Czy biznes powinien posiadać blog? - Urszula Marketing

Urszula Marketing

14 stycznia 2016

Czy biznes powinien posiadać blog?

Czy mój biznes naprawdę powinien posiadać blog ? Nie jestem blogerką/nie mam czasu na codziennie pisanie/nie chcę pokazywać prywatnego życia, więc po co mam zakładać blog dla firmy? To, co sprzedaję nie nadaje się do blogowania.

Tego typu pytania słyszę bardzo często od właścicielek i właścicieli małych biznesów. Odpowiadam im zawsze jedno: tak, każda działalność potrzebuje bloga. Czy prowadzisz firmę konsultingową, tworzysz grafiki internetowe, sprzedajesz rękodzieło, książki, jesteś malarzem, prowadzisz Spa, hotel, … itp. blog stanowi tu niezwykle istotne narzędzie do promocji i budowania marki, ale nie tylko.

Korzyści, jaki przynosi blogowanie biznesowi są następujące:

1. Blog tworzy ruch i przyciąga ludzi

Posiadając jedynie stronę biznesową dla Twojej działalności, niewiele zdziałasz jeśli chodzi o ruch i nowych odwiedzających. Strona jest statyczna (martwa), stanowi po prostu reklamę firmy informującą o jej produktach i podającą niezbędne dane kontaktowe. Blog, to prawdziwy „żywy organizm” – dzięki regularnie publikowanym i wartościowym postom, ludzie będą do niego wracać i opowiadać o blogu znajomym po fachu. Dodatkowo, blog generuje ruch dzięki wyszukiwarkom internetowym, w których posty blogowe zostaną automatycznie umiejscowione.

2. Blog kreuje społeczność wokół Twojej działalności

Blog jest jednym z najlepszych miejsc do budowania społeczności podobnie myślących ludzi, posiadających wspólne zainteresowania, poglądy i marzenia. Nie można tego zrobić ze statyczną stroną firmową. Dzięki postom na blogu, będziesz miała możliwość przestawić swoje opinie na określone tematy, a następnie dyskutować o tym w komentarzach z czytelnikami i przez to poznać tych ludzi (Twoich potencjalnych klientów) oraz zbliżyć się do nich, dać się polubić i zyskać ich zaufanie.

3. Blog umacnia wizerunek Twojej marki

Twoja marka i jej wizerunek to niezwykle istotna część każdego biznesu/bloga. Marka dodaje wiarygodności biznesowi lub blogowi oraz zwiększa lojalność ludzi skupionych wokół Twojej działalności. Tworzenie i rozbudowywanie marki może zacząć się właśnie na blogu (posty o określonym charakterze, pisane charakterystycznym językiem, odpowiedni wygląd bloga, itp.).

4. Blog pomaga w budowaniu listy mailingowej

Jeśli proponujesz jakiś darmowy produkt: pdf, mini-kurs, newsletter, zniżki na fizyczne produkty, itp., dzięki któremu budujesz bazę potencjalnych klientów, czyli listę mailingową, blog bardzo ułatwi Ci to zadanie – możesz, bowiem wstawić na nim formę zapisu (opt-in) w takich miejscach, jak: kolumna bloga, strona “O Firmie”, pod każdym artykułem blogowym, czy w pop-up (wyskakujące okienko).

Więcej na temat ważności listy mailingowej przeczytasz w tym poście.

5. Blog angażuje klientów

Publikując regularnie artykuły na blogu, zwiększasz widoczność bloga w wyszukiwarkach, podnosisz ruch na blogu, a także zachęcasz czytelników do stałego zaglądania na niego – wiedzą oni, bowiem, że zawsze znajdą tam świeże treści i ciekawe informacje. Angażują się w to miejsce, zbliżają do Twojej firmy i marki oraz nawiązują kontakt (m.in. poprzez komentowanie pod postami).

