3 reguły publikowania na Facebooku - Urszula Marketing

Urszula Marketing

4 stycznia 2017

3 reguły publikowania na Facebooku

“Co zrobić, by pozyskać odbiorców na Facebooku chętnych do kontaktu z nami?”

“Co zrobić, by dotrzeć do ludzi na Facebooku?”

“Jak zwiększyć zaangażowanie na mojej stronie?”

Te i wiele innych podobnych pytań otrzymuję praktycznie codziennie w mojej grupie na Facebooku, w prywatnych wiadomościach, czy mailowo. Osoby te są zdesperowane, zagubione i nie wiedzą co mają robić, by w końcu ich fanpage ruszył z kopyta i zaczął przynosić jakiekolwiek korzyści. Tracą na nim mnóstwo czasu, a przybywa im zaledwie kilku fanów miesięcznie (!), nie mówiąc już o przełożeniu fanów na klientów, czy czytelników bloga.

“Co robić Ulka?!” (tak właśnie piszą)

Na początku powiem Ci, czego masz NIE ROBIĆ na Facebooku, jako biznes (inaczej głowę urwę!):

Nie traktuj swojej strony na Facebooku, jako tablicy reklamowej!

Będę krzyczeć o tym pod niebiosa! Mnóstwo firm nadal w taki właśnie sposób traktuje fanpage’a – ot, wrzuca od czasu do czasu jakiś link promocyjny i z głowy.

Facebook, jak i inne platformy mediów społecznościowych, powstały (jak sama nazwa wskazuje) do nawiązywania relacji między ludźmi, do dyskutowania o planach weekendowych, do kontaktowania się z rodziną i znajomymi, odkrywania ich najnowszych zdjęć z urlopu w górach, albo ze ślubu kuzynki Eli. Pamiętaj: ludzie zaglądają na Facebooka, żeby ogarnąć nowinki, zainspirować się, pośmiać, być zaskoczonymi, czy nawet uronić łezkę.

Ludzie nie zaglądają na Facebooka, by kupować! Click To Tweet

Wiem, to bardzo dziwna i zbieżna informacja od osoby, która namawia do promowania swoich produktów w mediach społecznościowych. Ale powyższe zdanie masz wbić sobie do głowy raz na zawsze. Raz jeszcze: ludzie nie zaglądają na Facebooka, by kupować, ale nawiązywać bliskie kontakty, inspirować się, czy szukać emocji (śmiechu, smutku, zaskoczenia, itp.)!

Pomyśl zatem, w jaki sposób możesz zachęcić fanów do bliższego kontaktu z Twoją marką, firmą, a nawet z Tobą samym.

Reguła nr 1: Wzbudzaj emocje

Jeśli publikujesz posty wzbudzające w ludziach określone uczucia i pobudzające ich do działania (lajkowania, komentowania, udostępniania, czy kliknięcia w link), czyli tworzysz regularnie zaangażowanie na fanpage’u, to wstawiając czysty post promocyjny, zwiększasz swoje szanse, że zostanie on uwidoczniony na osi bardzo wielu fanów i przyniesie Ci zyski.

Reguła nr 2: Musisz wiedzieć, w jakim celu publikujesz post na Facebooku

Czy chcesz, żeby otrzymał on więcej:

 • Lajków (polubień postu)
 • Komentarzy
 • Udostępnień
 • Kliknięć w link znajdujący się w poście

Im większe zaangażowanie publiki, tym większy zasięg postu.

Najlepsze posty na Facebooku to te, które pobudzają do działania Click To Tweet

Dla Facebooka najważniejsze są posty te z dużym zaangażowaniem, czyli lubiane, udostępniane, komentowane oraz klikane. I to twoim zadaniem jest takie wpisy stworzyć.

Reguła 3: Wstawiaj zawsze post z obrazem przyciągającym wzrok

(min. 470×470 pikseli, choć najlepiej jest wstawić obraz 1200×1200 pikseli dla lepszej jakości).

Co warto wiedzieć:

Kiedy wklejasz link do posta na Facebooku i ukazuje Ci się zdjęcie razem z tytułem artykułu (w który można kliknąć i zostać przeniesionym do tej treści), usuń wklejony w statusie link – tytuł i zdjęcie nadal będą działały.

