Dobra fotografia w biznesie lub na blogu - 3 sposoby - Urszula Marketing

Urszula Marketing

6 grudnia 2018

Dobra fotografia w biznesie lub na blogu – 3 sposoby

Wizerunek jest mimo wszystko ważny! Czy to wizerunek Twojego bloga, jego design i przejrzystość w przekazie, czy strony biznesowej, produktu, a nawet Twój własny wygląd. Fajnie jest być od czasu do czasu autentycznym na Insta Stories, kiedy w sobotni poranek, bez makijażu i w piżamie mówimy o zepsutej pralce, a dzieci pluskają się w tle w tym, co z niej wyciekło (historia wymyślona, ale różne ciekawe wideo widziałam na Stories, hahaha!). Ale ogólnie, obraz naszej działalności, jak i nas samych kreuje naszą markę blogową lub/i biznesową. Warto więc zadbać o ten wizerunek!

Zacznijmy od tego, co aktualnie jest bardzo na czasie: fotografia. Wykorzystujemy ją na Instagramie, w banerach blogowych, w banerach reklamowych, w postach na Facebooku, itp. Czytaj: w bardzo wielu miejscach! Instagram dziś jest na topie – choć może to się zmienić za rok, a nawet za miesiąc – dlatego warto zadbać o ten aspekt naszej działalności.

Nie będę rozpisywać się o Instagramie, mówiłam już o nim TUTAJ i TU, a o Insta Stories TUTAJ i TU. W tym artykule przedyskutuję jedynie sprawę samej fotografii i tego, jak ją robić i gdzie ją znależć. Oraz, czy w ogóle musisz ją robić samemu??

Jeśli jesteś totalnym beztalenciem co do kreowania pięknych zdjęć, to masz tak naprawdę trzy wyjścia: nauczyć się je robić, zatrudnić kogoś lub korzystać z bezpłatnych lub płatnych internetowych banków zdjęć.

To lecimy …

3 sposoby na dobrą fotografię w biznesie lub na blogu

Oto one:

1. Nauka fotografii

No tak, Ameryki tu nie odkrywam, ale przyznam Ci się, że sama postanowiłam robić lepsze zdjęcia na mojego bloga, czy do profili społecznościowych (głównie na Instagrama) oraz ogólnie, w moim życiu osobistym, i zapisałam się na kurs fotografii do Dominiki z Kobiecej Fotoszkoły. Bardzo przystępnie stworzony kurs dla początkujących, niezwykle zrozumiały – polecam!

Istnieje wiele kursów online, jak i warsztatów offline związanych z fotografią. Wystarczy poszukać informacji na ten temat w Twoim miejscu zamieszkania lub w pobliskim większym mieście.

Wracając jednak do internetu, to innym miejscem, gdzie możesz nauczyć się również samodzielnie fotografii jest moje ulubione Skillshare. Tutaj masz do wyboru masę różnorodnych kursów online na naprawdę wysokim poziomie i po bardzo przystępnej cenie! (jeśli klikniesz w TEN LINK, to otrzymasz 2 miesiące bezpłatnego korzystania ze Skillshare!)

2. Zatrudnienie fotografa do zdjęć

To kolejna z opcji posiadania świetnych i profesjonalnie zrobionych zdjęć do biznesu lub bloga. Nie chodzi mi tu jedynie o fotografie portretowe na Twoją stronę biznesową (np. przy marce osobistej) lub promocyjne (np. do sprzedawanych produktów). Fotografa można również zatrudnić przy planowaniu przyszłych zdjęć do mediów społecznościowych. Jeśli chcemy, by nasz profil na Instagramie wyglądał atrakcyjnie i był na wysokim poziomie, to można zamawiać tu regularnie takiego profesjonalistę, który co miesiąc będzie nam tworzył kilkanaście lub kilkadziesiąt świeżych fotografii.

Robi tak coraz więcej marek osobistych na Zachodzie. U nas ta metoda budowania image rozwija się jeszcze bardzo powoli (robi to m.in. Foto Do Kwadratu, czy Moyemu). Większość osób bowiem preferuje własnoręczne cykanie zdjęć na np. Instagrama, co niestety często nie daje pożądanych rezultatów. Fotografowie, jest dla Was pomysł na biznes!!

3. Internetowe banki zdjęć

Myślę, że znane są większości osób. To bezpłatne lub płatne miejsca online, gdzie znajdziemy setki, a nawet tysiące zdjęć robionych głównie dla biznesów, blogów i innych działalności, gdzie potrzebujemy części wizualnej do budowania marki. Tam możliwe jest wybranie i ściągnięcie na komputer zdjęć w określonej tematyce.

