5 kroków do zabłyśnięcia na Facebooku, jako kreatywny biznes

Urszula Marketing

20 grudnia 2013

5 prostych kroków do zabłyśnięcia na Facebooku, jako kreatywny biznes

Facebook to najlepsza platforma mediów społecznościowych dla małych przedsiębiorstw, w tym dla kreatywnych firm. To miejsce, gdzie wymieniana są poglądy, informacje, wartościowe treści, gdzie zawierane są znajomości i odkrywane nowe cudowne miejsca w internecie. Na Facebooku trzeba dziś być, jeśli posiada się własny biznes kreatywny!

Ważne do zapamiętania, jeśli chodzi o używanie Facebooka:

Facebook nie jest miejscem do promocji i sprzedaży własnych produktów. Ludzie zaglądają na Facebooka, by nawiązać kontakt z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi, by mile spędzić czas, przeczytać o nowych plotkach i podyskutować.

Miej powyższe na uwadze zawsze, kiedy używasz Facebooka, jako fan-strony dla Twojej działalności. Zamiast spamować fanów częstymi promocjami, dodaj trochę wartości do Twoich wpisów, dyskutuj, nawiązuj kontakty z ludźmi.

A oto 5 kroków do zabłyśnięcia na Facebooku:

1. Używaj fan-strony dla Twojego sklepu

Fan-strona – to miejsce stworzone do komunikowania się z fanami i klientami; Facebook kładzie nacisk na promowanie działalności właśnie za pomocą fan-stron. Tu możesz promować swój sklep i budować listę osób zainteresowanych Twoją działalnością.

Fan-strony są bardzo łatwe do utworzenia i możesz zyskać na nich nieograniczoną liczbę fanów, w przeciwieństwie do osobistych profili, gdzie liczba ta wynosi maksymalnie 5000 osób. Poza tym funkcjonują one podobnie, jak profile: możesz publikować na osi czasu, używać ulubionych aplikacji i innych, znanych Ci z profilu, narzędzi. Dodatkowa świetna nowość to możliwość posługiwania się fan-stroną, jako profilem na Facebooku (komentowania, lubienia innych stron za pomocą fan-strony, a nie tylko i wyłącznie profilu)!

2. Wygląd fan-strony jest również ważny

W całej ogromnej masie różnorodnych stron firmowych na Facebooku, ciężko jest zostać zauważonym. Dlatego też warto popracować nad wyglądem fan-strony, by stworzyć jej unikalny i oryginalny wygląd, odzwierciedlający charakter Twego sklepu i sprzedawanych w nim produktów rękodzieła.

Na fan-stronie możesz zmienić zdjęcie tła, zdjęcie profilowe, jak i wygląd banerków do aplikacji. Napisałam na ten temat bardzo praktyczny post, pokazujący krok po kroku, jak dokonać wizualnych zmian strony Facebooka.

3. Pisz regularnie

Najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić, to założyć fan-stronę i publikować na niej raz w miesiącu lub w ogóle! Jeśli Twoja publika nie czyta nic od Ciebie, to zapomni o Tobie – a jeśli zapomni o Tobie, to nic nie kupi od Ciebie.

Dlatego właśnie regularne pisanie jest tak istotne na Facebooku. Moja rada: zrób plan marketingowy (plan wpisów) na cały kolejny tydzień, czy miesiąc. Pomyśl, jakie wartościowe treści mogłabyś przekazać swoim fanom, w jakiej formie (inspirujące linki, cytaty, filmy, zdjęcia). Publikuj codziennie, a nawet kilka razy na dzień (2-3 razy). Zadawaj pytania, by pobudzić dyskusje na Twojej stronie.

4. Przedstaw fan-stronę i wstaw linki do niej

Stworzyłaś swoją fan-stronę – świetnie! Ale nikt o niej nie wie, nie masz fanów ani odwiedzin.

To częsty dylemat, o którym słyszę. Co powinnaś zrobić? Nic innego, jak mówić o własnej stronie, napisać o niej na blogu, powiadomić w newsletterze (jeśli go posiadasz), przesłać Tweet’a na ten temat, itp. Dodaj Like Box na stronie Twego sklepu lub baner odsyłający na Facebooka, wstaw link do fan-strony w podpisie emailowym, na wizytówkach, czy broszurkach sklepu.

5. Używaj fan-strony, jako profilu

Komentowanie i „lubienie” innych stron poprzez własną fan-stronę (a nie profil osobisty), to świetny sposób na zaprezentowanie Twojego sklepu i firmy ludziom oraz na przyciągnięcie nowej publiki. Aby używać fan-strony na Facebooku, wystarczy wybrać jedną z Twoich stron i korzystać z niej.

Pamiętaj, kiedy komentujesz, jako strona, prezentujesz Twoją firmę i markę. Nie zarzucaj innych stron promocjami, czy linkami do produktów. Zostawiając komentarze, postaraj się, by zawsze zawierały wartościową treść związaną z daną dyskusją. Nie twórz auto-reklamy w nachalny sposób – po prostu rzuć się w wir dyskusji i baw się dobrze!

To pomoże Ci w nawiązaniu znajomości z autorami innych fan-stron i możliwe, że zyskaniu części ich własnych fanów.

kropki

Te pięć kroków, to świetny początek do zabłyśnięcia na Facebooku i przedstawienia własnej działalności kreatywnej!

Pamiętaj też zawsze o tym, że Facebook to miejsce do nawiązywania znajomości, do dyskutowania. Kiedy zyskasz już odpowiednią liczbę fanów, dbaj o nich, dostarczaj informacji, których szukają, poznaj ich i buduj relacje z nimi!

 kropkiSpędzasz wiele czasu na Facebooku, by promować swoje produkty, biznes, bloga, ale te działania nie przynoszą większych rezultatów (kilka lajków, zero komentarzy, czy udostępnień, nie mówiąc o zyskaniu nowych klientów lub czytelników)? Ten kurs pomoże Ci wyjść na prostą:

Baner promo_fb_450_1

, , , ,

Możliwość komentowania jest wyłączona.