Napisz parę słów od siebie na temat artykułu, do którego podajesz link. Facebook nie lubi samych linków, bez opisu, bowiem uważa je za zbyt promocyjne. Z drugiej strony, taki krótki osobisty tekst doda charakteru Tobie i Twojej działalności, przedstawi publice osobę kryjącą się za określoną firmą lub blogiem.

I to tyle! 3 rzeczy, o których należy ZAWSZE myśleć przy każdej publikacji nowego posta na Facebooku, a magia zacznie czynić cuda. 😉

, , , , , , , ,

 • Primo, zdjęcie w dobrej rozdzielczości przyciągające wzrok.
  Secundo, post ma wywoływać emocje.
  Tertio, post ma skłaniać do działania. Skoro to takie proste… to dlaczego takie trudne?;-)

 • Studentka położnictwa

  Super post, bardzo pomocny. Cały czas się od Ciebie uczę .
  Pozdrawiam.

 • Post jak zwykle niesamowicie pomocny. Z pewnością przyda się nam w naszej działalności 🙂

 • Bałwochwalica Jedna

  Cześć!

  Chciałabym się dowiedzieć jak zaktualizować miniaturę linku na Fb (zmieniłam zdjęcie na blogu i chcę uaktualnić wpis na fb). Skorzystanie z Open Graph Object Debugger nie zadziałało

  • Facebook bierze pod uwagę zdjęcia, które znajdują się w danym wpisie czy na danej stronie. Z tego co wiem muszą być one odpowiedniej wielkości żeby zostało ono wybrane na miniaturkę znajdującą się przy linku.

 • Podobno skuteczność działań w social media liczy się stopniem zaangażowania odbiorców. Publikując posty, które wywołują reakcje z drugiej strony, mamy jasny sygnał, że posty są skuteczne.

 • Własnie dzięki Twoim radom ogarniam media, nie tylko FB, coraz bardziej i zaczęłam je już jakiś czas temu wprowadzać w życie. 🙂 Zdjęcie z domowego SPA jest genialne. Sama tak czasami wyglądam z maseczką glinkową. 🙂 Gratuluję przejścia na swoje.

 • Gratuluję przejścia “na swoje”. Oczywiście post jak zawsze bardzo pomocny. Pozdrawiam i zyczę wielu sukcesów.

 • Trzymam kciuki! Tak mi się marzy żeby o sobie napisać takich kilka słów…
  Dobra! nie mazgaje się!

  Ale the best one more time 🙂 <3

  • Może niedługo już napiszesz 🙂
   Trzymam kciuki!

 • Serdecznie gratuluję całkowitego opuszczenia pracy! Życzę dalszych sukcesów 🙂

 • Życzę najlepszego w swoim biznesie. To przyjemność robić to co się lubi. Byłem na kilku webdinarach, czytałem kilka Twoich artykułów- wiele się nauczyłem. Pozdrawiam

  • To cudowne uczucie, fakt. Ciesze się, że pomoglam blogiem i webinarami 🙂

 • Ula, super maseczka. To z glinki zielonej? Pozdrawiam serdecznie w nowym roku. Beata

 • Ewa

  Gratulacje Ula i powodzenia – niech się spełniają Twoje marzenia na swoim:-)

 • Adios Amigos z Korpo to ja już powiedziałem wiele lat temu 🙂 Dzięki za ciekawy email dzisiejszego dnia i życzę powodzenia na swoim!

  • Dziękuję 🙂 Mi udało się to dopiero teraz, po 5 latach robienia planów i odkładania pieniędzy.

 • Ulka! Jeśli chodzi o punkt trzeci to mam pytanie. Zauważyłam, że jak zrobię tak jak napisałaś, to Facebook pokazuje taki wpis o wiele mniejszej liczbie moich fanów. Z kolei jak robię to w ten sposób: piszę tekst, wklejam link do postu, ale wcześniej dodaję zdjęcie z postu na Facebooku – dzięki temu w tej miniaturce nie ma bezpośredniego odnośnika do wpisu blogowego, to taki wpis Facebookowy pojawia się większej liczbie osób. Jaką więc lepiej strategię wybrać?

  • Najlepiej jest mieszać obydwie. 🙂