6. Blog tworzy z Ciebie/Twojej firmy eksperta w danej dziedzinie

Pisanie artykułów blogowych ma wiele pozytywnych aspektów: zmuszasz się do regularnego tworzenia treści i rozwijasz swoje umiejętności w tym kierunku, znasz wiele nowości z Twojej dziedziny działalności, uczysz się tego, jak w zrozumiały i praktyczny sposób przedstawiać informacje czytelnikom. Ci ostatni zaczynają zadawać Ci pytania związane z tym, co tworzysz, o czym piszesz, a Ty szukasz odpowiedzi na nie i przedstawiasz je na blogu – stajesz się osoba, do której warto zaglądać , stajesz się ekspertem we własnej dziedzinie.

kropkiW, jaki inny sposób blog pomaga Ci w biznesie? Napisz o tym proszę w komentarzach pod postem.

, , , , , , , ,

 • Świetny wpis, teraz widzę, że coraz więcej firm decyduje się na założenie bloga, ale kurczę jak widzę blog, na stronie dostawcy kruszywa to już trochę słabo 😛

 • “CZY BIZNES POWINIEN POSIADAĆ BLOG?”
  Wielkie nieba! Blog a nie bloga ? Urszulo padam na twarz i będę Twoim wiernym czytelnikiem juz choćby tylko dlatego, że wiesz jak uzywac przypadków 😉

 • Ewelina

  A czy branża prawnicza potrzebuje bloga? Nie za wiele jest tego w sieci. Chyba, że nie potrafię znaleźć nic sensownego 😉

  Drugie pytanie: czy warto zakładać bloga przed rozpoczęciem działalności, które planowane jest na powiedzmy za pół roku może nawet więcej.

  Pozdrawiam

  • Jest dużo blogów o prawniczej treści (na wiele się natknęłam, gdy szukałam rozwiązań różnych problemów) :). A jeśli nie ma takiego bloga, to tylko się cieszyć! Będziesz pierwsza – mała konkurencja :).

   Moim zdaniem warto założyć :). Przez pół roku można naprawdę sporo zdziałać na blogu i zdobyć już czytelników (choć nie wiem na ile w branży prawniczej czytelnicy to regularnie powracające osoby – pewnie kwestia tematyki prawnej), wypozycjonować się trochę :). I oczywiście, co może być trudne – wyrobić nawyk pisania :). Przy uruchomieniu działalności jest sporo pracy i wtedy nawyk się przyda :).

   Powodzenia!

 • Katarzyna Poznańska

  Artykuł bardzo dla mnie praktyczny – wiem już po co pisać bloga i jakie daje korzyści – rzeczywiście, trudno się z tym nie zgodzić. Natomiast mam pytanie: jaka jest praktyczna różnica między blogiem a fanpejdżem? Oprócz, załóżmy, jakichś konkursów, do których facebook się bardziej nadaje niż blog. Tak naprawdę, to w sumie prowadząc obie aktywności, powiela się większość treści. Z punktu widzenia obecności w sieci to na pewno wychodzi in plus, natomiast zmierzam do tego, że to są aktywności, które pochłaniają czas, ba, całe jego otchłanie 🙂 Mniejszy problem w tej kwestii jest wtedy gdy ktoś sprzedaje wiedzę, natomiast w każdej innej działalności jest to bez wątpienia pochłaniacz czasu. Jeżeli ktoś prowadzi biznes kreatywny, typu projektowanie (wnętrz, grafiki itp.), to sam ten proces jest bardzo czasochłonny. To był punkt widzenia właścicielki biznesu. A teraz punkt widzenia czytelniczki: mam kilka ulubionych blogów, powiedziałabym nawet, że zbyt dużo 🙂 i osobiście wolałabym mieć wszystko w jednym miejscu, tzn. albo skupić się na czytaniu bloga, albo śledzeniu fanpejdża – głównie z powodu wspomnianego już po wielokroć braku czasu. A tu się okazuje, że na blogu co innego, a jak się chce mieć rękę na pulsie i niczego nie ominąć, to również trzeba śledzić fejsa – naprawdę trzeba mieć mnóstwo samodyscypliny, żeby na co dzień nie utonąć w tej interesującej, skądinąd treści płynącej zewsząd 🙁 Więc skoro ja mam taki problem, to potencjalni moi czytelnicy na pewno też się z tym mierzą…

