Wyobraź sobie taką sytuację: wciskasz jeden przycisk i sprzedaż odbywa się sama, a ty możesz iść spokojnie spać. Kiedy obudzisz się rano, na koncie będą już pieniądze od zadowolonych klientów (kiedy ty spałaś, oni płacili!). Inna sytuacja to ponowne wciśnięcie przycisku i obserwowanie tego, jak wzrasta w szybkim tempie lista mailingowa. Czy to nie piękny obraz?

Sprawcą sytuacji jest tu nikt inny, jak info-produkt.

Ok, zrobienie jego zabiera trochę czasu (między kilkoma dniami, a nawet kilkunastoma miesiącami). Ale kiedy już Twój info-produkt jest gotowy, wciskasz jeden przycisk i … nalewasz sobie drinka. Sprzedaż „robi się” sama. (oczywiście to wyidealizowana wizja, bowiem nawet w trakcie płacenia za Twój ebook, czy ekurs, klienci będą mieli pytania lub może zdarzyć się jakiś drobny problem techniczny, więc zazwyczaj spoglądasz w ekran … ale z drinkiem w ręku i dużym bananem na twarzy!)

Ale, ale … zacznijmy od tego, co to jest info-produkt.

Info-produkt, to elektroniczny produkt, który w formie kursu online, ebooka, pdf i innych (patrz lista poniżej) sprzedajesz lub dajesz bezpłatnie swoim klientom/czytelnikom.

Nie musisz tu płacić za wynajęcie lokalu, dodatkowe materiały, maszyny do wykreowania danej rzeczy – wystarczy komputer, odpowiednia platforma i dostęp do internetu, by zarobić całkiem ciekawe pieniądze, zwiększyć listę potencjalnych klientów lub czytelników i rozwijać swój biznes.

20 rodzajow info-produkt


 

Zanim, jednak zaczniesz pracę nad własnym info-produktem, pomyśl o tych pięciu rzeczach:

Wyczyść swoją stronę

Twoja strona jest wizytówką, portfolio, tego, co tworzysz. Strona buduje również markę. Spędź, więc nad nią tyle czasu ile trzeba – czyli sporo. Stwórz stronę w sposób, jak najbardziej przejrzysty i zrozumiały dla odwiedzających.

Zastanów się, czy Twoje „co” (co tworzę) i „dlaczego” (dlaczego to robię) jest widoczne i jasne dla ludzi. Jeśli cel działalności nie jest zrozumiały, odwiedzający stronę nie zrozumieją także tego, w jaki sposób Twój info-produkt może im pomóc.

Oto kilka przydatnych linków w tym temacie:

Wyznacz konkretne godziny pracy

Do wykreowanie naprawdę wartościowego produktu będziesz potrzebować wielu godzin ciężkiej pracy – dlatego produkt ten musi być czymś pasjonującym dla Ciebie, by praca nie stała się katorgą (!). Wyznacz, więc sobie określone dni i godziny, w których skupisz się wyłącznie na tworzeniu info-produktu i na niczym więcej (żadnego prania, prasowania, telefonów do przyjaciółek, czy zerkania na Facebooka!). Najlepiej byłoby również, nie mieć w tym czasie nic innego, ważnego dziejącego się w życiu osobistym i/lub zawodowym – inaczej będzie Cię to rozpraszać, a nawet podnosić stres do maksimum.

Sprawdź, czego chce i, czego potrzebuje Twoja publika

Znam osoby, które zrobiły kurs online/ebook na określony temat, bowiem uważały, iż z pewnością ich publika tego właśnie chce. Pracowały nad kursem tygodniami, dały z siebie wszystko, a przede wszystkim straciły mnóstwo cennego czasu i energii, a przy sprzedaży słyszały tylko muchy latające po pokoju, a nie brzdęk monet (czytaj: dźwięk przychodzących maili z potwierdzeniem opłaty). Nie spytały się klientów, czy czytelników, czego właściwie chcą, ale same znalazły treści na produkt – totalna porażka.

