Info-produkt: 5 rzeczy do zrobienia zanim zaczniesz go tworzyć - Urszula Marketing

Urszula Marketing

25 stycznia 2016

Info-produkt: 5 rzeczy do zrobienia zanim zaczniesz go tworzyć

Wyobraź sobie taką sytuację: wciskasz jeden przycisk i sprzedaż odbywa się sama, a ty możesz iść spokojnie spać. Kiedy obudzisz się rano, na koncie będą już pieniądze od zadowolonych klientów (kiedy ty spałaś, oni płacili!). Inna sytuacja to ponowne wciśnięcie przycisku i obserwowanie tego, jak wzrasta w szybkim tempie lista mailingowa. Czy to nie piękny obraz?

Sprawcą sytuacji jest tu nikt inny, jak info-produkt.

Ok, zrobienie jego zabiera trochę czasu (między kilkoma dniami, a nawet kilkunastoma miesiącami). Ale kiedy już Twój info-produkt jest gotowy, wciskasz jeden przycisk i … nalewasz sobie drinka. Sprzedaż „robi się” sama. (oczywiście to wyidealizowana wizja, bowiem nawet w trakcie płacenia za Twój ebook, czy ekurs, klienci będą mieli pytania lub może zdarzyć się jakiś drobny problem techniczny, więc zazwyczaj spoglądasz w ekran … ale z drinkiem w ręku i dużym bananem na twarzy!)

Ale, ale … zacznijmy od tego, co to jest info-produkt.

Info-produkt, to elektroniczny produkt, który w formie kursu online, ebooka, pdf i innych (patrz lista poniżej) sprzedajesz lub dajesz bezpłatnie swoim klientom/czytelnikom.

Nie musisz tu płacić za wynajęcie lokalu, dodatkowe materiały, maszyny do wykreowania danej rzeczy – wystarczy komputer, odpowiednia platforma i dostęp do internetu, by zarobić całkiem ciekawe pieniądze, zwiększyć listę potencjalnych klientów lub czytelników i rozwijać swój biznes.

20 rodzajow info-produkt


Zanim, jednak zaczniesz pracę nad własnym info-produktem, pomyśl o tych pięciu rzeczach:

Wyczyść swoją stronę

Twoja strona jest wizytówką, portfolio, tego, co tworzysz. Strona buduje również markę. Spędź, więc nad nią tyle czasu ile trzeba – czyli sporo. Stwórz stronę w sposób, jak najbardziej przejrzysty i zrozumiały dla odwiedzających.

Zastanów się, czy Twoje „co” (co tworzę) i „dlaczego” (dlaczego to robię) jest widoczne i jasne dla ludzi. Jeśli cel działalności nie jest zrozumiały, odwiedzający stronę nie zrozumieją także tego, w jaki sposób Twój info-produkt może im pomóc.

Oto kilka przydatnych linków w tym temacie:

Wyznacz konkretne godziny pracy

Do wykreowanie naprawdę wartościowego produktu będziesz potrzebować wielu godzin ciężkiej pracy – dlatego produkt ten musi być czymś pasjonującym dla Ciebie, by praca nie stała się katorgą (!). Wyznacz, więc sobie określone dni i godziny, w których skupisz się wyłącznie na tworzeniu info-produktu i na niczym więcej (żadnego prania, prasowania, telefonów do przyjaciółek, czy zerkania na Facebooka!). Najlepiej byłoby również, nie mieć w tym czasie nic innego, ważnego dziejącego się w życiu osobistym i/lub zawodowym – inaczej będzie Cię to rozpraszać, a nawet podnosić stres do maksimum.

Sprawdź, czego chce i, czego potrzebuje Twoja publika

Znam osoby, które zrobiły kurs online/ebook na określony temat, bowiem uważały, iż z pewnością ich publika tego właśnie chce. Pracowały nad kursem tygodniami, dały z siebie wszystko, a przede wszystkim straciły mnóstwo cennego czasu i energii, a przy sprzedaży słyszały tylko muchy latające po pokoju, a nie brzdęk monet (czytaj: dźwięk przychodzących maili z potwierdzeniem opłaty). Nie spytały się klientów, czy czytelników, czego właściwie chcą, ale same znalazły treści na produkt – totalna porażka.

Dlatego, zanim jeszcze przystąpisz do kreowania produktu zrób analizę tego, czego potrzebuje oraz CHCE Twoja publika biznesowa lub blogowa:

 • przygotuj do tego ankietę np. w Google Drive (klikasz w Nowy, a następnie w Więcej i Formularze Google) i poproś o jej wypełnienie wysyłając wiadomość na ten temat dla Twojej listy mailingowej lub opublikuj post na fanpage, na blogu lub w grupach na Facebooku, do których należysz,
 • złap za telefon/Skype i porozmawiaj bezpośrednio z klientami/czytelnikami (świetna metoda! ludzie, bowiem otwierają się w kontakcie bezpośrednim i dzięki temu, poznajesz bliżej swoją publikę),
 • obserwuj posty w grupach na Facebooku, czytaj uważnie komentarze pod postami blogowymi – w tych informacjach kryje się prawdziwe złoto; w grupach, czy w komentarzach na blogu, ludzie często przedstawiają swoje problemy zawodowe i szukają ich rozwiązania.