  • Kasiu Twoje pytania nadają się na całą konsultacje blogową. Powiem w skrócie: blog i strona biznesowa to Twoje Centrum Dowodzenia (główna baza biznesu – dom), Facebook i inne media społecznościowe, to jedynie narzędzia pracy (które mogą zostać w każdej chwili zamknięte przez właścicieli tych miejsc). Blog to swoiste portfolio (pisałam na ten temat cały post blogowy: http://urszula-phelep.com/czy-biznes-powinien-posiadac-blog/).
   Co do czytania blogow i śledzenia mediów społecznościowych, to musisz wygospodarować sobie na to określony czas i godzinę każdego dnia i trzymać się tylko tych odcinków czasowych (po prostu nie siedzieć tam za długo!).
   Pozdrawiam

 • Blog to dobre narzędzie do nawiązywania relacji z klientami. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę, jednak większość jest chyba zbyt “oporna” 😉 Najgorsze to szukanie półśrodków, czyli zakładanie bloga i zlecanie osobie zewnętrznej jego prowadzenie. To się nie sprawdza, moim zdaniem. Bloga firmowego powinna prowadzić osoba, która jest wewnątrz, zna firmę, jej sposób działania, misję, pracowników. Może nie przeleje na papier myśli w tak ładny sposób, jak zrobiłby to freelancer, ale właśnie o to chodzi w blogu firmowym – o szczerość i pokazywanie “ludzkiej” strony firmy 🙂

  • Oo tak, to jest świetny komentarz, jeśli chodzi o prowadzenie bloga biznesowego przez osobę “wewnętrzna”, a nie zlecanie jego pisania.

 • Blog jest naszą internetową wizytówką służącą do budowania osobistej marki. Jest konieczny jak tlen do oddychania zarówno gdy prowadzimy biznes typu MLM czy inne. Pozdrawiam!

 • W dzisiejszych czasach blog to podstawa dobrej firmy. Dociera się do co raz większej grupy osób, ktoś polubi, ktoś poleci i nowi klienci się pojawią. Trzeba jednak dbać o relacje i wykonywać dobrze swoją pracę.

 • Mój mąż prowadzi swój biznes i założenie bloga było dla niego czymś naturalnym i oczywistym. Według mnie to buduje fajną relację z klientami i może pomagać w pozyskiwaniu nowych klientów.

 • Wydaje mi się, że blog pokazuje nas jako prawdziwych ludzi – nasi czytelnicy widzą w blogerze nie tylko eksperta ale też człowieka który ma im coś do przekazania również ze swojego życia. Blogowanie to wg mnie też takie “kulisy biznesu” jeśli ktoś go prowadzi 😉

  • Dokładnie tak!

  • To zależy o czym jest blog :). Przecież nie każdy firmowy blog pokazuje kulisy biznesu lub fragmenty życia właściciela (czy też jego przemyślenia). Blogi firmowe najczęściej nawiązują dość mocno do tematyki, którą zajmuje się firma – nie zawsze, ale chyba jednak najczęściej.

 • Odkąd prowadzę bloga uważam, że to świetne narzędzie do promocji własnego biznesu. Jest to pewnego rodzaju stały kontakt z klientem. A nawet taka “przypominajka” o produktach firmy. Blog tworzy relację. A to według mnie jeden z najważniejszych aspektów biznesu 😉

 • A ja mam pytanie – jak często powinno się publikować posty na firmowym blogu? Bo ja się teraz z tym gryzę. Z jednej strony uważam, że trzeba blogować regularnie i często. A z drugiej zastanawiam się co to znaczy często? Czy uważasz, że raz na tydzień również może odnieść efekt?

  • Wystarczy publikować nawet raz czy dwa razy w miesiącu, ale regularnie. Doradzam jednak raz na tydzień – wtedy ludzie będą częściej zaglądać.

 • Mój pierwszy blog miał być dowodem na to, że umiem pisać. Ten drugi, który dopiero rozkręcam ma udowodnić, że nie tylko umiem pisać, ale umiem również doradzać w kwestiach związanych content marketingiem, a blog jest przecież jednym z jego narzędzi.