Oto kilka moich ulubionych bezpłatnych banków zdjęć:

 • Unsplash – ogromna ilość pięknych przejrzystych zdjęć w różnorodnych tematach.
 • Kaboompics – cudowne zdjęcia o określonym charakterze, idealne dla bloga!
 • Pixabay – kolejny przestronny bank, gdzie można znaleźć to, czego dusza zpragnie.
 • Reshot – idealne zdjęcia dla start-up’ów, czy freelancerów. https://blog.snappa.com/free-stock-photos/
 • Pexels – wysokiej jakości zdjęcia o niezwykłym charakterze!  https://www.pexels.com/

Przyznam Ci się, że sama używam przemiennie własnych zdjęć, jak i tych stockowych (zdjęcie do tego posta pochodzi np. z Kaboompics) oraz robionych na zamówienie. To ostatnie dało mi sporą oszczędność czasu, ale jedną z moich pasji jest też fotografia.

Skąd Ty bierzesz fotografie do swojej działalności biznesowej lub blogowej?

, , , ,

 • Ja korzystam z darmowych + własnych, ale przyznaję, że się zmotywowałam do częstszego korzystania ze swojego aparatu!

 • U mnie sprawdza się powiedzenie, że szewc bez butów chodzi. Jestem fotografem, mam bloga fotograficznego, a bardzo często nie mam czasu i miejsca, by zrobić idealne foty na swoje kanały. Kombinuję, jak to zmienić, ale póki co wyperswadowanie chwili czasu na analizę, czego właściwie potrzebuję, to spore wyzwanie 🙁
  Ale w takich chwilach podpieram się stockami – mimo wszystko sama tam planuję w przyszłości sprzedawać niewykorzystanie fotografie z portfolio.

 • U mnie nie ma innej opcji jak robić zdjęcia samodzielnie – wszak rękodzieło i szykowanie instrukcji DIY tego wymaga. 🙂 Staram się fotografować na bieżąco i najlepiej w naturalnym świetle, ale ostatnie tygodnie, gdy wracam już o ciemnicy z pracy, temu nie sprzyjają. Staram się nieco retuszować fotki w prostych programach do obróbki i edycji zdjęć. Z różnym skutkiem, ale próbuję różnych patentów, przy okazji uczę się czegoś nowego. 🙂 Jednak samo przygotowywanie zdjęć do publikacji we wpisach blogowych jest przeze mnie najmniej lubianym zajęciem!

 • Ja staram się robić zdjęcia samodzielnie, choć nie zawsze mam czas i odpowiednie miejsce. Wtedy korzystam z Pexels lub styledstock. Tam znajduje same urocze fotki 😀

 • U mnie wszystkie zdjęcia robione samodzielnie lub przez męża. Może nie jest to mistrzostwo fotografii (choć staramy się nad tym pracować), ale blog jest o nas, o naszym życiu, o miedzykulturowym domu, który tworzymy. I choć zdjęcia z banków zdjęć są bardzo ładne, to akurat w naszym przypadku najważniejsza jest autentyczność. Tak więc wszystko zależy od tematyki też i celu, który chcemy osiągnąć.
  A jakbym miała trochę większe zasoby, to nie ukrywam, że chętnie skorzystalabym z usług profesjonalisty 😉

  • Tak, zgadzam się, zależy to od tematyki. Jeśli piszecie bardzo osobisty blog o waszym życiu, to ciężko by było wstawiać tu zdjęcia innych osób. 🙂 A jakie kultury mieszają się u was w domu, jeśli mogę zapytać? (bo u mnie to: Francja i Polska)

   • no jasne, że możesz zapytać 😉
    U nas to Polska i Maroko

 • Cześć,
  Usłyszałam o Unsplash wczoraj dopiero, a już zdążyłam wykorzystać jedno zdjęcie. Naprawdę świetna strona i zgadzam się – dobre zdjęcia to podstawa sukcesu i chciałabym umieć je robić sama.
  Pozdrawiam,
  Kasia

  • Zawsze możesz zapisać się na jakieś kursy fotografii tak, jak ja to zrobiłam. To naprawdę świetna sprawa! :))

   • Do tego trzeba mieć czas i sprzęt, a nie mam ani jednego ani drugiego 😉
    Pozdrawiam,
    Kasia

    • A telefon? Dominika z Kobiecej Foto Szkoły właśnie zaczęła sprzedaż kursu o tym (w bardzo przystępnej cenie!)

     • Mam czteroletniego sony, który no niestety szału nie robi. Staram się zachowywać zasady kompozycji, ale szansa na ostre zdjęcie po prostu nie ma, bo obiektyw w telefonie już zaparował 😉
      Ale i tak 99% zdjęć u mnie jest właśnie z tego telefonu lekko podrasowanych w programach do obróbki zdjęć. Trzeba sobie radzić tym co się ma 🙂
      Pozdrawiam,
      Kaaia