Zrób listę narzędzi, których będziesz potrzebować do info-produktu

Czego będziesz używać do tworzenia produktu oraz do jego promocji? Zrób spis wszystkich narzędzi i potrzebnych rzeczy. Taka lista, to bardzo praktyczna pomoc, która zaoszczędzi Ci mnóstwo energii i cennego czasu.

Oto, czego ja używam do stworzenia moich kursów online, czy produktów w formacie pdf:

 • notesu – takiego zwykłego z kartkami, do zapisywania różnorodnych idei i robienia mapy danego projektu,
 • kamery – do nagrywania mojej osoby, kiedy tworzę lekcje wideo z “gadającą głową”, czyli mną samą (ja mam starą ośmioletnią kamerę, która jeszcze dobrze działa, ale możesz tu również użyć kamery wbudowanej do aparatu fotograficznego, a nawet kamery w Twoim telefonie komórkowym),
 • mikrofonu Snowball – do nagrywania dźwięku,
 • Camtasia – program do nagrywania ekranu, jak i audio oraz przede wszystkim, do edycji i sklejania filmów w całość,
 • Canva – do tworzenia profesjonalnych grafik, a czasami nawet całego produktu pdf,
 • Microsoft Word – do redagowania tekstu, który następnie przekształcam w format pdf,
 • Power Point – do tworzenia prezentacji w kursach,
 • OptimizePress + OptimizePress Members – do tworzenia strony sprzedaży, strony zapisu (do pobrania produktu), całego kursu oraz zabezpieczenia takiego kursu,
 • Getresponse.pl * – do wysyłania wiadomości email promujących kurs, jak i tych, pozwalających na sprawne prowadzenie kursu (często ustawionych automatycznie) i, na utrzymywanie kontaktów z klientami,
 • PayPal – do opłat za kurs.

*link afiliacyjny

Naucz się, jak używać wszystkich narzędzi potrzebnych do utworzenia info-produktu

Przyznam Ci się, że sama nie robiłam tego na początku mojej działalności i po prostu rzucałam się na gorącą wodę wmawiając sobie, iż poznam te narzędzia w trakcie pracy. Odradzam takie postępowanie!! Gwarantuję dzięki temu zachowanie poziomu stresu na odpowiednim poziomie oraz pozostanie przy zdrowych zmysłach przez cały czas kreowania produktu. Robienie wszystkiego na ostatnią minutę (a nawet w czasie trwania kursu), to niedobre rozwiązanie; spadek jakości produktu, wykańczające nerwy oraz nieprzespane noce mogą nawet zniechęcić do ukończenia projektu.

Wyznacz sobie określoną ilość dni przed rozpoczęciem tworzenia info-produktu (np. 7 dni przed dniem J-1) i poszukaj tutoriali video lub pisemnych informacji na temat działania tych narzędzi.

kropkiTwoja kolej! Czy utworzyłaś już jakiś info-produkt? Jeśli tak, to jakie są Twoje obowiązkowe rzeczy do zrobienia przed jego kreacją lub w trakcie pracy nad nim?

, , , , ,

 • Dzięki Ula! To właśnie coś co bylo mi potrzebne. Długi czas noszę się z pomysłem kursu online o programowaniu. Wypuściłam już planner online za darmo i planuje kartę pracy pomocną dla programistów. W Twoim poście znalazłam samo mięcho, które bylo mi potrzebne, dzięki jeszcze raz!

 • Nie ma jak konkrety. To lubię. Dzięki za ciekawe linki.

 • Wojtek, ale pogrzebałes atmosferę. A już oczami wyobraźni miałam drinka w ręku i banana na twarzy.

 • Ula, oj jak marzy mi się coś takiego z drinkiem w ręku i bananem na twarzy. Tyle, że można pogrzebać to w drugą stronę, tak utknąć w fazie przygotowań, że nigdy nie zobaczymy efektu końcowego. Dziękuję za te wszystkie praktyczne rady. Pozdrawiam serdecznie Beata

 • Traktuję ten tekst jak znak – od niedawna chodzi mi po głowie taki info-produkt, ale póki co darmowy (dopiero biorę się w garść; )). Do tej pory skupiałam się tylko na pisaniu, natomiast takie sfery blogowania jak buowanie społeczności, marketing itp po prostu leżały odłogiem. No wstyd 🙂 Jestem ciekawa, jak oceniasz info-produkt (konkretnie ebook) jako narzędzie do angażowania spolecznosci i ewentualnie poszerzania jej?