 • Izabela

  Ja właśnie otwieram sklep z rękodziełem i coś nie mogę się przełamać do zalozenia bloga. O ile na funpage i serie tematyczne buzuterii mam pelno pomysłów i wszystko rozpisane, to na bloga kompletnie nie mam pomysłu. Kilka lat temu prowadzilam bloga, ruch nie był zbyt duży, zamknęłam go właśnie z braku pomysłów. Moze za jakis czas dojrzeję do tej decyzji. Artykuł świetny jak zawsze, Pozdrawiam Izabela

  • Na tym blogu znajdziesz mnóstwo pomysłów na pisanie bloga – poczytaj artykuły z cyklu “Blogowanie”. Powodzenia

 • Broniłam się rękami i nogami od założenia bloga, pomimo tego, że moi klienci prosili mnie o to. W końcu dorosłam do tego i podjęłam męską decyzję :). Od listopada systematycznie bloguję. Zgadzam się ze wszystkimi powyższymi punktami. Zadziwiające jest to, że teraz moi stali klienci jak się ze mną spotykają i chcę im powiedzieć co w moim biurze słychać oni już to wiedzą :), mówią, że są zainteresowani tym i tym, lista subskrybentów rośnie, rośnie też podziw moich klientów do tego co robię o czym piszę. Angażują się i odpowiadają na moje zapytania, a ja ma frajdę z pisania :). Ula, świetna odpowiedź
  na to czy biznes powinien posiadać bloga.

  • Świetnie Justyna! Czyli blogowanie nie jest takie ciężkie (bowiem wiele osób boi się go).

 • Ula, jak zawsze świetny artykuł. Mam nadzieję, że trafi do dużej liczby czytelników. Posiadanie bloga firmowego praktycznie w każdej branży to moim zdaniem obowiązek. Prowadzę wiele firmowych blogów dla moich klientów i każdy po pewnym czasie zaczyna przynosić korzyści (bo przecież blog to nie jest projekt trwający miesiąc). Wystarczy zresztą spojrzeć na Twojego bloga, żeby przekonać się o tym, że warto!

  • Pewnie, że warto! I nie trzeba być blogerem (jak pisałam powyżej). Ja pisze raz na dwa tygodnie (czasami nawet trzy), ale mam dużo wejść, bo blog jest aktywny i przynosi wartościowe treści. Teraz moim postanowieniem na 2016r. jest pisanie raz w tygodniu. 😉

 • Masz rację Ula. Blog jest ważny w każdym biznesie. Ja na początku nie wiedziałam jak się do niego zabrać w kontekście mojej pracowni rękodzieła. Nie chciałam publikować tylko fotek produktów, które powstają, bo przecież można je obejrzeć u mnie w sklepie albo w portfolio. Dopiero czytając Twoje artykuły zrozumiałam, że blog biznesowy może dotykać także tematyki okołobiznesowej. Tak więc oprócz nowinek z pracowni, zamieszczam swoje pomysły DIY, pokazuję nieco więcej siebie, wykorzystanie moich prac w aranżacji wnętrz. Działam krótko i blog nie przyciąga może tłumów, ale sprawia mi dużo frajdy i jest dodatkowym atutem mojej firmy, umacnia jej wizerunek i czyni mnie bardziej wiarygodną jako rękodzielnika.
  Dzięki za wszystkie wskazówki 🙂

  • I to jest ważne, by blogowanie sprawiało również frajdę, a nie było kulą u nogi. Ciesze się, że znalazłaś swoja drogę w pisaniu bloga.

 • Dla mnie blog to przede wszystkim poszerzanie swojej wiedzy, bo aby pisać dobrze ta wiedza musi być duża, więc trzeba się ciągle uczyć. Dla mnie blog to świetny sposób na promocję i kontakt z ludźmi. Każdemu polecam spróbować blogowania.
  Pozdrawiam. 🙂

  • Poszerzanie swojej wiedzy, ale i dawanie jej innym (nie kiszenie w sobie) 🙂