Instagram dla początkujących (część 2) – używanie jako biznes - Urszula Marketing

Urszula Marketing

22 lutego 2017

Instagram dla początkujących (część 2) – używanie jako biznes

Instagram stał się w dzisiejszych czasach najbardziej angażującą platformą społecznościową w internecie. Oznacza to, że ludzie lajkują tam i komentują posty częściej i w dużo większych ilościach niż na Facebooku, Twitterze, czy na innych podobnych platformach.

Nadal zastanawiasz się nad tym, czy warto mieć profil na Instagramie jako biznes?

Spójrz na poniższe dane.

Według statystyk:

 • 400 milionów osób używa aplikacji Instagram każdego dnia,
 • 60% osób odkrywa produkty i usługi właśnie poprzez tę platformę,
 • 70% osób zainspirowanych daną publikacją na Instagramie kupuje produkty, których one dotyczą.

Zarówno małe jak i duże firmy dzięki Instagramowi widzą prawdziwe rezultaty: budowanie społeczności, kreowanie marki i przesłania firmy oraz sprzedaż produktów i usług – to tylko niektóre z nich.

Jak więc używać Instagrama do promocji własnej działalności?

Załóż konto

Na ten temat stworzyłam cały oddzielny post – aktualnie, można dodatkowo na Instagrame zmienić konto osobiste na konto biznesowe, które daje możliwość sprawdzania statystyk, wprowadzania przycisku do kontaktu z firmą i kilka innych przydatnych funkcji.

Kolorowy magazyn

Pomyśl o Twoim profilu na Instagramie, jak o kolorowym magazynie z pięknymi, przyciągającymi oko zdjęciami w określonym stylu i formie. Niech odwiedzający czują się u Ciebie dobrze i mają ochotę zaglądać na Twój profil codziennie.

(Urszula Marketing na Instagramie)

Publikuj każdego dnia

Regularne publikacje to podstawa – zwłaszcza na Instagramie, gdzie ludzie bardzo szybko scrolują palcem na telefonie i zatrzymują się jedynie na zdjęciach i profilach, które ich interesują lub przyciągają ich uwagę. Jeśli nie publikujesz tam przynajmniej raz dziennie (najlepiej dwa razy dziennie), to nikt nie zajrzy na Twój profil.

Świetną strategią jest planowanie z wyprzedzeniem zdjęć, ich formy i tematyki na nadchodzący tydzień, a nawet programowanie tych fotografii (moją ulubioną, stworzoną do tego platformą jest Later.com).

Używaj hashtagów

Hashtagi (znaczek – # z dołączonym do niego odpowiednim słowem) pomogą innym w odnalezieniu Twoich publikacji na Instagramie. Pamiętaj jednak o tym, aby hashtagi związane były z Twoją branżą,  bo dzięki temu możesz promować wartości i przesłanie Twojej marki.

 • Używaj tutaj minimalnie 8 hashtagów związanych z tym, co przedstawiasz. Oto kilka typów hashtagów:
 • Używaj hashtagów związanych z Twoim biznesem (#onlinebusiness #coach #fitness #art, …)
 • Używaj ogólnych hashtagów (#workhard #dayjob #biznes #kobiecybiznes #girlboss, …)
 • Używaj popularnych hashtagów – sprawdź, co aktualnie jest najczęściej używanym i modnym hashtagiem w Twojej branży (polecam tu aplikację TagsForLikes Pro).

Odpowiadaj na komentarze

Zawsze odpowiadaj na komentarze i pytania ludzi pod Twoimi postami. Nawet krótkie „Dziękuję” i dodane do niego serce lub buźka z uśmiechem może tu zdziałać wiele. Czasami trzeba poświęcić na to sporo czasu, ale nie jest to czas stracony, bowiem dzięki temu budujemy społeczność wokół naszej działalności oraz przedstawiamy nasz serwis klienta!

Publikuj zdjęcia Twoich klientów

Pokaż jak bardzo doceniasz swoich klientów poprzez publikowanie ich zdjęć na Twoim profilu Instagram. Nie chodzi tu o wszystkie zdjęcia, ale te, na których przedstawiają oni Twoje produkty lub piszą o pozytywnym doświadczeniu związanym z Twoją firmą. Pamiętaj o oznaczeniu ich konta w treści (dodaj @nazwaklienta) oraz o wcześniejszym poproszeniu o pozwolenie na umieszczenie zdjęcia. Wszystko to sprawi, że użytkownicy poczują się przez Ciebie wyróżnieni oraz docenieni i będą bardziej przywiązani do Twojej firmy.