  P.S. Dziękuję za wszystkie wskazówki, którymi się dzielisz – po prostu kawał dobrej roboty! 🙂

 • Tomas Julian

  Cześć,
  działam w internecie od jakiegoś pół roku – wydałem kilka książek na Amazonie oraz jeden infoprodukt w Polsce. Przychody z Amazona to kilkaset złotych /miesiąc, a infoprodukt w Polsce to na razie kwoty rzędy 50-100 na miesiąc. Chciałbym się w tym kierunku rozwijać, również na rynku polskim, ale czy możesz mi Urszulo (lub ktoś inny tutaj kto wie) jak rozegrać to pod kątem prawnym i działalności gospodarczej? Jak Ty zaczynałaś? Moje przychody są na razie bardzo niskie i na otwarcie działalności gospodarczej jeszcze mnie nie stać i jej prowadzenie pochłonęło by cały zysk. Będę wdzięczny bardzo za rady.

 • Krótko i konkretnie, dzięki!

 • Dobrze napisane, dziękuję Ula 🙂 Sama nie sprzedaję, ale może kiedyś się przyda 🙂

 • Superpraktyczny wpis – dziękuję! Właśnie jestem w trakcie przygotowywania kursu o lepszej komunikacji na bazie mindfulness – na podstawie warsztatów, które prowadzę. Przekształcam worksheets z tych warsztatów w ekurs plus dodaję nową treść. Jednocześnie zleciłam zrobienie platformy i projekty okładek, ale jeszcze dużo pracy przede mną 🙂 Twoje porady pomogą mi lepiej ukierunkować moją energię i czas, raz jeszcze dzięki 🙂

 • Wpis motywujący 🙂 Ja jestem na razie na etapie notowania w notatniku pomysłu na ebooka i kurs. Ale tak często przychodzi mi do głowy coś nowego, jakaś zmiana, że wciąż odkładam wprowadzenie w życie. Chyba muszę sobie wyznaczyć kilka dni wyłącznie na zajęcie się tym tematem.

  • Nie ma co odkładać, tylko wprowadzać w życie. 😉

 • Bardzo przydatne, Ula! Dziękuję<3

 • Gosia

  Świetnie napisane, spis bardzo mi się przyda. Oj jak ja lubię tu zaglądać.

 • Dziękuję za spis! Bardzo się przyda

 • A ja jestem tuż tuż przed udostępnieniem właśnie jednego z info-produktów. Lista bardzo inspirująca, pewnie kiedyś jeszcze się na coś innego skuszę:)

 • Joanna PS

  Ula, u Ciebie jak zwykle WARTOŚĆ 🙂 Dzięki za ten wpis! Od poniedziałku zabieram się za intensywną pracę (póki co skończyłam pisać książkę i zrobiłam sobie tydzień odpoczynku od zadań).

 • Szukałam długo jakichkolwiek innych info-produktów oprócz e-booka i kursów online i w końcu znalazłam! Dziękuję 😉

 • Lucyna Pawłowska

  Dzięki Ula. Nie zdawałam sobie sprawy z tego jak wiele info-produktów można stworzyć i jakich użyć do tego narzędzi. Na pewno wykorzystam cześć z nich

 • Ta lista przyda się na przyszłość. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że można wykreować tyle e-produktów.

 • Ja wysyłam newsletter o nietypowych godzinach i czasem zdarza mi się coś pominąć (literówki), ale staram się nie lać wody i jak nie mam nic ciekawego czy sensownego do przekazania to nie wysyłam newslettera. To jeszcze nie jest moja ulubiona forma promocji bloga i biznesu 😉

 • Lista zapisana i przyda się na przyszłość 🙂 U siebie jak na razie udostępniam wzory umów i autorskie postanowienia – w końcu blog prawniczy.

 • bardzo fajna lista do sprawdzenia, zwłaszcza punkt o tym, aby sprawdzić, czy produkt, który chcemy wypuścić ma “sens” zanim się za niego zabierzemy- wydaje mi się, że wiele osób pomija ten punkt na fali szalonego entuzjazmu a potem są rozczarowania..

 • Dziękuję za takie zestawienie przyda się gdyż w głowie kilka pomysłów na kursy.
  A czy uważasz, że kamera jest konieczna? Czy nagrywanie lustrzanką się sprawdza przy tworzeniu kursów?

 • Oprawa wizualna ma znaczenie, ważne też by info produkt/ebook czy kurs nie zawierał błędów zarówno merytorycznych jak i ortograficznych (dobrze jest sprawdzić dwa lub trzy razy wszystkie materiały). Aktualnie pracuje nad pierwszym mailowym kursem (do udostępniania za darmo) i płatnym kursem internetowym, który będzie dostępny w maju/czerwcu.

 • Tworząc swój produkt ważna jest także oprawa wizualna – widziałam e-booki, które pomimo cennych porad sprawiały wrażenie zrobionych “na szybko”, automatycznie. A przecież kolory, grafiki, rozmieszczenie tekstu, układ – mają ogromne znaczenie w odbiorze danego produktu 🙂