Dlatego, zanim jeszcze przystąpisz do kreowania produktu zrób analizę tego, czego potrzebuje oraz CHCE Twoja publika biznesowa lub blogowa:

 • przygotuj do tego ankietę np. w Google Drive (klikasz w Nowy, a następnie w Więcej i Formularze Google) i poproś o jej wypełnienie wysyłając wiadomość na ten temat dla Twojej listy mailingowej lub opublikuj post na fanpage, na blogu lub w grupach na Facebooku, do których należysz,
 • złap za telefon/Skype i porozmawiaj bezpośrednio z klientami/czytelnikami (świetna metoda! ludzie, bowiem otwierają się w kontakcie bezpośrednim i dzięki temu, poznajesz bliżej swoją publikę),
 • obserwuj posty w grupach na Facebooku, czytaj uważnie komentarze pod postami blogowymi – w tych informacjach kryje się prawdziwe złoto; w grupach, czy w komentarzach na blogu, ludzie często przedstawiają swoje problemy zawodowe i szukają ich rozwiązania.

Zrób listę narzędzi, których będziesz potrzebować do info-produktu

Czego będziesz używać do tworzenia produktu oraz do jego promocji? Zrób spis wszystkich narzędzi i potrzebnych rzeczy. Taka lista, to bardzo praktyczna pomoc, która zaoszczędzi Ci mnóstwo energii i cennego czasu.

Oto, czego ja używam do stworzenia moich kursów online, czy produktów w formacie pdf:

 • notesu – takiego zwykłego z kartkami, do zapisywania różnorodnych idei i robienia mapy danego projektu,
 • kamery – do nagrywania mojej osoby, kiedy tworzę lekcje wideo z „gadającą głową”, czyli mną samą (ja mam starą ośmioletnią kamerę, która jeszcze dobrze działa, ale możesz tu również użyć kamery wbudowanej do aparatu fotograficznego, a nawet kamery w Twoim telefonie komórkowym),
 • mikrofonu Snowball – do nagrywania dźwięku,
 • Camtasia – program do nagrywania ekranu, jak i audio oraz przede wszystkim, do edycji i sklejania filmów w całość,
 • Canva – do tworzenia profesjonalnych grafik, a czasami nawet całego produktu pdf,
 • Microsoft Word – do redagowania tekstu, który następnie przekształcam w format pdf,
 • Power Point – do tworzenia prezentacji w kursach,
 • OptimizePress + OptimizePress Members – do tworzenia strony sprzedaży, strony zapisu (do pobrania produktu), całego kursu oraz zabezpieczenia takiego kursu,
 • Getresponse.pl * – do wysyłania wiadomości email promujących kurs, jak i tych, pozwalających na sprawne prowadzenie kursu (często ustawionych automatycznie) i, na utrzymywanie kontaktów z klientami,
 • PayPal – do opłat za kurs.

*link afiliacyjny

Naucz się, jak używać wszystkich narzędzi potrzebnych do utworzenia info-produktu

Przyznam Ci się, że sama nie robiłam tego na początku mojej działalności i po prostu rzucałam się na gorącą wodę wmawiając sobie, iż poznam te narzędzia w trakcie pracy. Odradzam takie postępowanie!! Gwarantuję dzięki temu zachowanie poziomu stresu na odpowiednim poziomie oraz pozostanie przy zdrowych zmysłach przez cały czas kreowania produktu. Robienie wszystkiego na ostatnią minutę (a nawet w czasie trwania kursu), to niedobre rozwiązanie; spadek jakości produktu, wykańczające nerwy oraz nieprzespane noce mogą nawet zniechęcić do ukończenia projektu.

Wyznacz sobie określoną ilość dni przed rozpoczęciem tworzenia info-produktu (np. 7 dni przed dniem J-1) i poszukaj tutoriali video lub pisemnych informacji na temat działania tych narzędzi.

kropkiTwoja kolej! Czy utworzyłaś już jakiś info-produkt? Jeśli tak, to jakie są Twoje obowiązkowe rzeczy do zrobienia przed jego kreacją lub w trakcie pracy nad nim?