ma praktycznie dłuższych treści, a znajdują się wyłącznie same fotografie. Kasia dostarcza swoim czytelnikom emocji, przekazuje im swój własny lifestyle „glamour”, „chic”, o którym wiele osób marzy. I to jest już gwarantowany sukces.

kropkiAle co do treści pisanych: jak wygląda dobry artykuł blogowy i z jakich części powinien składać się? To będzie trochę, jak powtórka z lekcji języka polskiego, związana z pisaniem wypracowań.

1. Zacznij od tego, o czym chcesz pisać i stwórz tytuł posta, który wymiata

Tematyka posta, czyli to, o czym chcesz pisać musi zainteresować Twoich czytelników, ale powinna być również związana z tym, co przedstawiasz na blogu. Nie można pisać o polityce na blogu kulinarnym, bowiem odwiedzający taką stronę, z pewnością, nie mają ochoty czytać, co jaki minister powiedział i zrobił.
Co do tytułu posta, to musi on być … sexy; przyciągać uwagę, jak magnes i prowokować do kliknięcia! Możesz tu użyć podchwytliwego pytania, wydać zasadniczy rozkaz lub nawet zacytować słowa piosenki (czemu nie!). Z drugiej strony, dobrze jest tam też dodać kilka słów kluczowych, które takie wyszukiwarki, jak Google, wyłapią szybko i sprawnie (patrz, mój post „Przewodnik SEO dla początkujących„).

2. Napisz wstęp skupiający 100% uwagi czytelnika

Zacznij od jakiejś historyjki, którą podeprzyj przykładem z życia wziętym. Niech będzie tam trochę humoru, żeby nikt nie pomyślał, że przynudzasz i trzymaj uwagę czytelnika i w tej części wpisu. Następnie wskaż cel, w jakim piszesz posta i wyjaśnij, jak pomożesz czytelnikowi rozwiązać jego ewentualny problem.

3. Zorganizuj wpis

Nie pisz jednym ciągiem – takie teksty są niezmiernie ciężkie do czytania i od razu odstraszają ludzi. Podziel treść na paragrafy, wypunktuj, pogrub, podkreśl – niech ten artykuł będzie przejrzysty i miły w wyglądzie.

4. Pisz właściwą treść

Nic tu nie dodam, po prostu piszesz …

5. Na zakończenie małe pytanie lub wezwanie do działania

Zadanie pytania, powoduje u części czytelników chęć odpowiedzi na nie. Nie stawiaj tylko proszę standardowego zdania: „A co Ty drogi czytelniku, sądzisz na ten temat?” – postaraj się być bardziej konkretna. Wezwanie do działania, choć brzmi nie co dziwnie, jako sformułowanie, ale nie jest niczym innym niż ukierunkowaniem czytelnika w stronę konkretnego działania, np. „jeśli podobał ci się ten artykuł, podziel się nim na Facebooku!”.

kropkiJakie są Twoje sposoby na pisanie świetnych treści blogowych?

, , , , , , , , ,

 • Bardzo lubię to w jak prosty sposób przekazujesz te treści, muszę koniecznie też przestudiować przewodnik SEO.

 • Przewodnik SEO jest świetny! A co do pisania postów – dzisiaj właśnie się za to zabieram i Twoje rady są bardzo przydatne;)

 • Ten content właśnie… Nie pozostaje mi nic innego, jak zgodzić się z GardenFlow- bezcenne rady. Super post. Pozostaje tylko pisać, pisać, pisać:)
  Pozdrawiam.

 • Twoje porady są bezcenne, można tylko podziękować 🙂

 • Dużo przydatnej wiedzy w pigułce, cos czuję, że będę czesto odwiedzać ten post 😉

 • Wszystkie te porady wydają się być jasne, ale w działaniu przestają być już tak oczywiste… 😉
  Dzięki wielkie za swietne wskazówki.

  Z pozdrowieniami,
  Ariadna

 • Cześć Ula,
  zgadzam się w 100 % z Tobą. Czyżbyś pracowała w marketing?!
  Już niebawem a dokładnie we wtorek u mniena blogu wzruszający apel do rodziców, dziadków, dzieci i wszytskich tych którzy będą chcieli pomóc MOJEJ lokalnej społeczności stworzyć niesamowity plac zabaw sportowo – rekreacyjny ” Bliżej słońca” w Busku – Zdróju.

  Piszę we wtorek, ale jak nie uda mi się wtedy to do końca przyszłego tygodnia na pewno informacja się ukaże – różne są przypadki losowe.
  A więc nie zapraszam do siebie- TY ULA powinnaś już dawno u mnie być bo wegług mojej mantry życiowej
  ” KTO JAK NI JA ”

  Do zobaczenia
  Patrycja mama Natalki i „pozytywny” ekolog w jednym 🙂

 • Bardzo pomocne rady 🙂

 • Ewa

  Cała treść tego posta skupia uwagę! A nie tylko tytuł i wstęp! Super.