(zobacz jak zrobiła to polska firma Glov produkująca niesamowite rękawice do demakijażu samą wodą – polecam gorąco ich produkt i nie płacono mi za tę reklamę!!)

Wchodź w interakcje z innymi

Komentuj, lajkuj i śledź profile innych osób i firm. Na początku spędzaj nawet godzinę lub dwie dziennie (wiem, że to dużo – ale naprawdę warto!), by śledzić i komentować posty wpływowych osób i biznesów z Twojej branży. Daj się poznać, zainteresuj sobą (pisz ciekawe komentarze, wnoszące coś świeżego i wartościowego) i zachęć tym samym do zajrzenia na Twój profil.

Używaj Instagram Stories

To świetny sposób na zaangażowanie ludzi w życie firmy oraz na nawiązanie z nimi jeszcze bliższych relacji. Instagram Stories, to część Instagrama (nie trzeba tu instalować żadnej dodatkowej aplikacji). W tym miejscu video oraz zdjęcia pozostają na jedynie 24 godziny i tworzą swoistą tymczasową dokumentację życia Twojego oraz firmy. Jako, że video jest dostępne jedynie przez 24 godziny, Twoi obserwatorzy czują się mocno zachęceni do obejrzenia go, żeby niczego nie przegapić.

Publikuj zdjęcia zza kulis działalności

Przedstawiając życie Twojej firmy, jej „zwykłe” dni i codzienną pracę, zaczniesz budować zaufanie i poczucie bliskości z potencjalnym klientem. Przykłady: wyjazdy, nieporządek w biurze, lunch z pracownikami, przedstawienie pracowników, itp.

(Sprinklecupcakes to amerykańska firma produkująca cupcakes’y i bardzo silnie budująca swoją markę, przesłanie oraz obecność w mediach społecznościowych – m.in. poprzez przedstawianie historii z życia ich pracowników)

Zrób od czasu do czasu Instagram Live

Instagram Live (i w ogóle Live na platformach społecznościowych) zyskują ogromne zainteresowanie. To idealne narzędzie do nawiązania szybkiego i bezpośredniego kontaktu z wieloma potencjalnymi klientami na raz, by odpowiedzieć na ich pytania lub przedstawić nowości związane z Twoim biznesem.

Nie chodzi tu o promocję i sprzedaż!

Nie nastawiaj się na prowadzenie profilu na Instagramie, jako narzędzia sprzedaży Twoich produktów, czy usług – to niewłaściwe podejście, które z pewnością nie przyniesie Ci oczekiwanych rezultatów. To miejsce powinno być czystą inspiracją i rozrywką dla odwiedzających je osób oraz środkiem komunikacji z nimi. Najpierw dawaj, dawaj, dawaj, a potem bierz.

Nie nastawiaj się na prowadzenie profilu na Instagramie, jako narzędzia sprzedaży Twoich produktów, czy usług Click To Tweet

Jakie są Twoje odczucia co do Instagramu? W jaki inny sposób używasz go jeszcze do kontaktów i budowania swojej marki?

, , , ,

 • Michał Włodarczyk

  Bardzo fajny artykuł, lecz ostatnio zauważyłem, że Live nie do końca tak dobrze działają jak instastories 🙂

 • Pingback: Instagram Stories – dlaczego warto i jak ich używać jako biznes (pełny przewodnik – część 1) - Urszula Marketing()

 • Przydatne informacje, na pewno skorzystamy 🙂

 • Świetny wpis sama postaram się bardziej uruchomić opcje Instagram Stories

 • Fajny, ciekawy wpis z przydatnymi poradami. Na Instagram do tej pory patrzyłam głównie jako narzędzie rozrywki, powiązanej z moim blogiem, ale jednak rozrywki. Teraz jestem na etapie tworzenia własnego ( a właściwie współwłasnego) biznesu, więc spojrzenie na Instagram jako na narzędzie powiązane z działalnością biznesową, jest dla mnie bardzo cenne.

 • Instagram to super narzędzie! Trochę już go znam, więc większość rad również nie była mi obca, ale porównanie do magazynu jest niezwykle trafione! Dzięki za nie! Myślę, że pomoże mi jeszcze lepiej ‘ogarnąć’ zawartość na moim koncie. 🙂